Skocz do zawartości

Nie mogę się tego pozbyć Glony / pleśń? proszę o poradę


Krzysztof85
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Akwarium zostało zalane 5 miesięcy temu
2.Akwarium ma 60x30x35 i ma 60 litrów
3.Oświetlenie LED biało niebieskie światło mocy nie znam
4.Świecę od 9 rano do 23 w nocy
5.Podłoże - Kamień morski , żwir czarny plus ziemia w granulacie
6.Filtr deszczownica 300L/H
7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.)
8.Ozdoby brak
9.Rośliny kulki moss na drzewku, Peacock Moss i Christmas moss
10.Ryby - 8 Neonków, Żałobniczka zwyczajna, Bystrzyk różowy, Bystrzyk ozdobny, 2x Kirysek spiżowy, 20x red cherry shrimp, 2x Amano Shrimp i 2x Krewetka gabońska, plus 4 ślimaki
11.Podmianki co tydzień 20% woda odfiltrowana filtrem brita i dodany FLUVAL do wyeliminowania metali ciezkich
12.Nawożenie akwarium nie posiadam
13.CO2 w tabletkach 2 razy 1 tabletke na tydzień
14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów NO3<10, PO4 ? , KH 6, GH 9, , Ph 7.6 ,Fe ?
15.
16.ryby są karmione rano o 9 i szybko zjadają pokarm nic nie zostanie a jeśli tak to krewetki dokańczają
18.Opis problemu : Mianowice borykam się z tym że całe rośliny plus korzeń zarasta mi czymś w postaci pleśni / glona ale nie umiem tego się pozbyć stosuje 2 preparaty na glony włosowate plus normalne glony woda robi się mętna cały glon zbija się w małe kulki i osiada na dnie. pojechałem na urlop i 3 dniowy i miałem na jednej roślince 4 cm białą narośl. Czy ktoś zna jakieś sposoby by to usunąć?
IMG_20200815_112036.thumb.jpg.6d1f90a6dfed027dc36b6a8a3949fd5f.jpg

IMG_20200815_112112.jpg

IMG_20200815_112054.jpg

IMG_20200814_115442.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2020 o 13:32, Krzysztof85 napisał:

Podłoże - Kamień morski

Czyli jakiś wapień, zresztą widać go na zdjęciu, który w akwarium z neonkami i bystrzykami nie powinien się znaleźć.

 

Taki glon/pleśń pojawia się z reguły w zbiornikach nowych. Twój ma, jak piszesz, 5 miesięcy więc nie powinno go już tam być.

Moim zdaniem przyczyną problemu jest niedostateczna filtracja. Ten filtr, który posiadasz jest za słaby. Kiedyś też popełniłem ten błąd i miałem "fabryczny" filtr wielkości paczki fajek. Kupienie czegoś mocniejszego, o większym przepływie i powierzchni filtracyjnej powinno poprawić sytuację.

 

Podłoże to bazalt o dość grubej granulacji, a pod nim ziemia, to  bardzo niefortunne połączenie. Sam bazalt jest chyba najgorszym podłożem do akwarium roślinnego, a łączenie go z ziemią to już, wg mnie błąd. Dlaczego użyłeś ziemi jako substratu podżwirowego? Nie masz w akwarium roślin. Z podłoża, z ziemi konkretnie, przez gruby bazalt przedostają się do wody nawozy i są pożywką dla glonów. I tak się dziwię, że masz tak mało glonów, ale to pewnie przez niską moc oświetlenia. Moim zdaniem świecisz też za długo. 

 

Trzy kluczowe problemy  wytłuściłem, żeby rzucało się w oczy.

 

Sytuację może poprawić zwiększenie mocy filtracyjnej i posadzenie roślin, o ile moc oświetlenia jest wystarczająca, żeby coś urosło.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz DavyJones, Twoje rośliny wyglądają naprawdę super!

  -"jest niedostateczna filtracja" -Ten filtr zakupiłem na początku jak nie miałem pojęcia w ogóle o akwarium  ale   na samym początku również wymieniłem gąbkę w filtrze na gęściejszą przez to woda jest czysta cały czas.

 

  -"wapień" - to nie wapień to jest krzemień, czytałem że taki mogę dać do akwarium i nie zaszkodzi dodatkowo w szarych kolorach po lewej na zdjęciu to granit.

 

 -" Dlaczego użyłeś ziemi jako substratu pod żwirowego? Nie masz w akwarium roślin" - aktualnie nie mam roślin ale miałem posianą trawę Australia  tylko ta trawka która miała rosnąć do 2 cm  po dłuższym czasie prawie wychodziła mi z akwarium,  żwir wymieszany jest z Aquarium Soil firmy Tropica. Aktualnie zamówiłem  Lilaeopsis i mam nadzieję że sytuacja się poprawi.

 

Edytowane przez Krzysztof85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...