Skocz do zawartości

Oświetlenie akwarium 60l - dylemat


Aleko96
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na chwilę obecną posiadam standardowe akwarium 60l 60x30x30 cm. W pokrywie znajduje się budżetowa świetlówka POLAMP o mocy 15W G13/T8 o barwie 6400k.

Wydaje mi się że same światło jest dość słabe, dodatkowo boki akwarium są jeszcze słabiej oświetlone jako że świetlówka ma jedynie ok. 40 cm długości.

Rośliny to Nurzaniec azjatycki, Limnophilia Sensiflora, mech jawajski, moczarka, . Nie są to gatunki jakoś mega wymagające, jednak wydaje mi się że poniżej 0,3W/l to troszkę mało, zwłaszcza że tyle to mają rośliny w centralnej części zbiornika.

 

Chciałbym dokupić coś lepszego, czy tego typu Belka LED poprawi cokolwiek w moim wypadku? Co prawda jest to 18W czyli niewiele więcej ale Watt wattowi nierówny.

 

https://allegro.pl/oferta/belka-oswietlenie-aqua-led-18w-60cm-57-67cm-plant-9136622451

 

Czy warto to zakupić? A może możecie coś od siebie zaproponować? Bo ja nie mam wiedzy jak samemu sklecić jakąś pokrywę.

 

Czekam niecierpliwie na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicznik W/l dotyczy świetlówek. Dla Led powinno być mniej więcej tak 2*W/l, więc wynika z tego, że lampa led którą chcesz kupić znacznie poprawi moc oświetlenia w twoim akwarium, o ile producent w specyfikacji tej lampy nie koloryzował. Led ledowi nierówny, jest wiele gównianych produktów przy których rośliny dalej kiepsko rosną. Porządne produkty kosztują znacznie więcej niż cena w/w lampy. Mam zbiorniki na tanich ledach gdzie przy 27W LED na zbiornik 50 litrów daje taki efekt jak świetlówki 2x15W.

 

Pamiętaj też, że instaluje się ją na akwarium bez pokrywy i może być problem z rybami labiryntowymi i roślinami pływającymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DavyJones napisał:

Przelicznik W/l dotyczy świetlówek. Dla Led powinno być mniej więcej tak 2*W/l, więc wynika z tego, że lampa led którą chcesz kupić znacznie poprawi moc oświetlenia w twoim akwarium, o ile producent w specyfikacji tej lampy nie koloryzował. Led ledowi nierówny, jest wiele gównianych produktów przy których rośliny dalej kiepsko rosną. Porządne produkty kosztują znacznie więcej niż cena w/w lampy. Mam zbiorniki na tanich ledach gdzie przy 27W LED na zbiornik 50 litrów daje taki efekt jak świetlówki 2x15W.

 

Pamiętaj też, że instaluje się ją na akwarium bez pokrywy i może być problem z rybami labiryntowymi i roślinami pływającymi.

Myślę, że to żaden problem, obecnie nie mam i nie przewiduję hodowania ryb labiryntowych w w/w akwarium, ale tak zupełnie hipotetycznie, jaki to sprawia problem? Chodzi o potencjalne ryzyko przechłodzenia labiryntu u ryb w okresie zimowym przy np. wietrzeniu pomieszczenia?

 

Podsumowując, czy uważasz że zakup tej belki ma jakikolwiek sens? Szczerze to na allegro nie znalazłem żadnej gotowej innej belki odpowiedniej dla mojego akwarium, no chyba że źle szukam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony widmo teoretycznie podobne do Sunny Aquaela, z drugiej dość mocna. Spróbuj się dowiedzieć jak jest podłączane zasilanie i ewentualnie zastosuj dodatkowy sterownik zmniejszający natężenie światła (albo manualny, albo najlepiej S2PRO - dodatkowo będziesz miał świt i zmierzch to dużo daje rybom jednak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ahr napisał:

Z jednej strony widmo teoretycznie podobne do Sunny Aquaela, z drugiej dość mocna. Spróbuj się dowiedzieć jak jest podłączane zasilanie i ewentualnie zastosuj dodatkowy sterownik zmniejszający natężenie światła (albo manualny, albo najlepiej S2PRO - dodatkowo będziesz miał świt i zmierzch to dużo daje rybom jednak).

