Skocz do zawartości

Niskie GH


kropkaband
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

zacząłem zgłębiać wiedzę na temat parametrów wody w moim 112L Po przeprowadzeniu testu

w akwarium

GH 6

KH 10

woda w kranie:

GH Pierwsza kropla już zabarwiła próbkę na zielono

KH 13

Woda pochodzi z własnego ujęcia jest założony odżelaziacz i zmiękczacz.

Czy te wyniki są dopuszczalne?

 

 

Po ominięciu zmiękczacza

GH 11

KH 10

 

Edytowane przez kropkaband
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kropkaband napisał:

Czy te wyniki są dopuszczalne?

Do jakiego typu akwarium?

 

14 godzin temu, kropkaband napisał:

Po ominięciu zmiękczacza

GH 11

KH 10

Fajne GH do akwarium roślinnego, ale KH już nie. 

 

Na gorszych parametrach prowadziłem roślinne zbiorniki i rośliny rosły bardzo dobrze. Z rybami to różnie bywało, zazwyczaj nie żyły długo, tylko Ancistrusy przetrwały do dzisiaj. Dopiero filtr RO i sól do mineralizacji pozwoliły mi cieszyć się rybami.

 

Sprawdź jeszcze NO3 i NO2, skoro to woda z własnego ujęcia. Może się okazać, że normy dopuszczają stężenie jakie ty masz (czyli do 50 ppm NO3), ale już ryb na tym raczej nie utrzymasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 - 0

NO3 - 10

Mogę dołożyć jeszcze filtr RO lub zbadać wodę z wodociągów ale nie uśmiecha mi się zbyt często targać 100L wody do domu lub kupować demineralizowana. Nie chcę też żeby mnie koszta zjadły. 

 

Teraz zmierzyłem jeszcze gh i jest 17. Mierze w różnych kombinacjach z filtrami w domu. 

Edytowane przez kropkaband
Dodałem parametry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filtra RO uzyskujesz czyste (prawie) H2O. Nie wodę zmiękczoną, ale za to pełną sodu tak jak masz teraz (tak działają zmiękczacze na kationitach sodowych regenerowanych solą kuchenną NaCl). Pamiętaj, że testy akwarystyczne to nie laboratorium, one działają w sposób uproszczony. Więcej by Ci powiedziało badanie przewodności wody.

Zestaw RO3 w zupełności wystarczy, bo jak wepniesz go w instalację za zmiękczaczami to będzie miał lżej i jego żywotność będzie większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...