Skocz do zawartości

Poszarpane płetwy bojownika


KranK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, piszę ten temat z nowego konta (problemy ze starym, głównie z zalogowaniem się). Na początku dodam, że o ile pamiętam, mój bojownik miał zawsze jakby poszarpane płetwy. Kiedyś nie zwracałem na to uwagi, ale ostatnio nie daje mi to spokoju. Nie wiem, czy to jakaś choroba. Jak uda mi się znaleźć jego stare zdjęcie, to mogę wysłać, o ile będzie go dobrze widać (i płetwy). Nie ma tu chyba nic, na czym mógłby sobie je poszarpać. Żadnych kamieni, sztucznych roślinek. 

Może być to wina za szybkiego prądu wody? Dodam, że od czasu do czasu bojownik "zawiesza się", ale słyszałem, że bojowniki często tak właśnie odpoczywają. Mój czasami "siada" pod filtrem, lekko przechylony w bok, lecz podejrzewam, że przechylenie wynika z braku wystarczającej ilości miejsca na "wyprostowanie się", a samo odpoczywanie tam z tego, że kiedyś nie udawało mi się hodować roślinek i w wyniku tego jedyną kryjówką było właśnie pod filtrem. Co myślicie o tych płetwach?

1. Litraż zbiornika. 25l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb. Założony ponad rok temu. Dojrzewał z rybką.
3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas. Aquael fan mini plus 4,2W. Cały czas włączony
4. Gatunki i ilość ryb.  1 bojownik wspaniały
5. Ilość i rodzaj roślin. Całkiem sporo nurzańców (ryba ma gdzie pływać, więc chyba nie za dużo), i 3 inne rośliny (nazwy nie znam, dostałem od kolegi.)
6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. grzałka, termometr, karmnik (kółeczko, aby karma nie odpływała, lampa
7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. pokarm:
hikari betta biogold; Tropical aqua care Aqua plant; Tropical aqua care bacto active;, Tropical aqua care eskalarin
8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.). Nie sprawdzałem
9. Temperatura w zbiorniku. 25 - 27 stopni celsjusza
10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra). Woda z kranu jest wlewana na noc do czystego wiaderka. (podmieniam wodę raz na 3/4 tygodnie. powinienem robić to częściej?) Następnego dnia odłączam filtr, grzałke i lampe, odmulam, zabieram ok. 30% wody, zbieram glony z szyby, ostrożnie wlewam wodę, potem preparaty w odpowiednich dawkach (przez kilka ostatnich podmian zapomnialem uzdatniacza) i gotowe. Ewentualnie podcinam i pielęgnuję rośliny, ale robię to czasami nawet gdy w ten dzień nie ma podmiany.

118938097_651476622470899_1672920634554954471_n.jpg

118915787_318245252953205_1282977583073749545_n.jpg

119026542_1008808479589647_6140862880645471808_n.jpg

118878215_445336633036520_5554653852214761337_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś, jak długo masz swojego bojownika. Płetwy to chyba taka jego odmiana, a "zawieszanie się" może być oznaką wieku albo taki charakter ryby. Parametry sprawdza się preparatami kupowanymi w sklepie albo przez portal internetowy, którego tutaj nie wolno reklamować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2020 o 22:45, Dzierzka666 napisał:

Nie napisałeś, jak długo masz swojego bojownika. Płetwy to chyba taka jego odmiana, a "zawieszanie się" może być oznaką wieku albo taki charakter ryby. Parametry sprawdza się preparatami kupowanymi w sklepie albo przez portal internetowy, którego tutaj nie wolno reklamować.  

Mam go ok. 1,5 roku. Wg mnie wygląda jakby non-stop miał je poszarpane przez coś, ale jedyne co sztuczne w moim akwarium to filtr, grzałka i karmnik (Nwm jak podłoże aktywne). Może to przez przeciskanie się przez gąszcz nurzańca ? (jest go bardzo dużo w jednym miejscu, a tam czasami przeciska się mój Arnold.

Edytowane przez KranK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam bojowniki "wieki" temu, jak dla mnie wydaje się O.K. Są odmiany bojowników o postrzępionych płetwach, więc Twój może być taką odmianą. Skoro jednak uważasz, że ma płetwy bardziej postrzępione niż zwykle, pewnie masz rację. Nie sądzę jednak, aby to jakoś mogło mu zaszkodzić. Jeśli chcesz, zapobiegawczo maczaj mu jedzonko w witaminach dla ryb. I postaraj się, aby temperatura wynosiła stale 27 stopni, jeśli dasz radę. Twój bojek to już raczej wiekowa ryba, więc pewnie będzie coraz częściej leżał na dnie i "odpoczywał". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 26.09.2020 o 15:31, Dzierzka666 napisał:

Ja miałam bojowniki "wieki" temu, jak dla mnie wydaje się O.K. Są odmiany bojowników o postrzępionych płetwach, więc Twój może być taką odmianą. Skoro jednak uważasz, że ma płetwy bardziej postrzępione niż zwykle, pewnie masz rację. Nie sądzę jednak, aby to jakoś mogło mu zaszkodzić. Jeśli chcesz, zapobiegawczo maczaj mu jedzonko w witaminach dla ryb. I postaraj się, aby temperatura wynosiła stale 27 stopni, jeśli dasz radę. Twój bojek to już raczej wiekowa ryba, więc pewnie będzie coraz częściej leżał na dnie i "odpoczywał". 

Są poszarpane jak zwykle, nie mniej nie więcej. Normalnie się zachowuje, więc może masz rację. Bardziej zaniepokoiło mnie to, że ostatnio ma lekko wzdęty brzuszek. Może byc to przez to, że dostaje za dużo suchych kulek i mu puchną w brzuchu? (każdy mój bojek dostawał ok 3 kulki 2 razy dziennie, ten dostaje 5, a jak wsypie się więcej to zje też)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...