Skocz do zawartości

Mikro i makro dla roślin


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od roku mam akwarium 200 litrowe i od dwóch tygodni mam zamontowane CO2.

Nie zaobserwowałem szybszego przyrostu roślin po zainstalowaniu CO2 a jedynie przyrost glonów.

Od samego początku podaje azot, potas , fosfor i mikro.

Sprawdziłem wode testami kropelkowymi i wyszły mi wyniki:

PH 7

KH 2

Azot 20

Amoniak 0

Wapn 40

Magnez 15

Potas 20

Fosfor 4-5 !! ( w kranie mam 2-3 )

żelazo 0,1

Wiem że mam za mało żelaza wiec od wczoraj podałem go 30ml ale nie widze zbyt dużej różnicy na tescie wiec jutro podam go jeszcze raz tyle do ilości 0.3

Są dwie opcje

1  - za mało żelaza stąd zahamowanie

2 - za duży fosfor ? W kranie mam go 2-3mg/L  PO4

Rozmawiałem ze sprzedawcą w sklepie akwarystycznym i powiedział mi że są dwa rodzaje fosforu ?

Mieszkam w Anglii i podobno tutaj fosfor jest wysoki....

I ostatnia sprawa czy to normalne że rośliny mi nie bąblują podczas podawania CO2  ? Widziałem na filmach w necie że tak jest a u mnie nic takiego nie ma a poziom CO2 utrzymuje się na poziomie 30 wiec ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

powiedział mi że są dwa rodzaje fosforu

Trafił się jakiś pirotechnik. Jest fosfor czerwony i biały. 😁

Fosfor w czystej postaci - jako pierwiastek - nie występuje w akwarium. Zawsze są to jony np PO4 albo rzadziej jego związki związki.

 

20 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

czy to normalne że rośliny mi nie bąblują podczas podawania CO2  ?

Normalne. Bomblowanie roślin nie jest dla nich zdrowe. Nadmiar gazu zgromadzony w komórkach rozrywa je i widzimy to jako pęcherzyki gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DavyJones napisał:

W Polsce filtr RO kosztuje 104 zł + przesyłka. 

To to jedyna rada ? Pisałeś wczesniej że u siebie fosforu masz 5mg i nie masz glonów no wiec jak to jest? 

Ile u siebie dozujesz żelaza i jaki masz jego stan ? W ciągu trzech dni wlałem około 50ml i nadal mam 0.1mg czyli najniższa skala

 

Może lepiej kupić wkład do filtra pochłaniający fosfor ? Lub coś w płynie ?

Edytowane przez ADvaNCedPLayER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DavyJones napisał:

Kup filtr RO.

Nie chce kolejnych rupieci kupować , mam pełną szawkę tego, CO2, nawozy , odmulacze , baniaki , miski , testy.

Co do wczesniejszej wypowiedzi sprzedawcy są dwa rodzaje foforu:

PO4 - fosforany ( czyli tego ma byc jak najmniej i to musze zbić bo mam tego aż 4-5mg w akwa )

P - fosfor i ten jest potrzebny ( przestałem go dozować od dwóch tygodni bo miałem sporo glonów a nie wiem czy to nie błąd bo mogłem zahamować przyrost roślin )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Co do wczesniejszej wypowiedzi sprzedawcy są dwa rodzaje foforu:

PO4 - fosforany ( czyli tego ma byc jak najmniej i to musze zbić bo mam tego aż 4-5mg w akwa )

P - fosfor i ten jest potrzebny ( przestałem go dozować od dwóch tygodni bo miałem sporo glonów a nie wiem czy to nie błąd bo mogłem zahamować przyrost roślin )

Ale bzdury. Zrobię sobie zrzut ekranu, na wypadek jakby ten temat znikł z forum. 😁

 

Jak dozowałeś ten fosfor "P"? Jaki to miało kolor, konsystencję?

Jeśli to ci nawciskał ten sprzedawca, to powinieneś wrócić do sklepu i powiedzieć mu, że jest idiotą.

 

3 godziny temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Nie chce kolejnych rupieci kupować

Jeśli z kranu płynie Ci woda o parametrach w Polsce spotykanych w przydrożnych rowach odprowadzających nadmiar wody z pól uprawnych, to jedynym rozwiązaniem jest zakupienie filtra RO. Wodę z tego filtra możesz stosować w akwarystyce, wlewać do ekspresu do kawy, żelazka, pić na surowo jak wodę butelkowaną.

 

Jeśli masz wodę z filtra RO - wodę pozbawioną wszelkich soli mineralnych i drobnoustrojów (w uproszczeniu)- to możesz na tym postawić akwarium z każdego biotopu (Tanganika, Malawi, BW), każde roślinne, w każdym stylu.

 

Na wodzie RO sam ustalasz jakie ma mieć KH i GH, jakie ma być stężenie NO3, PO4 itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DavyJones napisał:

Jak dozowałeś ten fosfor "P"? Jaki to miało kolor, konsystencję?

dozowałem od samego początku 2ml na dzien , konsystencja jak woda przezroczysta, przestałem dozować od dwóch tygodni albo i więcej jakis miesiąc.

Szukałem w necie tych informacji ale nie mogłem nic znaleźć. Ok jest fosfor i fosforany tak samo jak azot i azotyny oba są inne , jeden jest dobry drugi nie tylko nie rozumiałem czemu nie ma testu na sam fosfor a jest na fosforan.

Czyli skoro mam w kranie 2-3mg PO4 to oznacza że jak bede dolewał fosforu P to będę podnosił to stężenie tak ? ja pier....

Kupiłem ten wkład biologiczny do filtra który pochłania fosfor i spróbuje  najpier tego , jak nie przyniesie efektów to kupie filtr RO no trudno.

Zrozum że chciałem tego uniknąć bo przechodze już w pełni na akwa HI TECH, tak nie chciałem CO2 a jednak mam , teraz filtr RO i pozostanie nowe oświetlenie 😕

Muszę poczytać o tych filtrach bo z tego co wiem filtracja trwa bardzo długo!

Możesz podać jakiś dobry model i jak to wygląda ? podmieniam u siebie jakieś 50 litrów wody

Ps wode sam kiedyś powiedziałem że mam bardzo dobrą PH7 , KH 0-1 , azot 0, chlor 0, tylko ten fosfor jest wysoki

Edytowane przez ADvaNCedPLayER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DavyJones napisał:

Nie dolewasz fosforu

czyli dolewam jeszcze wiekszą ilość PO4 .... dobra od dzisiaj nie leje już fosforu , zrobie podmiane i wstawie wkład do filtra który teoretycznie powinien zbic ilości fosforu. Jak to nie pomorze to pomysle nad RO ale jak mam czekać 18 godzin na zrobienie podmiany wody to raczej podziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Jak to nie pomorze to pomysle nad RO ale jak mam czekać 18 godzin na zrobienie podmiany wody to raczej podziekuje.

Ja mam stosunek RO do wody brudnej 1:3. Czyli na każde 20 lirów RO mam 60 litrów wody brudnej i jest to bardzo dobry wynik.

Uzyskanie 20 litrów wody zajmuje jakieś 45-60 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...