Jump to content
Skalaś

W kranie jest dużo fosforu a po dodaniu KH2PO4 test pokazuje 0

Recommended Posts

Witam. Problem jest taki ze zakupiłem KH2PO4, sporządziłem roztwór: 7 gram substancji i 100 ml wody. Potem z ciekawości testem zoolek kropelkowym sprawdziłem czy jest tam faktycznie fosfor i wychodzi 0. Dodam ze badałem tez wodę użyta do roztworu i ma aż około 4 mg/l. Powtarzałem testy chyba 5 krotnie i nic. Czy może ktoś wie o co chodzi?

Woda użyta jako rozpuszczalnik substancji ma 4 ppm, a po dodaniu 7 g rzekomej KH2PO4 ma 0 ppm? Test nie jest w stanie wykryć tak wysokiego stężenia.

Przy takiej kranówie bogatej w PO4 po co dodatkowo nawozić PO4?

41 minut temu, DavyJones napisał:

Woda użyta jako rozpuszczalnik substancji ma 4 ppm, a po dodaniu 7 g rzekomej KH2PO4 ma 0 ppm? Test nie jest w stanie wykryć tak wysokiego stężenia.

Przy takiej kranówie bogatej w PO4 po co dodatkowo nawozić PO4?

Właśnie to nie jest woda której używam do podmian. Ta której używam nie ma aż tyle tylko ilości na granicy wykrywalności. 

Jednak czyż test nie powinien zmienić barwy na ciemny granat i po prostu wyjść poza skale?

Zostaje on jednak bezbarwny. 

W instrukcji testu JBL jest napisane, że jeśli wynik jest niekreślony to należy próbkę rozcieńczyć woda destylowaną. Możliwe że to samo jest napisane w instrukcji zooleka. Chemikalia i zasada działania jest taka sama, niczym się one nie różnią.

Właśnie to mnie zastanawia, czy chodzi o wyjście ze skali barwnej, czy może tez pozostanie roztworu bezbarwnym. No cóż, trzeba spróbować. Wezmę w ogóle  wodę destylowana z dodatkiem 2 kropli roztworu KH2PO4.

Ale co ty testujesz? Swój nawóz, który zrobiłeś, czy wodę w akwarium po dodaniu nawozu?

Zrobiłem tak:

- test wody w akwarium - prawie niewykrywalny,

- test wody w kranie - 4

- test roztworu na bazie wody o poziomie fosforu 4 - niewykrywalny 0

Dlatego planuje wlać destylowanej i dodać 2 krople roztworu, czy wtedy wykryje.

38 minut temu, Skalaś napisał:

Dlatego planuje wlać destylowanej i dodać 2 krople roztworu, czy wtedy wykryje.

Do fiołki testowej oczywiście.

Powinieneś podać nawóz do akwarium i zbadać wodę akwariową. Żaden test nie pokaże Ci że masz w próbce 50 ppm, a masz tam więcej. 

• Thanks 1

Problem rozwiązany. Rzeczywiście test nie barwi się w tak dużym stężeniu. Zrobiłem próbę z woda destylowana i jedna kropelka nawozu. Pięknie zabarwił się na granatowo. Wielkie dzięki za pomoc.