Skocz do zawartości

Sprawy techniczne 300l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

cześć :)

w związku z planowaną przeprowadzką na swoje, planuję wymienić 112l i 25l na jedno 300l 120x50x50. Planuję zrobić spawany stelaż, mam trochę pytań, więc je wypunktuję by było po kolei :)

1. Akwarium. Szukam na podlasiu lub w okolicach, odbiór osobisty, nie chcę wysyłek. Dostałem 2 wyceny, z Kolna i z E-rybki. Chcę szkło 10mm, z przednią szybą opti i wzmocnieniami podłużnymi niecałe 800zł oba mniej więcej. Z tym, że w Kolnie kleją z fugą, w e-rybce tylko krawędziowo. I tu i tu szlif i poler wszędzie. I nie wiem co wybrać, odległość do firm mam podobną więc waham się :) Ktoś coś? O e-rybce czytałem różne opinie, o Kolnie jest ich mało. W praktyce do przedniej tylko opti szyby, brać czarny silikon? Boję się przezroczystego ze względu na brudy. Tak samo nie wiem czy lepszy silikon klejony krawędziowo czy fugowany. Chyba, że ktoś poleci mi coś innego na Podlasiu lub przy Warszawie.

2. Stelaż. Profile 30x30 ścianka 2mm wystarczą w konfiguracji jak na rysunku? Profile boczne są cofnięte by zawiasy łatwo przykręcić do płyty, profil środkowy już normalnie. Nie ma problemu, że środkowa noga nie będzie centralnie? Chciałbym 3-drzwiową szafkę, stąd te przesunięcie. Na górze blat ze sklejki 20mm, zabejcuję i dam kilka warst lakieru poliuretanowego lub szkutniczego. Akwarium ma stać całą powierzchnią na stelażu, czyli sklejka zajdzie na fronty - może i ładnie jak akwarium licuje się z szafką ale wolę tą grubość płyty dookoła, jak czymś się uderzy to większa szansa, że w szafkę :)

3. Nogi regulowane - wkręcane w wspawane nakrętki w nogach. Nóg 6, w tym na przesuniętym pionowym profilu - problemu nie będzie? Czy same nogi o stopce 50mm wystarczą na panele podłogowe, czy lepiej podłożyć pod nogi np. kawałki sklejki 10x10cm aby nie gniotły paneli? Najchętniej w ogóle nie dawałbym stopek, tylko postawił stelaż np. na filcu na podłodze (nacisk się ładnie rozłoży a i taniej będzie). Tyle, że boję się, że mogę mieć problemy z poziomem podłóg, bo nie mierzyłem ich... Druga sprawa, że zastanawiam się jak jest z sytuacjami gdy trochę wody wyleje się pod szafkę i nie ma opcji tego wytrzeć, ktoś podpowie z doświadczenia?

4. Filtr. Najpierw myślałem o ikoli 600, ale poczytałem, że plastiki w sumie nie takie super, uznałem, że mogę dołożyć. Wymyśliłem JBL greenline e1502 + prefiltr HW602A. Jakiś lepszy filtr w tej cenie, czy może wrócić do ikoli?

5. Grzałka 300W wystarczy? eheim jager czy coś innego?

Z góry dzięki za pomoc, pytań dużo, ale chcę zrobić wszystko na tip top :)

gf3l1ukxxoqm.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Grzechu napisał:

Planuję zrobić spawany stelaż

Szafka wyjdzie taniej. Przynajmniej u mnie pod 160x50.

 

5 godzin temu, Grzechu napisał:

myślałem o ikoli 600

Mam Ikola Maxx 400 w 200 l. Nie ma nic lepszego w tej cenie i wyższej.

 

 

5 godzin temu, Grzechu napisał:

JBL

Miałem 4 filtry tej firmy. no ale człowiek uczy się na błędach, szkoda że własnych i za własne pieniądze. Te filtry mają wadę konstrukcyjną. Daj sobie spokój, weź HW lepiej na tym wyjdziesz.

 

5 godzin temu, Grzechu napisał:

Grzałka 300W wystarczy?

A jakie ryby? Może nie potrzebujesz grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Grzechu napisał:

jaka wada konstrukcyjna JBL? Masz coś z tej serii greenline?

Miałem dwa 2 e901 oraz 2 wewn, ale z nimi był mniejszy problem.

