Jump to content
Sign in to follow this  
Rexu

Coś nie tak z płetwą piersiową bojownika. Pomocy!

Recommended Posts

Ostatnio zauważyłem, że często, gdy bojownik "siedzi" w miejscu jest leciutko przekrzywiony jedną ze stron do dołu (zdj) i jego lewa płetwa piersiowa jest jakby opadnięta(również zdj). Coś mu się stało? Czy tylko ją tak trzyma? Jak mu pomóc? Jak pływa chyba jest normalnie (jak dzisiał "zawisnął" w wodzie to było normalnie)

arnipletwa.jpg

Nie podajesz żadnych informacji o zbiorniku, więc pozostaje zgadywanie. Samo "opadanie" płetwy piersiowej nie musi oznaczać niczego złego. Prędzej leżenie na dnie i "przekrzywianie się" na jeden bok może być niepokojące. Wszystko zależy od tego w jakim bojownik jest wieku i jakie warunki ma w zbiorniku.

Bojownik jest ciemnego koloru, a płetwa piersiowa przezroczysta...? Czy tylko tak na zdjęciu wyszedł?

Zbiornik 25l, temp. 25-27 stopni celsjusza, podłoże aktywne, filtr, grzałka, woda zmieniana raz na 3-4 tygodnie (powinienem robić to częściej?). Myslę, że chowanie się pod filtrem (właśnie jak na zdj) może być przyzwyczajeniem z początku zakładania akwarium, gdy udawało mi się posadzić roślinek i to było tak naprawdę jedyne miejsce, gdzie mógł się schować. Dużo czasu spędza również pływając między roślinami, i po całym akwarium, a także "siedząc w wodzie".  Co do tego lekkieg oprzekrzywienia nigdy nie wydawało mi się to groźne, powinno? Bojownik ma niebieski "tors"(nie aż tak ciemny, jak na zdj), i płetwa nie jest przezroczysta. Wyszło tak na zdj. Coś bardziej wiadomo na ten temat? A bojownika mam około 1,5 roku. Pierwsze 1-2 miesiące przesiedział w kuli ale po przeczytaniu o kulach kupiłem to akwarium.

Edited by Rexu

Ps. Słyszałem, że bojownik może regenerować swoje płetwy. Czy jeśli coś mu się z nią stało, to może ją sam wyleczyć, czy będzie potrzebna moja interwencja?

Edited by Rexu

zapomniałem dodać, że od czasu do czasu (rzadko) na  dosłownie minutę/dwie potrafi "posiedzieć" główką do góry, jakby spoglądał w górę, to chyba nic złego?Właśnie pływa i je. Teraz jego płetwa zachowuje się perfekcyjnie normalnie. Może po prostu tak ją trzyma jak się nie rusza?

Edited by Rexu

Po pierwsze, edytuj posta zamiast pisać kilka postów jeden pod drugim ;) 

Po drugie, jeśli bojownik jest u ciebie już 1,5 roku to właściwie jest już "starszym panem" i może to być jego początek odchodzenia (choć nie musi). Mój bojownik tak się "układał" na kilka tygodni przed śmiercią. Nie był to objaw żadnej choroby, a po prostu starość. Powtarzam: nie musi tak być u twojego bojownika, ale bardzo to przypomina zachowanie u mojego. 

Bojowniki żyją około 2 lat, w sklepie kupujesz ok. 2-miesięczną rybę, więc możliwe, że to schyłek jego życia.

To prawda, bojowniki mają świetną zdolność do regeneracji i to bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka (czyt. leki), ale warunkiem jest prawidłowe środowisko w akwarium. Zaniepokoiło mnie stwierdzenie...

23 godziny temu, Rexu napisał:

woda zmieniana raz na 3-4 tygodnie

...Czy to oznacza, że wylewasz całą wodę z akwarium i wlewasz nową, zamiast robić częściowe podmiany?

EDIT: OK, doczytałam w tym temacie  https://forum.superakwarium.pl/topic/51812-pomocy-płetwa-piersiowa-bojownika-opada/?tab=comments#comment-512947 , że robisz 30% podmiany. Teoretycznie jeszcze powinieneś dla pewności sprawdzić parametry wody, a szczególnie NO2 (azotyny), żeby wykluczyć zatrucie. Testy na NO3, PO4 i Ph wody również wskazane.

Ale przy jednym bojowniku i oszczędnym karmieniu (mam nadzieję, że nie przekarmiasz), nawet co 3-4 tygodniowe podmiany nie powinny stanowić problemu.

Ja więc obstawiałabym po prostu starość. Chyba, że dojdą jeszcze inne objawy, wtedy należałoby się martwić.

Edited by maziama