Skocz do zawartości

Jakie towarzystwo dla Giętkozęba Wielkopłetwego


Rekomendowane odpowiedzi

Mam akwarium 65 litrów. W nim obecnie mieszkają  2 giętkozęby wielkopłetwe (Jeden ma ok. 14 cm, drugi 11 cm) Dostałam je jako kiryski i nie byłam świadoma, że urosną takie duże (ani że nie są to małe kiryski). Wiem, że akwarium jest dla nich za małe, ale są u mnie już 8 lat i nie widać żeby źle się w nim czuły. Większy bywa agresywny, atakuje wtedy mniejszego i go podgryza. Wcześniej miałam neonki, ale nie utrzymały się. Znikały jedna po drugiej, nie zawsze znajdywałam zdechłą, więc podejrzewam, że to Fiodor (ten większy) je zjadał. Chciałabym wprowadzić trochę urozmaicenia do akwarium (najlepiej kolorowego). Czy jest szansa, że jakieś nieduże rybki utrzymają się w takim towarzystwie? Nie chcę oddawać rybek, jestem do nich przywiązana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako towarzystwo dla giętkozębów wielkopłetwych nie nadają się małe ryby - ale tego już doświadczyłaś. Jeśli chcesz dla nich coś dokupić to tylko większe ryby, ale te z kolei wymagają większego akwarium niż 65 litrów. W tym zbiorniku więc nie powinnaś dodawać żadnych ryb "do towarzystwa" dla giętkozębów.

Jak sama zauważyłaś to akwarium jest za małe dla giętkozębów - wynika to z ich rozmiaru docelowego (dorastają do 20 cm). Piszesz, że są u ciebie już 8 lat, ale to długowieczne ryby, więc zainwestowanie w większy zbiornik - wskazane. Stwierdzenie, że "nie widać, żeby źle się w nim czuły" jest mylące - przez tyle lat po prostu się "przyzwyczaiły", ale powinny otrzymać większy zbiornik. Zwłaszcza jeśli planujesz inne ryby "do towarzystwa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jak zaczynałam 11 lat temu myślałam, że 63 litry to ocean dla ryb ;)  Jak zmienisz na większy zbiornik, to dopiero zrozumiesz i zaczniesz zachodzić w głowę, dlaczego wcześniej tego nie zrobiłaś 😛 

Większe ryby, to takie powyżej 10 cm (w dorosłym wieku), dla których minimum to 100 cm długości akwarium.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dorotek1983 napisał:

Czy jest szansa, że jakieś nieduże rybki utrzymają się w takim towarzystwie?

Nie. 

 

9 godzin temu, dorotek1983 napisał:

Większy bywa agresywny, atakuje wtedy mniejszego i go podgryza

Stwórz jakieś kryjówki. korzenie doniczka, które odseparują ryby od siebie, nie będą się widzieć nieustannie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...