Skocz do zawartości

Pierwsze 40L. Pytania i wyścig z czasem


lis3k
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w zeszłym tygodniu zakupiłem używane akwarium 40L wraz z akcesoriami.

Chciałbym zdążyć z wpuszczeniem rybek przed świętami stąd wyścig z czasem :D

 

Akwarium: Aquael Pearl High 40 (40L) 40x40x25 (szer/wys/gł)

Pokrywa: LED 6W 6500K

Filtr: Aquael Pat Mini (plus dwa wkłady gąbkowe)

Grzałka: Aquael Gold 50W

Podajnik pokarmu: Juwel Easyfeed

Plus siatka, odmulacz i pokarmy/chemia jak na zdjęciu.

chemia.thumb.jpg.cdeb3cc8d49fa74700621029d18a30f7.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obsada:

8-10 neonków zielonych

10 krewetek RC

 

Jak chciałbym zaaranżować zbiornik?

Jednolite czarne tło + wnętrze:

295sfaa.thumb.jpg.89ffa551e30d4b18d1d4d106c32de633.jpgakwa_2011-06-09-20-25-05.jpg.8787fea52ebead8366c830f5b42d9ebf.jpg

fnal2_1024.thumb.jpg.e0cea8a34ac62324c454319a6cb3e0c7.jpgga_opti_cube_30x30x30.thumb.jpg.4761833cf9c1c7bec319f21034a774a3.jpg

IMG-20201129-WA0031.thumb.jpg.0c629af841f8fd269587e3ace28d4e22.jpgIMG-20201129-WA0032.thumb.jpg.51f9cbaea0bf53c75d9e11adcabb08e6.jpg

 

Pytania:

Podłoże - co się najlepiej sprawdza - żwirek, bazalt, ziemia? Jaki rodzaj podłoża unikać przy takim akwarium?

Ile kg potrzeba do takiego zbiornika? podstawa 25x40?

 

Rośliny - czy przed wybraniem roślin trzeba zrobić test wody aby pod nią dobrać rośliny, które będą prawidłowo funkcjonować?

Co myślicie o gotowych zestawach startowych z allegro? za 20-30 zł jest kilka rodzajów rzekomo "łatwych w uprawie"

 

Chemia - czy warto kupować jakieś dodatki do podłoża? w co się zaopatrzyć "na start" (do podłoża/roślin) żeby ułatwić sobie późniejszą pielęgnację zbiornika?

 

Dekoracje - rodzaj (sztuczna/naturalna) ma wpływ na funkcjonowanie zbiornika? Przy tej wielkości akwarium zdaję sobie sprawę, że nie można szaleć, ale łupki z których można byłoby zrobić jakąś kryjówkę dla rybek + korzeń nadałyby uroku. Są też sztuczne "skałki" z otworami/tunelami wyglądem przypominające naturalne. Pytanie - co lepsze?

 

Osprzęt:

Instalować to, co było w zestawie? Czy lepiej coś zmienić/odrzucić?

Podajnika nie będę montował, bo wg mnie nie ma sensu.

Gdzieś wyczytałem, że przy takim małym zbiorniku LT i odpowiednim doborze roślin filtr jest niepotrzebny - prawda/mit?

Oświetlenie - powinno być włączone 24/h czy powinno się wyłączać na noc?

 

Obsada:

Jakiś zamiennik do neonków? Bojownik i gupiki odpadają.

Krewetki - czy wszystkie muszą być jednego gatunku jak w przypadku rybek? Czy mogę dać 4 red cherry, 4 yellow i 4 blue velvet lub 5 crystal red i 5 crystal black?

 

 

Jeśli komuś będzie chciało się to wszystko przeczytać i odpowiedzieć choć na część pytań będę bardzo wdzięczny.

Raz jeszcze witam na forum i pozdrawiam ;)

 

 

Edytowane przez lis3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2020 o 12:23, lis3k napisał:

Podłoże - co się najlepiej sprawdza - żwirek, bazalt, ziemia? Jaki rodzaj podłoża unikać przy takim akwarium?

Ile kg potrzeba do takiego zbiornika? podstawa 25x40?

Akwarium nie jest duże, więc możesz zainwestować w podłoże aktywne. Jakie? Najtańsze. 

 

W dniu 29.11.2020 o 12:23, lis3k napisał:

Rośliny - czy przed wybraniem roślin trzeba zrobić test wody aby pod nią dobrać rośliny, które będą prawidłowo funkcjonować?

Co myślicie o gotowych zestawach startowych z allegro? za 20-30 zł jest kilka rodzajów rzekomo "łatwych w uprawie"

 

Generalnie nie musisz robić testów pod rośliny.  Jeśli chodzi o zestawy z Allegro to podaj link. Pójście do sklepu i kupienie 3-4 koszyków różnych roślin tez nie jest złą opcją. 

