Skocz do zawartości

Start CO2 kilka pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wczoraj zainstalowałem u siebie dozownik CO2 firmy aquario - załącznik.

Dozuje około 2 kropli na sekunde tylko przy zapalonym świetle , dozownik umieściłem na samym dole akwarium pod deszczownią.

Swiatło mam ustawione od 12 - 22 czyli 10 godzin i tak samo ustawiłem podawanie CO2 , czy tak jest dobrze ? Zamontowałem drop checker i pokazuje mi stan CO2 średnio niski no ale od wczoraj dopiero podaje i na noc był wyłączony.

Również dręczy mnie sprawa reduktora , kiedy zawór od butli jest włączony na max, elektro zawór również jest włąćzony to mimo zakręconego zawora od reduktora cisnienie na lewym zegarze pokazuje mi 50psi czyli jakies 3 bary i jeśli otworze zaworek precyzyjny to tyle mi leci do dyfuzora, musiałem skręcić zaworek precyzyjny inaczej potrół bym ryby. Czy to normalne że przy zakręconym zaworze reduktora jest jakieś cisnienie około 50psi ? Jak zaczynam odkręcać zawór to nic sie nie zmienia wiec zostawiłem to zakręcone bo bałem się że wykręce zawór ( jest to możliwe bo na sucho wykręciłem tą wajche ) Gdzieś czytałem że to norma ale chce sie upewnić , cisnienie w butli mam 1000psi czyli ok. Jaki wyłączę elektro zawór to cisnienie z 50psi spada pomału do 0.

Jeśli jest to w porządku to tak mam to zostawić ?

 

Zestaw-nowy-co2-3.jpg

Edytowane przez ADvaNCedPLayER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Dozuje około 2 kropli na sekunde tylko przy zapalonym świetle , dozownik umieściłem na samym dole akwarium pod deszczownią.

Swiatło mam ustawione od 12 - 22 czyli 10 godzin i tak samo ustawiłem podawanie CO2 , czy tak jest dobrze ?

Będzie dobrze jeśli zainstalujesz indykator CO2. To pozwoli Ci ocenić zawartość gazu w zbiorniku.

 

Jest jeszcze jeden problem: cyrkulacja. Większość problemów z roślinami i glonami wynika z niedostatku CO2 oraz słabej cyrkulacji.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, DavyJones napisał:

Będzie dobrze jeśli zainstalujesz indykator CO2. To pozwoli Ci ocenić zawartość gazu w zbiorniku

Mam zamontowany ;) Póki co pokazuje kolor niebieski wiec jeszcze mała ilość CO2.

Co do cyrkulacji to na początku miałem z tym problem a teraz do deszczowni dorobiłem kilka otworów przez co wyeliminowałem jedną martwą strefe gdzie zawsze zbierał mi sie syf oraz drugą końcówke filtra ustawiłem bardziej na środku. Teraz cała woda z lewej strony jest kierowana do prawej wiec myślę że jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili jest kolor między zielonym a niebieskim więc na pewno powinno być tego troche wiecej.

Również zauważyłem że jak odsunę dozownik od tylnej ścianki to CO2 lecąc do góry wpada w prąd deszczowni i zaczyna sie wszystko mega pylić , po kilku nastu minutach wszystkie rośliny zaczeły bomblować  więc podejrzewam że taki właśnie ma być efekt CO2 ? Zostawiłbym tak ale za mocno mi to wszystko rozpyla po całym baniaku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DavyJones napisał:

Bardzo dobrze! poprawiłeś dystrybucję CO2 w zbiorniku i efekt był natychmiastowy. 

Czyli co to musi tak rozpylać ? jak wpuszcze CO2 w prąd deszczowni to mam wirnik bąbelków w całym akwarium i nie wygląda to najlepiej.

Przed chwilą zrobiłem test jbla na CO2 i wyszło mi że mam 20mg/L ( po wlaniu 10 kropel dopiero woda zrobiła się ciemno różowa jak na instrukcji ). więc w sumie poziom CO2 jest ok przy ustawieniu dyfuzora przy ściance.

Jak to jest u ciebie ? Podczas podawania CO2 bąblują ci wszystkie rośliny i masz od cholery bąbelków w całym baniaku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, piteros napisał:

Jeżeli dasz dobry reaktor za filtrem kubełkowym, to nie zobaczysz żadnego bąbelka CO2 w akwarium.

Tak ale moja deszczownia jest na poziomie wody napowietrzając przy tym wodę więc gdzieś czytałem że nie CO2 będzie tam uciekał zamiast wpływać do zbiornika.

Również czytałem że przy tym reaktorze sera wydajność filtra spada nawet o 50% ?

