Skocz do zawartości

Blokada nawozów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam jakas blokade. Leje nawozy i nic nie daje.... stozki roslin robia sie zołte i karłowate. Ogolnie nic nie rosnie. Tak jak powinno. Z tym problemem borykam sie juz kilka miesiecy. Wymienilem swietlowki bo byly juz o polowe słabsze 0.7 w/l i do tego 3 halogeny 800 lm. Myslalem ze to swiatlo. Rosliny gnily od dolu.  oswietlenie 1w/l 20 N. 1 P. 30 K. Fe 0.2 dziennie.Rosliny nie rosły. Puzniej wylaczylem halogeny bo gdzies wtczytalem ze rosliny sie pala przy mocnym swietle i to pasowalo do stozkow. Zeszlem do 0.7 w/l z nawozami tez. Ogolnie zwiekszam lub zmniejszam npk Aktualnie oswietlenie mam 0.5 w/l 10 N. 0.5 P. K 16. Fe 0.1. Teraz chce wykluczyc blokade potasu dlatego tak mało.  Nawozu rosliny maja caly czas pod dostatkiem a wygladaja jakby go nie mialy. Jakis tydzien temu dolozylem roslinek duzego henka z innego akwarium tam rosnie jak chwast przy 3 halogenach 800 lm w 60 l. I trawki powiklo wysokie. I juz duzy heniek ma niedobory zolte i karlowate stozki. A nawozy tak jak wyzej fe 0.1 dziennie a npk podzielone na 5. I nie wiem co mam robic. Akwarium to 160 l . Kh 12. Mg 12. Ca dalem do zbadania wiec niedlugo bede wiedzial. Zastanawia mnie co moze byc nie tak bo w 60 wszystko rosnie. Testy jbl.  Co2 ok 20 ppm

Edytowane przez wojtekszumiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż akwarium.

 

15 godzin temu, wojtekszumiński napisał:

Co2 ok 20 ppm

Jak to wyliczyłeś? Co pokazuje indykator? 20 ppm to nie tak wiele.

 

Czym nawozisz? Sole, czy nawozy jakiegoś producenta?

 

Jakie podłoże?

 

Jaka filtracja? Jaką filtr ma wydajność?

 

Rośliny mogą nie rosnąć tak jakby się wydawało, że mogą, z kilku powodów.

Same nawozy to nie wszystko. Ważny jest też odpowiednio wysoki poziom CO2. Ale wszystko to na nic jeśli nie będzie cyrkulacji. Rośliny powinny lekko falować unoszone przez prąd wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam staly test co2 jest zielony a nawet wchodzi w żółty. A wiec jest go wiecej. Ale zmierze ph i kh dla jasnosci. Nawoze solami a mikro z intermag plus. Podloze to zwirek 3 -5 mm pod nim kulki glinowe. Filtracj to jbl e 902 i hw 302 polaczone szeregowo. Przed nimi filtr narurowy z gąbką  za filtrami reakror co2 z narurowca. Wlot zrobiony z rurki plexi wylot tak samo dziurki skierowane zeby poruszaly tafla wody i kilka skierowane na dół.  I napewno jeden filtr nie hamuje drugiego bo jak wlacze drugiego przeplyw sie zwieksza. Nie wiem co sie stalo wczesniej roslo dobrze a jak zrobilem restart to nic nie chce.

Edytowane przez wojtekszumiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wojtekszumiński napisał:

skierowane zeby poruszaly tafla wody

Wybijanie CO2.

 

6 godzin temu, wojtekszumiński napisał:

staly test co2 jest zielony a nawet wchodzi w żółty.

Mimo to podkręciłbym CO2.

 

6 godzin temu, wojtekszumiński napisał:

wczesniej roslo dobrze a jak zrobilem restart to nic nie chce.

Może rośliny nie zaaklimatyzowały się jeszcze.

 

Zrobiłbym tak. Wymiana wody 50%. Podkręcił CO2, żeby ten test stały był bardziej żółty niż zielony, ale nie całkiem żółty. Zamienił nawożenie solami na "gotowca", na VIMI All in One. Dodał filtr wewn. żeby poprawić cyrkulację.

 

Miałem podobną sytuację. Zamiana soli na Vimi i poprawa cyrkulacji przyniosła efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiane juz robilem 2x po 20% dzien po dniu. Co do gotowych nawozow to nigdy nie stosowalem i do tego mam dozownik wlasnej roboty i to troche nie na reke. Ale najlepsze jest to ze wczesniej mi tam roslo a gdy zrobilem restart, bo bylem w szpitalu i wszystko zmarlo .... to od tego czasu nie moge wystartowac. Albo jakas blokada ca, mg, k co wplywa na przysfajanie fe a co zatym idzie n i p. Bo heniek pokazuje mi braki fe a inna roslina braki makro dolne liscie gnija. Ogolnie czekam na wynik ca z laboratorium i bede ustawial  wedlug zalecen ca k mg i zobacze co bedzie z fe. A jak dalej nic to nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...