Jump to content

Pierwsze akwarium 72 L towarzyskie

Recommended Posts

Cześć i Dzień Dobry 😊

Mam zamiar założyć swoje pierwsze akwarium, od miesiąca oglądam filmiki na yt oraz zakupiłam kilka książek, które przeczytałam. Wiedzę podstawową teoretyczną mam, a teraz sprawy praktyczne/techniczne. Jeszcze nic nie kupowałam, ale taki mam plan i proszę o jego weryfikację. Nie chcę kupować gotowych zestawów. Mam zamówioną szafkę pod akwarium na wymiar u znajomego z płyty białej 20mm. Umiejscowienie w głębi pokoju, który jest od strony południowej czyli dobrze oświetlonej.

Polecicie jakiś sklep akwarystyczny online?

- Akwarium: 60x30x40 72l (lub 60x30x45 81l) chcę kupić na allegro, ale poluję też na używane na olx. Gdzie Wy kupowaliście swoje? 

- Pokrywa: Aquael Leddy dzień i noc 7W. Czy to będzie wystarczające? Czy od razu kupować drugą mocniejszą lampę?

- Filtr: AQUAEL Filtr wewnętrzny PAT MINI 400l/h lub Aquael Turbo Filter 500 N - Filtr Wewnętrzny lub AQUAEL FILTR WEWNĘTRZNY ASAP 500. Który z nich będzie najlepszy do mojego akwarium? Myślałam jeszcze o zakupie jakiegoś taniego filtra z deszczownicą, żeby mieć dwa w akwarium w razie awarii jednego. Czytałam, że nie ma sensu trzymania w szafie jednego na zapas (gąbka nie będzie miała od razu właściwości biologicznej filtracji). Czy to ma sens? Mam jeszcze jedno pytanie, co w razie gdy braknie prądu choćby na chwilę, filtry się same włączają czy trzeba je włączyć ręcznie? 

- Grzałka: jakaś 75W z termostatem, ma znaczenie jaka?

- Mata pod akwarium, czarne tło. Termometr, pęseta, nożyczki, odmulacz, siatka do łapania ryb, gąbka do mycia szyb, wiaderka... Na start jakiś preparat z bakteriami.

- Podłoże: na dno chcę dać cienką warstwę żwirku lub porowatej lawy wulkanicznej oraz nawóz w pałeczkach lub kuleczkach. Na to czarny piasek kwarcowy

- Ozdoby: duży korzeń, dwie skorupy kokosów, garść liści (dębowe, bukowe lub olchowe), jakieś skały lub kamienie (wiem tylko, żeby były gładkie i nie wapienne, ewentualnie porowata lawa). Myślałam o lignicie, ale mam wątpliwości. Ozdoby chcę kupić stacjonarnie. 

- Rośliny: Mało wymagające. Myślałam o: Anubias, żabienice, zwartka. Chciałabym przykleić klejem akwarystycznym gałęzatkę lub mech jawajski do kokosów lub korzenia. Polecilibyście jeszcze jakieś rośliny?

Po zalaniu akwa i posadzeniu roślin odczekałabym 2 tygodnie z kupowaniem rybek, które i tak będę kupować po kolei nie wszystkie na raz. 

Parametry mojej wody kranowej: pH 6,9 - 7,0; twardość ok. 96 mg/l CaCO3 (5,3 dH) czyli miękka. Mam dostęp do osmozy i jestem laborantem, więc mogę sobie badać parametry na bieżąco w pracy, w tym azotany, azotyny, amoniak. 2 tygodnie po zalaniu zbiornika zrobiłabym taką pełną analizę parametrów. 

- Obsada:

• kiryski panda lub trójpręgie lub nadobne - 8 osobników
  • pięlęgniczka ramireza lub żółta - para
  • ślimaki military helmet i/lub świderki i/lub neritina - nie wiem ile osobników i czy mogę mieć np. dwa gatunki
  • jedna ławica 8-10szt i tutaj nie potrafię się zdecydować: zwinnik blehera, jarzeniec, ogonopręgi, barwieniec czerwony, prystelka barwna, drobnoustek Bekforta
  • czy do takiej obsady mogę dać jeszcze otoska przyujściowego 5 osobników?

Dzięki za przeczytanie i liczę na sugestie lub pomoc 😄

16 godzin temu, Marti90 napisał:

60x30x40 72l

Mam takie akwarium już kilka lat, pokrywę i belkę 2x15W zrobiłem sam. Link w stopce. Nie wiem ,czy te 7W w pokrywie aquaela będzie wystarczające.

Aquael Turbo Filter 500 N

Używam prawie tego samego: Aqua Szut 500. Polecam.

Podłoże: na dno chcę dać cienką warstwę żwirku lub porowatej lawy wulkanicznej oraz nawóz w pałeczkach lub kuleczkach. Na to czarny piasek kwarcowy

Pojemność akwarium jest tak niewielka, że możesz nawet kupić podłoże aktywne i nie wyjdzie jakość kosmicznie drogo.

2 godziny temu, DavyJones napisał:

Pojemność akwarium jest tak niewielka, że możesz nawet kupić podłoże aktywne i nie wyjdzie jakość kosmicznie drogo.

A czy po czasie z takim podłożem aktywnym nic nie stanie? Czytałam różne opinie na temat podłoży aktywnych i zdania są podzielone 

Niektóre aktywne podłoża się rozpadają, tzn nie widać już kulek tylko jednolitą masę. To w niczym nie przeszkadza.

Na pewno wyjaławiają się po nawet 3 miesiącach, z reguły właściwości nawożące utrzymują się między 6 mcy a jednym rokiem. Potem trzeba nawozić kapsułkami pałeczkami itp.

Efekt zmiękczania wody jest zależny od tego jaką wodę stosujemy. Przy wodzie twardej ta właściwość podłoża aktywnego wyczerpuje się dość szybko.

Rozważ też użycie Manado. Osobiście uważam, że jest to najlepsza opcja do akwarium z roślinami.