Jump to content
Sign in to follow this  
AnkaH

Martwy otosek - przyczyna?

Recommended Posts

Witam forumowiczów.

Dziś padł mi młody otosek. Kupiłam stadko 4 dni temu. Wczoraj pływał przy powierzchni bokiem, a raczej był niesiony prądem wody. Reagował jeszcze na bodźce. Nie miał żadnych objawów zewnetrznych. Wyłowiłam go do małego pojemnika, żeby sobie spokojnie odszedł. Jakoś tak podświadomie czułam, że to koniec. Dziś stwierdziłam zgon, z rzeczy dziwnych, brzuszek zrobił się zielonkawożółty. Jakby żółć się wylała.

W tym samym sklepie kupiłam kilka kirysków panda. Z ciekawości sprawdziłam wodę, w której je przyniosłam. To była masakra. No3 250. Test paskowy, więc pewnie warto wziąć poprawkę, ale postanowiłam aklimatyzację  przyspieszyć. Ciekawe jaką wodę miały otoski...

1. Litraż zbiornika - 120l
2. Kiedy został założony - 5 maja 2020, kolejne akwa, więc część dojrzałej wody, dojrzały filtr. Ziemia, żwirek 1-3mm, gruba warstwa podłoża z myślą o bakteriach. Po tygodniu wpuściłam krewetki Amano.
3. Rodzaj i model filtra - tylko powierzchniowy dla estetyki i dla krewetek Amano. Lepiej się czują w płynącej wodzie. Zdjęcie sprzed kilku dni, jest na nim jeszcze pat mini Aquael
4. Gatunki i ilość ryb - krewetki Amano 6 szt., Red Cherry - 25 szt., 6 otosków, 6 kirysków panda kupionych 2 dni temu.
5. Ilość i rodzaj roślin - średnio zarośnięte, microsorium, anubias, nurzaniec, żabienica amazońska, dużo różnych mchów, kilka szybko rosnących łodygowych.
6. Inne sprzęty: co2 takie proste z Ista, grzałki nie mam
7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. - w akwarium jest dość glonów, krewetki karmiłam bardzo rzadko (1x w tyg.) kilkoma okruchami płatków. Nawóz mikro+makro+carbo z krewetkarium.com wg zaleceń, po podmianie wody dodatkowo potas aqua art.
8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.). Zw. azotowe 0, pH 7, kh 8, gh 13, po4 nie mam testu
9. Temperatura w zbiorniku 21-22st C
10. Jak wyglądają porządki w akwarium - podmiana wody - 30% raz w tygodniu, kranówka, nie mam problemu z chlorem, 2 dni przed wpuszczeniem otosków zrobiłam podmianę 60%, odmulanie - tylko po wierzchu, nie ma potrzeby.

12. Zdjęcie chorej rybki.

13. Zdjęcie zbiornika.

Czy ktoś miał taki przypadek? To coś zaraźliwego, czy ofiara warunków w akwarium? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Anka H

IMG_20200617_163842.jpg

IMG_20200606_131043.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem kiedyś stado tych ryb. Był problem z aklimatyzacją, niektóre nawet nie przeżywały podróży ze sklepu. Ale te które przeżyły trzymały się rześko i dostarczały bardzo miłych wrażeń z obserwacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×