 

  1. Pierwszy filtr JBL serii "e" nie miał uszczelki pod głowicą na górnym koszu. Trzeba być wyjątkowym kretynem, żeby zaprojektować filtr i liczyć na to, że na styku dwóch plastików, bez uszczelki, woda będzie płynąć tam, gdzie chce projektant. filtr brał wodę bokiem i nie przepuszczał jej przez kosze i media. Brak filtracji. Był nawet taki temat na forach: "dętka do JBL".
  2. Nowatorski produkt wymagał przeprojektowywania. Innowacja polegała na "zaprojektowaniu" uszczelki i .... sprzedawaniu jej klientom, żeby usunąć wadę. Kupowałeś filtr który nie filtruje i musiałeś jeszcze wydać dodatkowe pieniądze na kawałek gumy. Uszczelka też nie działała i filtr brał wodę bokiem. Podanie pokarmu w płatkach na wlocie skutkowało pojawieniem się ich po 2 sek na wylocie w akwarium.
  3. Sztab inżynierów JBL zrezygnował z uszczelki i zaprojektował specjalną podstawkę pod głowicę, którą też oczywiście musiałeś kupić. Podstawka w zasadzie rozwiązywała problem, ale nie we wszystkich egzemplarzach.
  4. JBL projektuje zupełnie nowy górny kosz, który rozwiązuje problem. Sprzedają go w serii e902. Już nie sprawdzałem czy to działa. Jedno dziadostwo sprzedałem na allegro a drugie dałem koledze w prezencie.

Masową przypadłością JBL jest słaby przepływ, który sporo odbiega od deklarowanego. W przypadku JBL e90x jest napisane w instrukcji, że filtr z mediami ma przepływ 450 l/h, ale to ideał do którego większość egzemplarzy się nie zbliża.

 

Kuriozalna jest postawa JBL. Sprzedają bubel i zamiast nieodpłatnie naprawić filtr, to po kolei sprzedają ci kolejne buble, które też nie rozwiązują problemu.

 

 

Jedyne co JBL się udało to Manado.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czyli jeśli chodzi o jakość plastików, spasowania itp to ikola nie jest gorsza od JBL?

 

Mam teraz kilka typów i nie umiem wybrać:

eheim 2275

ikola 600

fluval 407

 

Podoba mi się fluval, ale nie do końca ich karbowane węże. Chcialem prefiltr HW 602 podłączyć szeregowo by rzadko otwierać kubeł, ale tutaj widzę, że przez te węże się nie da...

Edytowane przez Grzechu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzechu napisał:

Podoba mi się fluval, ale nie do końca ich karbowane węże.

To jest genialne rozwiązanie. Kupiłbym 407, ale cena mnie odstraszyła.  Filtr jest fenomenalny. Ma rozwiązania, o których prostackie eheimy, tetry i ikole mogą tylko pomarzyć. W każdym wężu zbiera się osad i zmniejsza jego średnicę a tym samym przepływ. Karbowany wąż też zachodzi osadem, ale głównie w tych wgłębieniach/karbach. Średnica takiego węża zmniejsza się minimalne.

Jest jest jeszcze jedna zaleta takiego węża. Zaginając się nie będzie się spłaszczał i zmniejszał przepływu.

 

Przyjrzyj się jeszcze filtrom Hydor Professional. Widziałem w akcji. Przepływ i klarowna woda zdumiewa.

  

6 godzin temu, Grzechu napisał:

czyli jeśli chodzi o jakość plastików, spasowania itp to ikola nie jest gorsza od JBL?

Sam kubeł, głowica itp są lepsze niż w JBL. Węże porównywalne, może trochę gorsze - ja zastrzeżeń nie mam.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieżko wybrać, co człowiek to opinia, jedni wolą proste jak budowa cepa filtry, inni nowinki jak fluval :)

 

Ale dobrze rozumiem, że fluvala nie podłącze ot tak do prefiltra hw? O to mi głównie chodzi mówiąc o karbowanych wężach :) No i to, że te ich kolanka sporo miejsca zabierają, a planuję mieć pokrywę z wycięciem na węże, więc nie będzie mogła być niska. Mi się trochę wydaje, że te węże to też zarobek dodatkowy, swoje kosztują jak ktoś chce wymienić, nie zamontuje zwykłego na metry.

Cena straszna już nie jest, najtaniej widzę 630zł, gdzie ikola 380.

 

A Eheim? Warto czy to już nie to co wcześniejsze eheimy?

 

A tego Hydora w rękach fizycznie miałeś, aby coś o jakości powiedzieć?

Edytowane przez Grzechu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się, ale znowu niestandardowe węże 20/26... chyba zostanę przy ikoli + HW602, a reszta kasy będzie na grzałkę, fajny korzeń i jeszcze zostanie :)

 

A co do grzałki, poczytałem i chyba te 300W to przesada, najbezpieczniej to 2x100 lub 2x150. Obsadę planują raczej towarzyską, na pewno to co mam teraz czyli zbrojniki, kirysy, bystrzyki ozdobne i parka ramirez. Myślałem by powiększyć stadko bystrzyków i dodać coś większego, może coś z większych pielęgnic, ale chciałbym jak najmniej agresywne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...