Skocz do zawartości

Jak mam prawidłowo nawozić moje 200 litrowe akwarium


ADvaNCedPLayER
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam 200 litrowe akwarium od ponad roku i ciągle zmagam się z proporcjami nawozów.
Początkowo miał być to zwykły low-tech ale z czasem popłynąłem w kierunku HT i tak już mam.
Akwarium 200 litrów oryginał Juwel rio 180 z dwiema świtlówkami Led
Filtr zewnętrzny All pound solutions 1400l / godzine z lampą UV
podłoże to ziemia ogrodowa + żwirek
CO2 - 2 krople na sekunde
PArametry wody w kranie:
PH 7
KH 2
NO3 0
PO4 2
CL 0
FE 0

Regularnie robie tsty i takie mam parametry w akwarium:
Ph - 6.6
KH 2-4
NO3 - 10 - 15
K - 25
PO4 - 2
MG - 12
Ca - 55
Fe - 0.2
Dawkuje codziennie 10ml potasu , 2ml azotu, 5ml micro i 4 ml carbo w płynie, CO2 podaje na czas włączonych lamp czyli 9 godzin, PO4 nie podaje w ogóle ponieważ moja woda ma niestety aż 2mg.
Raz w tygodniu podmieniam wode 30-40% i po podmianie daje około 25ml żelaza oraz 15ml magnezu.
W skrócie według testów wyniki są prawidłowe a wygląda to tak że mam cały czas kłopot z zielenicami a teraz doszły brązowiejące stare liście na niektórych roślinach.
Większość roslinek mam zielonych oraz mam jedną jedyną czerwoną która najbardziej dostaje w dupe, od trzech dni zwiększył odrobine micro i czerwona roślina zaczyna wyglądać lepiej ale za to mam więcej zielonego nalotu na szybach oraz więcej zielenic na liściach..... Z zielenicami walcze od roku usuwam mechanicznie i kombinuje z nawozami.
Co robie nie tak ? Zamontowałem CO2 , sprawdzam testami wode i sam nie wiem.
Co ciekawe miesiąc temu byłem na urlopie i na czas dwóch tygodni aby rośliny mi nie padły zmniejszyłem światło do 4 godzin dziennie i raz na trzy dni kolega przyjeżdzał i wlewał zaledwie 50% normalnej dawki zmiksowanych nawozów ( Fe, Mg, NO3, K, Micro ) po okresie 2 tygodni moje zielone rośliny wyglądały świetnie, jak nigdy dotąd! zero zielenic , glonów , kolor czysty zielony bez braków. Za to czerwona roślina ledwo dychała i straciła sporo liści. Po urlopie zwiększałem światło stopniowo do 9 godzin dziennie i wróciłem do normalnych dawek nawozów i zaś mam to samo , zielenice , brązowienie liści.

20201002_165130.jpg

20201002_165140.jpg

20201002_165157.jpg

20201002_165047.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2020 o 17:30, ADvaNCedPLayER napisał:

Co robie nie tak ? Zamontowałem CO2 , sprawdzam testami wode i sam nie wiem.

Większość problemów z roślinami wynika z:

  1. niedostatecznego poziomu CO2
  2. słabej cyrkulacji 

Jeśli powyższe wykluczymy to zostaje:

  1. słabe oświetlenie
  2. brak nawozów

U Ciebie od razu rzuca się za słabe oświetlenie, lub nieodpowiednie oświetlenie. Widać po rachitycznej Alternanterze, że na tym polu jest dużo do poprawy. Po lewej chyba Limnophila aromatica też wygląda słabo, niewybarwiona i mizerna. L. sesiliflora i hygrophila rosną przy każdym świetle.

 

Większość lamp, belek jest zwyczajnie gówniana i nie nadaje się do uprawy roślin. Akurat nie podejrzewam o to firmy Juwel, bo wyższa półka ale może masz te ledy w wersji Day - powinieneś rozważyć dołożenie świetlówki/belki LED w wersji "plant".

 

Czas świecenie to +- 12 godzin.

 

Jeśli chodzi o nawóz, to zwiększeniu oświetlenia i CO2 zastosuj VIMI All In One. Zobaczysz różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2020 o 12:57, DavyJones napisał:

Większość problemów z roślinami wynika z:

  1. niedostatecznego poziomu CO2
  2. słabej cyrkulacji 

Jeśli powyższe wykluczymy to zostaje:

  1. słabe oświetlenie
  2. brak nawozów

 

CO2 mam na poziomie 20-30 wiec spoko

Możesz wyjaśnic o co chodzi z cyrkulacją ? Mam filtra zewnętrzny model 1400EF który teoretycznie ma przepływu 700l na godzine więc spokojnie radzi sobie z tym zbiornikiem.

Oświtlenie fakt oryginał ale jak pisałem wyżej po urlopie gdzie zostawiłem baniak naświetlany tylko 4 godziny dziennie i naowzy obciąłem o połowe moje rośliny wyglądały super! Reasumując im więcej światła im podaje tym więcej zielenic wyłazi....

Nawozy leje oporowo , mam w akwarium potasu 25mg, azotu 15-20 , fosforu 1.5 , magnezu 10-15, żelaza 0.2 , wapnia 55 wiec są to wysokie stężenia.

Edytowane przez ADvaNCedPLayER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
17 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Masz jakiś pomysł jak to zrobić ? Nie mam zbytnio jak dołożyć świetlówki a jak wstawie belke to będe musiał zrezygnować z pokrywy

Do tych świetlówek LED za pomocą uchwytów doczepia się kolejną świetlówkę LED, np Aquael Retro, czy Diversa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Masz jakiś namiar do tych uchwytów ? Szukałem tego wszędzie i nie moge znaleźć

Są dwie wersje:

 

https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/oswietlenie-akwarium/czesci-i-akcesoria/uchwyt-do-swietlowki-t5-metalowy-16mm-1szt.html

 

oraz

 

https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/oswietlenie-akwarium/czesci-i-akcesoria/uchwyt-do-swietlowki-t8-metalowy-26mm-1szt.html

 

Skręcasz to w pary. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...