Czyli rozumiem że przynajmniej na papierze ta belka byłaby ok i dałaby spory przyrost światła roślinkom? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Aleko96 napisał:

Myślę, że to żaden problem, obecnie nie mam i nie przewiduję hodowania ryb labiryntowych w w/w akwarium, ale tak zupełnie hipotetycznie, jaki to sprawia problem? Chodzi o potencjalne ryzyko przechłodzenia labiryntu u ryb w okresie zimowym przy np. wietrzeniu pomieszczenia?

 

Podsumowując, czy uważasz że zakup tej belki ma jakikolwiek sens? Szczerze to na allegro nie znalazłem żadnej gotowej innej belki odpowiedniej dla mojego akwarium, no chyba że źle szukam.

 

Belka droga nie jest, można zaryzykować. Chętnie też dowiem się jak na niej rosną rośliny. 

Belek LED na allegro jest dużo. Wpisz: chichiros, sincor, aquael.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, DavyJones napisał:

Belka droga nie jest, można zaryzykować. Chętnie też dowiem się jak na niej rosną rośliny. 

Belek LED na allegro jest dużo. Wpisz: chichiros, sincor, aquael.

Wpisalem tylko chichiros i odrazu znalazło, dziwne, jak wpisywałem belka, LED, oświetlenie to z reguły wyskakiwały same moduły bez żadnych szyn mocujących, dzięki za pomoc.

 

Moja wewnętrzna polska cebula się rozwarstwia jak widzę cenę ponad 2 stówki, może zaryzykuję tą za 90 złotych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli kogoś to interesuje to kupiłem tą belkę, działa jakieś ponad 2 tygodnie i o ile daje sporo światełka, sama jakość też nie ma co się przyczepić za tą prawie stówkę tak niedługo po zamontowaniu jej nastąpił atak glonów, nie wiem czy ma to w ogóle związek z samym oświetleniem ale fakt faktem rośliny i podłoże pokryło się jakimś brązowym nalotem przypominającym okrzemki, rogatki rosną, ale zmieniły barwę z jasnozielonej na brązową.

 

Same akwarium jest stosunkowo świeże, ma może ze 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. na samym początku było tak że czubki pędów były czerwonawe i wydawało się to normalne przy mocniejszym oświetleniu, ale obecnie całe pędy są zwyczajnie brązowawe, pokryte glonem.

 

Mam podejrzenie, że ten wysyp mógł być spowodowany wypłukaniem kulki GT przez moje nieostrożne przesadzanie i zbyt płytkie jej wsadzenie.

Ale czy to wypłukanie nawet przy bardziej pesymistycznym scenariuszu jednej kulki GT na akwarium 60l mogło spowodować coś takiego w połączeniu z wprowadzeniem mocniejszego światła?

 

Obecnie wydaje się to troszkę ustępować, szyby są w miarę czyste ale rogatek jest dalej brązowy a u hydrocotyle sp. japan listki są brązowe na samych krawędziach, środek liści jest w miarę czysty.

 

Możliwe że rodzaj zastosowanego podłoża ma znaczenie, dno wysypane jest dość płytko żwirkiem o granulacji 1,4-3mm. Także w takim wypadku jakieś błoto po kulkach ma łatwiej wypłynąć niż spod grubej warstwy drobnego piasku..

Edytowane przez Aleko96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DavyJones napisał:

I w te 3 cm udało Ci się wcisnąć kulki GT? 😁 Mistrz.

 

Na 100% coś z podłoża przedostało się do wody.

Jakoś żem wcisnął, na drugi raz bym tego nie zrobił, cóż, człowiek uczy się na błędach. Do akwarystyki wróciłem po jakichś kilka latach przerwy ;) Czyli rozumiem że mogło to być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pod żwirem lub w żwirze ma coś być jakiś substrat podżwirowy (Tetra Complete), nawóz (kapsułki, kulki, pałeczki) to tego żwiru musi być na tyle gruba warstwa żeby to się nie przedostawało do wody.

 

Po drugie, jeśli chodzi o rośliny żwir wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...