Skocz do zawartości

OSPA w akwarium z masą roslin


Samael266
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem loricardie Red lizardy. Niestety przez wymagania tlenowe i twardość wody przeszły przez dwa akwaria. Bez kwarantanny w czasach covid.

Docelowo wylądowały w akwarium żłobkowym. Po paru dniach z żłobka przeniosłem zbrojniki niebieskie do 240l.

Na drugi dzień jedna z 3 Lorek padła po kolejnej dobie na narybku sypnął się biały pył.

Niespodzianka w 240l wywaliło kropkami po kolejnych 24h.

 

 

Reakcja standardowa temperatura na 29 stopni oraz Ichtiosan TROPICAL.

W dawce odpowiedniej dla 116l.

 

Po 4h nie było śladu po zieleni malachitowej za to nadwódka i Pistia pociemniały. 

 

Po dwóch kolejnych godzinach woda była w kolorze jak przed podaniem leku. Co więcej tam są dwa słabe filtry gąbkowe więc to nie węgiel lub inny sorbent.

 

 

Z 240l jest podobny problem ale bardziej złożony. Sorbcja leku przez rośliny do tego dochodzi zeolit i 5do12 cm podłoża.

 

Dumam o ile podnieść ilość leku by to działało.

W małych 72l akwariach zawsze wrzucałem dwie piguły nadmanganianu a w następnej dobie lałem dopiero Ichtiosan TROPICAL.

 

Ogólnie mam czarna serie z plagami wszelakimi. 

Styczeń ospa 

Kwiecień wypławki pijawki

Maj wypławki pijawki

Czerwiec ospa a do końca miesiąca daleko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 240l brak widocznych nowych przypadków.

 

W 116l brak widocznych nowych przypadków ale na 100% jest mniej ryb ze względu że to narybek na dnie tego nie widzę.

 

Nic tylko czekać najgorsze że w wtorek mam odebrać 3 lorki z Krakowa a tu ogólnie burdel.

 

Wsumie mam rozwiązanie krewetkarium od żony 😛 tam ostatnio jest nudno Z1 protector zrobił swoje. Ale czy pozostałość chemii nie wytną Lorek wsumie to 25zl szt

Edytowane przez Samael266
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dzierzka666 napisał:

Ja zauważyłam, że Samael226 to jakby bloga na forum prowadził, ale uznałam, że skoro nie wie, jaką dawkę leku podać, to prosi o radę. Niestety ostatni post wskazuje, że kolega nie potrzebuje porad. 

 

Tu się mylisz. 

Każda sytuacja ma uczyć mnie i każdy postawiony problem ma szukać wyjścia najmniejszych strat oraz nakładów w każdej formie.

 

 

Co do sposobu na leczenie przyjąłem metodę optyczna co jest błędem ale nigdy nie miałem zielonych baniaków.

I tempo pochłonięcia leku przez rośliny przerosło moje oczekiwania.

 

Podałem dawkę producenta 

Po 8h godzinach podałem 1/4 dawki

Po kolejnych 16 może 20 godzinach znowu 1/4 dawki. Po dobie 1/5 dawki.

 

Porostu utrzymywałem odcień wody w jednym kolorze.

Wiem że takie podejście wyjalowi wszystko a z powodu ospy będę walczył azotem i glonem.

 

7 godzin temu, DavyJones napisał:

Raczej powiedział jaką czynność wykonuje.

Tak i zawsze proszę o korektę bo z jednej banki 72l przeszłem na 116l i 240l.

Ponadto zielone akwaria to coś czego niedokońca rozumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sytuacja w 240l opanowana dopiero po wprowadzeniu cmf w dawce na 400l. (Rozłożone w czasie)

Plus Ichtiosan w dawce łącznej na 550l. (Rozłożone w czasie)

 

Podmiana wody 140l na koniec imprezy.

 

Z ofiar 3 samce mieczyka i jeden neon. Chodź nie wiem czy temperatura 30stopni czy ospa wykończyła owy zestaw. 

Z skutków ubocznych pojawiły się plamy na roślinach. 

Edytowane przez Samael266
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam podobny problem, ale tylko część obsady wykazuje jakieś objawy 

 

- neon u części ledwo widoczne kropki i czasami ocieranie się

- zwinniki bez kropek i czasami ocieranie się

- prętniki - dwa z kropeczkami małymi ledwo widocznymi przestały się ocierać

 

Reszta bez objawów (skalary, ramirezki, mieczyki, razbory, półdziobki, pstrążenice, sterby, amano).

Wszystkie rybki normalnie zachowują się łącznie z tymi co mają objawy.

W akwarium mam masę roślin. Ryby leczę od 5 grudnia (nawrót po miesiącu). Najpierw CMF własnej roboty, teraz kończę Ichtiosanem.

Teraz już wiem, że przez rośliny powinienem dawkować częściej i więcej, ale boje się dawać im kolejną chemię.

Temperatura w zbiorniku to około 29 stopni. Akwarium 200cm - 480L. Dwa filtry Ultramax 1500.

 

Proszę o pomoc. Czytam o soli i zastanawiam się nad takim planem:

 

- zostawienie temperatury 29 'C

- uzbrojenie filtrów w nitratex (aktualnie no3 ok 40-50), ceramikę, zeolit, watę i węgiel (aktualnie same gąbki)

- dodanie soli w ilości 400 gram zakładając, że mam ok 400 L wody

- powrót do dodawania ok 8 szt szyszek olchy co tydzień

- powrót do dodawania codziennie C - 12ml, Mg - 6ml, K - 6/8ml, Fe - 2ml, Micro - 2ml

 

Tutaj pojawiają się pytania:

- czy węgiel nie będzie kolidował tak jak inne leki

- czy dawki soli powtarzać i podmiany (ciężko znaleźć coś więcej informacji)

- czy rzeczywiście nie jodowana, bo dodatki jodu do soli to nawet nie 1%, a jod jest również stosowany jako lek

 

Dzisiaj zmierzyłem parametry:

- Ph 7,5 (skoczyło z 7,0-7,2)

- Kh 4

- Gh 14

- Nh3 0

- No2 0

- No3 40/50

- Po4 1,7

 

Fe, Mg, K nie mierzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...