Skocz do zawartości

Pomoc w starcie akwarium 72L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Raczkuję w tematyce akwarystycznej i potrzebował bym pomocy przy uruchomieniu zestawu.

Prosił bym kolegów o pomoc.

Córka na urodziny wymarzyła sobie akwarium a że to córka tatusia to trzeba się postarać, cały czas coś czytam i coraz głupszy jestem, cieżko pogodzić edukację z dość napiętym grafikiem w pracy.

 

Do Rzeczy:

Kupiłem zestaw Aquael LEDDY 60 XL 72L

wraz z:

1. Grzałka AQUAEL FIX 2 100W z termostatem

2. Filtr ASAP 300

Do tego

1. Mata z Aquel

2. Odmulacz

3. Termometr

Preparaty:

1. Tropical CMF (Aqua Care) 30ml/300L (Podobno pomaga usunąć szkodliwe bakterie i pleśniawki)

2. Tropical Sanital Aloevera +uv filter(Podobno dodaje się w niewielkiej ilości do wody przy starcie i podmianach)

 

Rybki jakie bym chciał:

Zbrojnik Pospolity 2x obowiązkowo

Grymowak Syjamski Kosiarka

Kirysy

Krewetki

Ślimak Military Helmet ewentualnie świderek

Ozdobne

Neonki Inesa

Gupiki

Mieczyki Helera

Córce się podobają Skalary i Welonki ale razem ich trzymać raczej nie można.

 

Pytania:

1. Jakie podłoże zastosować dla ryb i roślin ?

2. Jaki substract w warstwy podłoża czy ziemia uniwersalna czy raczej coś innego ?

Kupiłem z rozpędu

Aquael Żwir naturalny wielobarwny3-5mm

oraz żwir kwarcowy też z tej samej firmy czyli

Aquael Aqua Decoris Naturalne Podłoże akwarystyczne.

Tyle że mam paragon więc mogę oddać prawdopodobnie.

Ile tego gruntu kupić ?, obecnie mam żwirku 12kg ale z tym nie problem bo oddam albo będzie leżał w piwnicy.

 

Na dno 4 skałki zakupione w sklepie akwarystycznym - jeszcze nie wygotowałem

chce kupić zamek z tworzywa podobno nie wpływa na wodę i ryby ale nie wiem jak go przygotować przed włożeniem do akwarium.

 

Roślinki: https://allegro.pl/oferta/zestaw-latwyc ... 7310845128

Lub co proponujecie i w jakich ilościach no i w jakich częściach akwarium się je umieszcza ?

Czy potrzebuje klej do roślin ?

 

Dzięki wielkie za pomoc.

Mam nadzieje że ktoś dotrwał do końca moich pobożnych życzeń i czegoś nie pokręciłem, mam nadzieje że znajdzie się ktoś życzliwy i pomoże początkującemu rozpocząć przygodę z rybkami.

Rybkę pierwszą chciałbym po 7-10 dniach filtrowania wpuścić.

P.S Woda z kranu wodociągi Nowy Sącz podobno bez chloru podobno dobrze nadające się dla rybek tak stwierdziła pani z zoologicznego.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę masz dość twardą, więc pani w sklepie tak trochę minęła się z rzeczywistością. Ale możesz od niej wziąć trochę starej wody, pomoże to trochę przyspieszyć start cyklu azotowego (chyba o tym nie czytałeś, bo chcesz wpuszczać ryby akurat w niedobrym momencie).

Podłoże: żwir 3-5 jest trochę za gruby, nie będzie to dobrze wyglądało. Jak możesz to wymień go na drobniejszy, pod spód możesz dać nawet któryś z podkładów Aquaela - Floran.

Masz podwyższony zbiornik, więc może być w nim trudno uchować trawnik przy standardowym oświetleniu. Poszukaj raczej roślin mniej światłolubnych.

Zamiast zamku kup może jakiś korzeń, wiem że nie będzie łatwo ale spróbuj ponegocjować.

Ryby. W tym szkle (a zwłaszcza z takim filtrem) ani skalary, ani welonki, ani nawet zbrojniki czy kosiarki i mieczyki. To za małe akwarium dla nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz mi kolego jaki filtr zastosować by nie wydać na początek za dużo z aquael versamax fzn-2

Czy lepiej jakiś kubełkowy.

jakies 1 metr od akwarium śpi moja córka by nie cierpiała na bezsenność.

 

Grunt jednak wybiorę ziemie do kaktusów z torfem kwaśnym + keramzytowy + piasek kwarcowy do tego kulki gliniane nawozowe.

Przykryje siatka i na to żwir szybę około 1-2cm zamaskuje żwirem by światło nie dochodziło.

 

I tu mam pytanie:

1. Jedni piszą by po starcie po 24h podmienić wodę cała później po 3 dniach też a następnie co tydzień około 20-25% wody.

Czy taki rozruch będzie właściwy ?

zasadze trochę roślinek łatwych w uprawie tyle że nie chce wydać za dużo na rośliny bo u mnie po 12 zł się dziady cenią za roślinkę.

Zamówiłem komplet roślin z linku invitro ciekawe czy coś z tego się przyjmie.

 

2. Jak z oświetleniem by akwarium dojrzało ile godzi świecić dziennie światło i czy najjaśniejsze czy słabsze.

 

3. Czy woda z filtra Brity dzbanek przelewowy się nada ??

4. W przyszłym miesiącu chce założyć komplet filtrów włącznie z RO czy do takiej wody potrzebne są jakieś bakterie lub nawozy prosił bym o info dla początkującego.

Ostanie akwarium miałem jakieś 25 lat temu jako nastolatek 250 L ale to dawne dzieje nie wiele pamietam z tamtych czasów.

 

 

Dziękuje serdecznie.

 

Edytowane przez scorpion_1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...