Skocz do zawartości

Skiba
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry Wieczór,

Chce zacząć swoją przygodę z akwarystyką lecz chciałbym zasięgnąć kilku rad by nie zrazić się na samym początku.

Zaczynając chce kupić Akwarium WIWAL 72l (60x30x40 cm) wraz z Pokrywą AQUAEL LED TUBE

  • filtr hanza hj-311b
  • Grzałka o Mocy - 50W

Pytanie pierwsze: co potrzebuję jeszcze kupić na start?

Kolejne:

Jakie podłoże?

Jakie rośliny mało wymagające?

Obsada: chciałbym zrobić akwarium towarzyskie gdzie główną rybą ma być Bojownik a do niego chciałbym dobrać coś jeszcze 

I prosił bym o podanie swoich propozycji najlepiej z tych ryb lecz chętnie zobaczę propozycje z poza tej listy:

  • proporczykowiec z Kap Lopez
  • zmienniak plamisty
  • pielęgniczka ramireza
  • pielęgniczka żołta
  • kirys sterby
  • brzanka wysmukła
  • piskorek kuhli
  • barwieniec czerwony
  • głowaczyk barwny
  • zbrojnik niebieski

Obejrzałem już wiele filmów na YT oraz szukałem różnego typu informacji w Internecie lecz jeżeli macie jakieś rady na start/typowe błędy osoby początkującej to chętnie usłyszę.

Dzięki za poświęcony czas i czekam na pomoc 😃

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Skiba napisał:

filtr hanza hj-311b

Mam to w akwariach (50 l brutto, 40 l netto) bez ryb, same rośliny i w niektórych nie daje po prostu rady. Prawdopodobnie w twojej siedemdziesiątce z rybami będzie za słaby.

 

12 godzin temu, Skiba napisał:

Jakie podłoże?

Ja do roślinnego proponuję Manado (sam stosuję), lub identyczne innego producenta - jest kilku. Jest to najlepszy stosunek jakość-cena. Klaruje wodę, pochłania nadmiar nawozów, zbrojniki 7 rok w tym żyją. Jak pielęgnice to nie wiem, bo nie trzymałem na tym podłożu z wyjątkiem skalarów.

 

12 godzin temu, Skiba napisał:

Jakie rośliny mało wymagające?

Pod tym światłem będą rosły mało wymagające rotale (odmiany rotundifolia), ludwigie, limnofilie, nadwódki, no i oczywiście zwartki, nurzańce, mikrozoria, mchy.

 

12 godzin temu, Skiba napisał:

główną rybą ma być Bojownik a do niego chciałbym dobrać coś

 Dobry wybór. Do niego możesz dobrać (10-15 szt) większe razbory, klinowa, hengla, Mniejsze gatunki zostaną zjedzone. Grupa neonów czerwonych lub czarnych też ładnie się będzie komponować, podobnie jak barwieniec czerwony i czarny.

 

Radziłbym Ci skupić się na większej liczbie osobników niż gatunków. W tym akwarium jeden bojownik plus kilkanaście szt ryb ławicowych będzie ładnie pasować. Na dno piskorki mogą być, ale je raczej sporadycznie będziesz widywał. Może zamiast piskorków grupa otosków? Jakiś duży ślimak: Ampularia, Tylomelania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak u Ciebie z parametrami wody? ;)

 

1. Filtr to owszem nadaje się do bojownikarium, ale bez wielu towarzyszy. To takie mieszadełko do wody, na tyle słabe, że bojki w spokoju sobie pływają bez walki z prądem. Ale max to chyba 40cm długości akwarium, przy 60 może być zupełnie za słaby, zwłaszcza, że chcesz większą obsadę.

2. Na podłoże poleciłbym Ci piasek z kulkami g-t. To dobre podłoże na początek.

3. Rośliny tak jak Kolega przede mną polecił: kryptokoryny (na 2-3 plan, plus ewentualnie parva na "trawniczek"), korzeń obsadzony mikrozorium czy anubiasem i jakimiś mchami.

4. Raczej bym nie celował w nic z ryb które wybrałeś. Jak kirysy to raczej poszedłbym w pandy, stadko z 10-12 szt. Ławicę jakichś drobniejszych ryb, tak żeby łatwo uciekały przed bojkiem a nie stawały do walki. Wspomniane razbory byłyby niezłym wyborem, ewentualnie coś z boraras, ale to już potrzeba by dopasować parametry wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź a w takim razie nasuwają mi się kolejne pytania.

Bo początkowo myślałem by kupić gotowy zestaw ale jak mówicie kiepski jest w nim filtr, więc pytanie jaki dokupić? Albo czy lepiej samemu złożyć zestaw?  A jak samemu to może opłaca się od razu kupić lepsze światło tylko jakie?

Edytowane przez Skiba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jest pierwsze akwarium to śmiało możesz zostać przy tym zestawie, wymieniając tylko filtr na mocniejszy. 

W 72 l mam filtr Aqua Szut 750 albo 550, nie pamiętam. Porządna konstrukcja, bardzo dobrze się sprawdza mogę polecić.

 

Aquael oświetlenie ma przyzwoite. Na lampce Aquael LEDDY TUBE 3W SUNNY rośliny rosły bardzo ładnie.

Wydaje mi się - nie jestem pewny - że można w tej pokrywie dołożyć drugi moduł. 

 

Jak ten temat ogarniesz to pozostaje tylko kwestia podłoża. Żebyś tylko nie używał "białych kamyczków" albo "czarnego żwirku" (bazalt) 😄

 

W dniu 6.04.2021 o 18:46, ahr napisał:

2. Na podłoże poleciłbym Ci piasek z kulkami g-t. To dobre podłoże na początek.

Tu zdanie mam zupełnie odmienne. Mi na piasku nigdy nic nie urosło a korzenie były czarne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...