 

W dniu 29.11.2020 o 12:23, lis3k napisał:

Osprzęt:

Instalować to, co było w zestawie? Czy lepiej coś zmienić/odrzucić?

Podajnika nie będę montował, bo wg mnie nie ma sensu.

Gdzieś wyczytałem, że przy takim małym zbiorniku LT i odpowiednim doborze roślin filtr jest niepotrzebny - prawda/mit?

Oświetlenie - powinno być włączone 24/h czy powinno się wyłączać na noc?

Zainstaluj to co było w zestawie. Ewentualnie filtr bym wymienił na mocniejszy. Filtr potrzebny jest zawsze, choćby po to żeby generować ruch wody. 

Oświetlenie 12-14 godzin.

 

W dniu 29.11.2020 o 12:23, lis3k napisał:

Obsada:

Jakiś zamiennik do neonków?

Razbory. Jest kilka gatunków. Nie zjedzą krewetek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DavyJones napisał:

Jeśli chodzi o zestawy z Allegro to podaj link. Pójście do sklepu i kupienie 3-4 koszyków różnych roślin tez nie jest złą opcją. 

 

Oświetlenie 12-14 godzin.

 

Razbory. Jest kilka gatunków. Nie zjedzą krewetek.

 

Link do roślin:

https://allegro.pl/oferta/zestaw-latwych-roslin-do-akwarium-peseta-gratis-7310845128

 

 

Oświetlenie może być to, które było czy świetlówka do wymiany?

 

 

Neonki mogą się zainteresować krewetkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilości roślin OK. Pamiętaj, że to invitro. Dostaniesz takie mikrusy wychodowane w laboratorium,  ale powinny rosnąć.

 

7 godzin temu, lis3k napisał:

Oświetlenie może być to, które było czy świetlówka do wymiany?

To LED. Wymienia się jak padnie.

 

7 godzin temu, lis3k napisał:

Neonki mogą się zainteresować krewetkami?

Jakie Neony? Innesa  nie zjedzą krewetek. Neony czerwone mogą polować na młode krewetki, zjadają nawet wypławki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innesa będą chyba najlepsze, czerwone trochę za duże, zielone będą się chować po kątach.

Oświetlenie będzie ok, to dość dobre lampki.

Filtr wymaga raczej wymiany gąbki na większą.

Krewetek raczej nie mieszaj kolorami, bo za chwilę będziesz miał szare wszystkie młode.

Jak pójdziesz w kierunku innesa i krewetek neocaridina to i grzałka pewnie będzie zbędna, jak masz więcej jak 18 stopni w pomieszczeniu z akwarium to będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Innesa są większe, więc dla mnie na plus. Myślałem, że za mały zbiornik na ten rodzaj neonka.

 

Ok. Nadszedł czas zakupów (online, bo najbliższy ogarnięty sklep zoologiczny jest 35 km ode mnie).

 

Podłoże - zastosować tylko aktywne? Czy mogę dać na warstwę np jbl manada czy aqua nova plant soil (na allegro nie ma chyba tańszych, czarnych) i na to jakiś bazalt?

 

Filtr - nie jestem przekonany do tego pat mini. To byłby najlepsze dla takiego zbiornika?

 

W pomieszczeniu są 23/24 stopnie. Więc grzałki nie muszę montować? Im mniej "gratów" tym więcej miejsca dla ryb.

 

Co z chemią "na start"? W coś konkretnego się zaopatrzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że byłoby takiemu neonowi lepiej w większym szkle, ale jak kupisz z tego worka z tymi małymi (koło 1,5cm) to chwilę popływają, może się namyślisz w międzyczasie na większe szkło?

Jak aktywne to raczej samo. Nie wiem jak się zachowa przykryte, pod manado może nic by mu się nie stało, ale pod jakimś żwirem czy broń borze bazaltem to pewnie się zgniecie i zrobi błoto.

Ja w takim zbiorniku mam chińczyka hb 311, takie mieszadełko do wody. Do tego 3W leddy tube, podłoże to granulat kokosowy przysypany piachem z Wisły. I coś tam rośnie, powoli bo powoli, ale rośnie.

338.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po zakupach 

 

Podłoże - aquael advanced soil plants (nie zwróciłem uwagi że jest też "orginal"; jeszcze nIe wysłali więc mogę zamienić)

Do tego łupki slate stone, korzeń red moor (1 duży i 3 mniejsze), trochę skały scenery stone i roślinki (zestaw z aukcji + kilka sadzonek oddzielnie). 

 

Jeśli wszystko dojdzie, to w sobotę start.

I kolejne pytania:

- wodę lać bezpośrednio z kranu czy np dzień wcześniej wlać do wiadra i dodać jakiś uzdatniacz (z tych które mam)

- u jednego ze sprzedawców dodałem jeszcze tropical bacto-active; wlewać to od razu czy nic nie dawać i sprawdzać wodę testami?

- korzenie/skały wygotować czy tylko przepłukać wodą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże jest OK. Ile litrów tego podłoża?

