Jump to content

Zestaw Aquael 112l, 16WLED- nie zrób moich błędów


marian761
 Share

Recommended Posts

Witam, 

 

To mój pierwszy post na forum. Także jeszcze raz, witam :) Od razu napisze, że jestem laikiem więc proszę nie nie śmiać z tego co tu napiszę. 

Piszę ten post bo może komuś zaoszczędzę roku zabawy. Także od początku. Kupiłem zestaw jak w opisie. 

Do tego żwirek, filtr fun2, grzałka tej samej firmy. Kupiłem zestaw na allego "łatwych roślin" nie in vitro i zasadziłem. Oczywiście zapytałem sprzedawcy czy takie oświetlenie będzie ok, "będzie" .

Po 3 tyg wpuściłem pierwsze rybki otoski a potem neonki, kiryski, i razmirezy. 

Po pewnym czasie (3 miesiące) rośliny, które jeszcze na początku jakoś wegetowały zaczęły zamierać. Padły też dwa ostoski. Glonów przybywało (chyba brunatnice, ale się nie znam)

Sytuacja była taka, że prawie wszystkie rośliny oprócz kryptokoryny wylądowały w koszu. Piszę maila do kolejnego sprzedawcy na allegro i czytam dużo na forach. Ogólnie dowiaduje się, że światło ok, że dla takich roślin wystarczy. Być może mam niedojrzałe akwarium i dlatego tak się stało. No dobrze. Akwarium stoi dość blisko okna także oprócz oświetlenia LED sporo światła odbitego wpada do akwarium. Kolejne tygodnie patrzenia na rośliny które wegetują albo zamierają. Tylko kryptokoryna i żabienica amazońska dają radę. Reszta w odwrocie. Kupuję nawóz Tetry i jest efekt. Zwartka rośnie dwa razy szybciej...Reszta zasadniczo bez zmian. No dobrze po roku dodam światła. Pewnie znawcy tematu mają rację, ze 16W powinno wystarczyć ale ja dokupię choć nie chcę żadnego High Tech ani nic podobnego. 

I.. w ciągu paru dni martwe prawie rośliny odżywają. Najlepiej widać to na roślinach "trawnikowych". Piszę w cudzysłowie bo chodzi o te niższe, mniej odporne potrzebujące lepszych warunków.  Rośliny czerwone zaczynają nabierać barw właściwych dla gatunku. 

Zobaczymy co będzie dalej bo rośliny bąblują co podobno nie jest całkiem w porządku dla ich kondycji ale może po prostu muszą się przyzwyczaić. Daję bardzo niewiele nawozów bo jak pisałem nie chce mieć High Tech ale jednocześnie robi się większa masa roślinna więc chce uniknąć dziur w liściach itd. 

Acha po rocznej walce brunatnice także w odwrocie choć pojawiają się inne rodzaje glonów ale z nimi otoski i Amano całkiem nieźle sobie radzą. 

Dziękuje za ewentualne rady ale głównie piszę dla tych, którzy kupią zestaw i będą myśleć, że 16 W LED to już super jest bo tak sprzedaje znana firma. U mnie w każdym razie nie było super. 

 

 

 

 

 

Edited by marian761
Link to comment
Share on other sites

Oświetlenie LED 16W zastąpiło świetlówki 18W (2 szt.), które były standardowo instalowane w zbiornikach tej wielkości. Zarówno w jednym i drugim przypadku jest to za mało dla zdecydowanej większości roślin.

 

Podłoże sam żwirek? To kolejna przyczyna niepowodzenia. Pod żwirem powinna być garść substratu, lub ziemi.   

3 godziny temu, marian761 napisał:

kupią zestaw i będą myśleć, że 16 W LED to już super jest bo tak sprzedaje znana firma.

Tak jest w przypadku prawie wszystkich zestawów, nie tylko tej firmy.

Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, DavyJones napisał:

Oświetlenie LED 16W zastąpiło świetlówki 18W (2 szt.), które były standardowo instalowane w zbiornikach tej wielkości. Zarówno w jednym i drugim przypadku jest to za mało dla zdecydowanej większości roślin.

 

Podłoże sam żwirek? To kolejna przyczyna niepowodzenia. Pod żwirem powinna być garść substratu, lub ziemi.   

Tak jest w przypadku prawie wszystkich zestawów, nie tylko tej firmy.

 

Dzięki, tylko na wielu forach pisali co innego. Szkoda roślin które musiały kończyć żywot tak a nie inaczej, pieniędzy, czasu. To lider nadaje kierunek. Tak myślę. Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

Tylko każdy kij ma dwa końce. Skoro w tej chwili rośliny bąblują, intensywnie przeprowadzają fotosyntezę, to znaczy że za chwilę będzie potrzeba suplementacji nawozów. Inaczej z braku składników rośliny zaczną ponownie obumierać, a na ich miejsce rozwiną się glony. A odpowiednie nawożenie często staje się problemem równie dużym jak brak wzrostu niektórych roślin.

Te standardowe oświetlenie montowane w pokrywach bardzo często wystarcza do spokojnego prowadzenia akwarium w stylu LT, jak ktoś ma plan na akwarium w stylu holenderskim to faktycznie mało. Da się zdobić jednak roślinne akwarium z niewielką ilością światła, za to wymagające niewiele opieki (poza standardowymi podmianami wody). Wystarczy użyć odpowiednich roślin. Można sobie trawniczek zrobić z anubiasów (jest sporo niedużych odmian) czy mikrozorium.

Akwarium o wysokości 40cm wymaga już przynajmniej 2x24W T5 aby trawnik zrobić z małego heńka czy innego eleochaorisa.

Link to comment
Share on other sites

Chyba się nie zrozumieliśmy. U mnie padało praktycznie wszystko. Wzrost w lecie był tak mały, że nawet na roślinach najprostszych pojawiały się glony bo ich wzrost był praktycznie zerowy. Trochę ratowały sytuację krewetki i otoski. W zimie kiedy było mniej światła z zewnątrz rośliny zamierały i wypływały na powierzchnię. 

 

Straciłem trochę czasu ale na 112l 32 W w LED wydaje się minimum. W każdym razie sytuacje mam taką, że rośliny zaczęły rosnąć ale wcale nie jakoś szybko. 

Kupiłem już takie, które powinny się wszędzie utrzymać jak  Hygrophila Polysperma czy Hygrophila Siamensis  53B.  Teraz spojrzałem na zestaw roślin z pierwszego zakupu to ta pierwsza odmiana była w zestawie. To chyba świadczy, że mówiąc delikatnie warunki nie były najlepsze jeśli i ta roślina padła. A mówi się, że to chwast jest. 

 

Zastanawiam się nad lepszym filtrem bo mam - jak pisałem- wewnętrzny i tutaj też zdania są podzielone. Niektórzy piszą, że widzieli kiedyś filtry wewnętrzne w akwariach po 200 czy 300 litrów i wszystko było ok. Mnie trochę denerwuje czyszczenie co tydzień przy podmianie wody. Naprawdę nie wiem czy taka zmiana przy tak małym baniaku ma sens i tutaj proszę o wasze doświadczenia. Czy zmienić na filtr zewnętrzny czy może na jakiś lepszy wewnętrzny. 

 

https://allegro.pl/oferta/aquael-unifilter-uv-1000-akwarium-250-350l-7629401355?reco_id=c26f3763-0f9e-11eb-ac87-b8ca3a6abcd8&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco&

 

https://allegro.pl/oferta/filtr-kubelkowy-zewnetrzny-hw-302-1000l-h-wklady-9349580221

 

P.S Patrząc na twoje akwaria myślę, że mogłem skopiować listę roślin i mieć spokój....albo dowiedzieć się ostatecznie, że nie o światło tu chodziło. 

Edited by marian761
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...