Jump to content

Zakwit pierwotniaków (bojownik, napowietrzanie, 2 akwaria)


Natatan
 Share

Recommended Posts

Cześć wam ;)

Jestem w posiadaniu dwóch akwariów 16l, w każdym bojownik i po 2 ślimaki (ampularia). Akwaria z filtrami gąbkowymi wew. (200l/h) ustawionymi tak, aby nie robiły dużego ruchu wody. Dotychczas bez napowietrzania. Podłoże to czarny żwirek akwarystyczny dobrze wypłukany, pod nim kulki gliniano-torfowe. Anubiasy na korzeniach, rogatek oraz nymphoides sp. Taiwan z invitro. Kamienie łupek drzewiasty.

pH 7,5 ; GH 10 ; temp. 27

INVITAL EasyTank PRO LED 16 litrów z filtracją w pokrywie biały | Invital.pl - to mój zestawik (jedynie filtry moje stare)

Oba akwaria zostały ustawione, wlałem sera bionitrivec i dojrzewały przez 1,5 tyg. w akwariach były też nowe roślinki pływające (salvinia natans) i pojawiła się na nich pleśń po 2 dniach od startu zbiornika. Tak samo pleśń pojawiła się w starych akwariach, do których włożyłem 2 sadzonki salvinii. Usunąłem szybko roślinę i postarałem się usunąć jak najwięcej pleśni z akwariów. Kiedy minęło 1,5 tyg. i przeprowadzałem rybki, dołożyłem kulki nawozowe pod podłoże i wypłukałem dokładnie anubiasy, grzałkę i filtry. Musiałem zamienić nowe filtry na stare już używane, bo nowe robiły zbyt duży prąd jak dla bojowników. Okazało się ze cała gąbka w filtrze jest pokryta pleśnią, dlatego umyłem wszystko pod bieżącą wodą (w wodzie ze starego akwarium nie szło tego zrobić na tyle dobrze, żeby pozbyć się pleśni). Włożyłem wszystko do nowych akwariów i po 2 dniach woda zaczęła się robić mętna. Spodziewałem się niestety tego, podejrzewam, że to wina tego mocnego płukania gąbki.

Przeczytałem, że może to być zakwit pierwotniaków i należy uruchomić mocne napowietrzanie (ślimaki często brały powietrze z powierzchni, bo pewnie brakowało tlenu w wodzie, bojowniki standardowo wychylały łepki, jak to one). Wyciągnąłem deszczownice nad powierzchnię wody i dałem strumień prosto w dół, żeby wpadało jakiekolwiek napowietrzenie.

 

Stąd moje pytania:

1. Czy mogę coś jeszcze zrobić oprócz napowietrzania? słyszałem o occie, ale nie wiem czy to bezpieczne dla ryb i ampularii...

2. Czy kupić brzęczyk i filtr na brzęczyk, żeby napowietrzać i filtrować akwarium i nie robić dużego ruchu wody?

Edited by Natatan
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Natatan napisał:

(ślimaki często brały powietrze z powierzchni, bo pewnie brakowało tlenu w wodzie

Ampularie oddychają powietrzem atmosferycznym. Więc wszystko jest prawidłowo. Gdyby odciąć je od powierzchni wody to się utopią. 

 

12 godzin temu, Natatan napisał:

Podłoże to czarny żwirek akwarystyczny dobrze wypłukany, pod nim kulki gliniano-torfowe.

Pewnie bazalt. Najgorsze podłoże. 

 

12 godzin temu, Natatan napisał:

gąbka w filtrze jest pokryta pleśnią, dlatego umyłem wszystko pod bieżącą wodą

Dobrze, że wiesz, że to błąd.

 

Jeśli to zakwit pierwotniaków to z czasem minie. Gorzej jeśli bazalt przepuszcza nawozy z tych kulek. Może dałeś za cienką warstwę?

Stosuj częste podmiany wody 20% co kilka dni.

Link to comment
Share on other sites

Podłoże to czarny żwirek od aquaela z linii decoris, a pod nim jeszcze warstwa żwirku o ostrzejszych krawędziach (noname z zoologika). Możliwe, że to bazalt.

Czy mimo wszystko powinienem był wypłukać gąbkę tylko w starej wodzie mimo, że zostało by odrobinę pleśni?

Kulki są na samym dnie dodatkowo przecięte na pół, żeby na pewno nie wystawały, ale nie mam pojęcia czy podłoże przepuszcza nawóz czy nie. Czy powinienem wymienić podłoże? I zamiast kulek dać substrat? Mógłbyś coś polecić?

Załączam obecny wygląd akwariów.

136506084_2864828840510401_8773468656310873149_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja bym wypłukał w wodzie z akwarium.

 

Z tego co widzę to nie ma sensu nawożenie tego podłoża. nie masz roślin, które by to wykorzystały. Przynajmniej w jakimś sensownym tempie. Zostaw to podłoże tak jak jest, nic już nie grzeb.

 

Podmieniaj wodę tak jak wspomniałem wyżej. Za jakiś czas delikatne nawożenie do słupa wody, możliwe że nawet to nie będzie konieczne.

Link to comment
Share on other sites

Te małe chińskie filtry powinny być ok. Jak się bakterie zadomowią w podłożu. Za to nie wiem czy to dobry pomysł z ampulariami w tak małym szkle, to chodzące bomby azotowe. No i nymphoides chyba trochę za duży będzie.

Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, ahr napisał:

to nie wiem czy to dobry pomysł z ampulariami w tak małym szkle, to chodzące bomby azotowe.

Dziękuję ahr, że mówisz. Dużo czytałem o tych slimaczkach i starałem się dowiedzieć jak najwięcej, ale tej informacji nie widziałem nigdzie. Nymphoidesa w razie czego oddam, chyba, że będę ratował welony od pyszczaków... (tata mojej dziewczyny kupił pyszczaki do welonów i jest dramat, welony są okropnie pogryzione). Wtedy użyje nymphoidesa do drugiego akwarium. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...