Red  moor'y nie toną. Musisz je czymś dociążyć.

Wodę możesz lać z kranu, nie zimną, nie gorącą - letnią w kierunku chłodnej. Możesz dodać Esklarin, Aquatan lub cos podobnego. 

1 godzinę temu, lis3k napisał:

bacto-active

Wlej po uzdatniaczu (Esklarin), np na drugi dzień.

 

1 godzinę temu, lis3k napisał:

korzenie/skały wygotować czy tylko przepłukać wodą?

Tylko przepłukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Red moory bardzo ładnie pokrywają się też śluzowcem jakieś 3-4 dni po zalaniu. Jak dasz radę wytrzymać taki widok to możesz przykleić do skał, zawsze też daje to stabilność aranżacji, a najlepiej sklei i utopić w jakimś zbiorniku, poczekać aż zatonie i przejdą wszystkie plagi, umyć i docelowo aranżować. Cyjanoakryl plus (w zależności od aquascapera) wata/papier/filtry plus kawa/pył kamienny do maskowania łączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zalane 🙂

Korzenie przyciśnięte skałkami, roślinki zasadzone, filtr włączony, esklarin dodany, grzałki nie dawałem bo jest 25st. 

 

Teraz - co ile i jakie podmiany wody? Co ile płucze się filtr? Przypływ na max póki nie ma rybek i roślinki są micro? Ile h w czasie dojrzewania zbiornika ma być włączone światło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na aktywnym podłożu podmiany robiłem co 2-3 dni na początku, przez dwa tygodnie, potem co tydzień lub dwa. Glonów nie wywaliło.

Co do oświetlenia zdania są podzielone. Ja zawsze świecę od początku 12 h. Możesz zacząć od 8 h i co kilka dni dokładać godzinę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło coś takiego IMG_20201210_093623.thumb.jpg.bb1c9b8c5f6b150458829699a7090842.jpg

 

Zawaliłem z przodem bo kupiłem dodatkowo pogostemon helferi i już widzę że będą do wywalenia. Konsekwencje niedoczytania.

 

 

Woda po 4 dniach i jednej podmianie około 30%:

Cl2 0,8

NO2 5

NO3 100

GH >7

KH 6

pH 7.2

CO2 11

 

Edytowane przez lis3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie - poziom NO2 i NO3 nadal wysoki ( 2 i 100 ).

Czy gdybym wsadził po lewej 6/7 gałązek moczarki, na skałkę na środku położył drugą, płaską z przyklejonym mchem x-mass, i wrzucił na górę dwa rogatki (wszystko normalnej wielkości, nie invitro) to czy jakiś sposób przyspieszyłoby to cykl azotowy?

Wiem, że minęło dopiero 10 dni, ale przód raczej "nie załapie", reszta poza sessiliflorą też kiepsko idzie. Pogostemon pójdzie raczej w kosz a w jego miejsce myślałem nad 4/5 gałęzatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Po pierwsze wymieniaj wodę kilka razy w tygodniu 20-30-40%, podłoże wywala nawozy do wody.
  • Dołożenie roślin nie przyspieszy cyklu ale na pewno - w przypadku rogatka i moczarki - przyśpieszy pochłanianie nawozów z wody.
  • Te rośliny, które teraz Ci się nie przyjęły możesz posadzić za miesiąc, dwa kiedy akwarium dojrzeje. Wtedy zredukujesz rogatka i moczarkę. Często tak się postępuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się kolorowo zrobiło ;)

8 gałązek moczarki (po lewej, nie widać), 2 rogatki i parę innych na pokładzie.

Miałem w planach wpuścić chociaż krewetki przed świętami, żeby sie zadomowiły przed neonkami ale chyba no2/no3 nie spadną do 0.

Padło na blue velvet. 8 sztuk na początek.

 

 

IMG_20201220_131721.thumb.jpg.e41bb05b37b17c5e3687da52327cc242.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 25

NO2 0,5 ;-)

Do poniedziałku woda powinna się już ustabilizować 👍

 

Mam dylemat z obsadą. 

Na początek pójdą krewetki. Po kilku dniach ryby. Chciałem dać 10 neonków ale reszta domowników twierdzi, że będzie to średnio wyglądało. Pytanie - zamiast neonków samce gupika + coś jeszcze? Np 5/6 samców gupika, 3/4 kiryski karłowate i na dół krewetki? Czy nie zda to egzaminu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DavyJones napisał:

Rozważałeś microrazbory? Jest kilka ładnych  gatunków.

W miejsce których wymienionych przeze mnie?

W poniedziałek pojadę po krewetki to zobaczę jakie rybki są dostępne. Tak jak pisałem wcześniej - nie mam w pobliżu zbyt dużej oferty w zoologicznych. Wszędzie standard - neony, gupiki, molinezje, mieczyki, zbrojniki, jakieś kiryski, skalary, danio i tetry świecące itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...