Jump to content

Glony - prośba o rozpoznanie i poradę

rtrojan
 Share

Recommended Posts

Witam,

posiadam już rok czasu akwarium 54l, podłoże to żwir + drobny piasek.

Obsada: 8 x neon czerwony, parka pielęgniczek ramirez, 2 x kirysek pstry, 2 x otosek.

Rośliny jak na zdjęciach. Oświetlenie to LED 10W Sunny Aquael. Filtr Aquael Turbo 500 z ceramiką. Grzałka 100W, temperatura 27 stopni.

Woda podmieniana 1 x tydzień w ilości 12 litrów. Z testów mam tylko N03, poziom ostatniego mierzenia to 40mg.

Zmagam się z jakimiś glonami, do tej pory usuwałem je mechanicznie z liści, najgorzej z małymi, drobnolistymi roślinami - musiałem kilka wyrzucić, ponieważ całe je pokryły. Bardzo proszę o poradę - rozpoznanie czy to glony czy sinice? Jak z tym walczyć? Na internecie przeczytałem o CO2 - zakupiłem 3 dni temu CO2 w płynie i dałem dwa dni pod rząd po 5ml / dzien. Czytałem również o UV, zamówiłem lampkę Aquael UV Mini. Jak do tej pory jedyny nawóz, który dałem pod korzenie to PLANTA GAINER CAPS (2 x 5 kapsyłek pod korzenie).

Bardzo proszę o pomoc jak pozbyć się tego.

Jeszcze jedno pytanie, posadziłem kilka dni temu zamówione lilaeopsis brasiliensis - po dwóch dniach zaczęły niektóre liście żółknąć - co może być tego przyczyną? Trzeba jakoś nawozić akwarium? Zakupiłem na internecie właśnie nawóz JBL ferropol - podać jak przyjdzie?

Z góry dziękuję za porady.

AKTUALIZACJA:

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- grudzien 2019
2.Litraż i wymiary akwarium - 54l, dlugosc 60cm

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- LED Sunny 10W

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 8 godzin

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa - zwir + piasek

6.Filtracja - Aquael Turbo 500 - gabka + ceramika

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - akwarium towarzyskie, obsada troszke pod czarne wody?

8.Ozdoby (jakie)- skala scenery stone 2szt + korzen mangrowca

9.Rośliny (ile,jakie)- jak na zdjęciu (moczarka, Alternanthera reineckii, lilaeopsis brasiliensis, bacopa mannieri, kryptokoryna

10.Ryby - obsada (jw.)- 8 x neon czerwony, parka pielęgniczek ramirez, 2 x kirysek pstry, 2 x otosek.

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1 x tydzień w ilości 12 litrów

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- PLANTA GAINER CAPS (5 kapsułek pod korzenie około 2 miesiące temu, drugie pięć kilka dni temu)

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- kupiłem 3 dni temu, dałem na razie 2 dni po 5 ml

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -   NO3 - 40mg

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? nie

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? pokarm mrożony 1 x dziennie (kryl, artemia) pół kostki, 1 x dziennie JBL Krill, ryby raczej szybko zjadają pokarm, ale czasem coś zostaje

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - w załączniku

IMG_20201102_183534.jpg

IMG_20201102_183544.jpg

IMG_20201102_183559.jpg

IMG_20201102_183614.jpg

IMG_20201102_183625.jpg

IMG_20201102_183647.jpg

IMG_20201102_184004.jpg

Edited by rtrojan