Edytowane przez ADvaNCedPLayER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

deszczownia jest na poziomie wody napowietrzając przy tym wodę

Trochę bez sensu podawać CO2 i napowietrzać.

 

14 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Również czytałem że przy tym reaktorze sera wydajność filtra spada nawet o 50% ?

Nie prawda. Chyba, że ktoś testował to na jakimś gównie, typu JBL. Przepływ spadnie po jakimś czasie, ale to z powodu zarastania szlamem, podobnie jak w przypadku węży.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, DavyJones napisał:

Trochę bez sensu podawać CO2 i napowietrzać.

No ale muszę czyms napowietrzać baniak tak ? Czy przy podawaniu CO2 nie jest już to konieczne ?  standardowo w filtrze fluval 306 jest kierunkowa koncówka którą montuje sie równo z powierzchnią wody robiąc przy tym cyrkulacje plus fale czyli o2, zamiast tej końcówki wybrałem deszczownie bo nie robi mi aż takiej pralki. A u ciebie jak masz podłączone wyjście filtra ? Dodam że CO2 podaje tylko nocą.

Testuje ten Co2 od kilku dni i podając 3 krople na sekunde z dyfuzorem na środku że pyli mi niesamowicie cały baniak mam poziom CO2 = 30-40 , a podając dwie krople na sekunde dyfuzor w samym rogu przez co nie pyli mi tak tych bombelków po całym akwarium mam CO2 na poziomie 20-22 a w nocy spada o jakieś 10 dlatego że nie podaję CO2.

Jak dla mnie druga opcja jest lepsza ponieważ oszczędzam na ilości CO2 oraz akwarium lepiej wygląda bez tych bąbli.

Może troche sie nakręciłem na ten dwu tlenek węgla ale myślałem że po 4 dniach podawania będzie widać jakieś większe zmiany a w sumie rośliny wyglądają tak samo , normalny przyrost, sporo krasnali i zielenic ( sądziłem że CO2 je wykonczy ).

Chyba zbyt wiele oczekiwałem

Edytowane przez ADvaNCedPLayER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Dodam że CO2 podaje tylko nocą.

To już jest naprawdę bez sensu. CO2 podaje się w dzień, podczas włączonego oświetlenia, żeby rośliny go pobierały i zużywały w procesie fotosyntezy.

 

6 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

po 4 dniach podawania będzie widać jakieś większe zmiany a w sumie rośliny wyglądają tak samo

Oczekujesz zbyt wiele w zbyt krótkim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DavyJones napisał:

Dodam że CO2 podaje tylko nocą.

Sorry miałem na myśli że CO2 daje tylko w dzien.... :) Na noc jest wyłączony razem z oswietleniem.

Ustawiłem deszczownie kilka centymetrów niżej poziomu wody tak aby nie wybijało prądu wody w góre.

Jak masz u siebie wyjście filtra zewnetrznego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok po obniżeni udeszczowni faktycznie zauważyłem wzrost CO2 więc zmniejszyłem z 3 bąbli na sekunde na jedną-2 na sekunde. W tej chwili w dzien kolor jest limonkowy czyli jest ok tak ? Przy takim kolorze poziom CO2 wynosi jakies 30mg.

Czy według ciebie jest sens montowac CO2 tak jak ty masz  u siebie ? Rozumiem że lepiej się wymieszuje z wodą ale skoro mam teraz 30mg przy jednym bombelku na sekunde to chyba jest również dobrze prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ADvaNCedPLayER napisał:

kolor jest limonkowy

👍

3 godziny temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Czy według ciebie jest sens montowac CO2 tak jak ty masz  u siebie ? Rozumiem że lepiej się wymieszuje z wodą ale skoro mam teraz 30mg przy jednym bombelku na sekunde to chyba jest również dobrze prawda ?

Nic nie zmieniaj. Nie ma sensu iść w koszty, jak zwykły dyfuzor działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok CO2 dozuje już od jakiś dwuch tygodni i co zauważyłem do tej pory:

Rośliny jak rosły tak rosną bez zmian za wyjątkiem lotosa który zrobił się bardziej czerwony.

Przyrost jest powolny jak zawsze, glonów mimo regularnego mechanicznego czyszczenia jest masa zwłaszcza krasnali i nie potrafie zwalczyć tego cholerstwa.

Wczoraj zrobiłem wszystkie testy kropelkowe i nie wiem czemu mam fosforu 3mg czyli ponad norme ( a nie dozuje ). CO2 - 30mg , PH spada mi z 7 na 6.2 ! Po dodaniu sody teraz mam 6.4 wiec nadal nisko, KH 2 , magnez,  potas , azot , wapn , miedz w dobrych ilościach , żelazo mam 0.1 wiec za mało ( musze dokupić ten nawóz bo nie mam ).

Ogólnie jestem rozczarowany bo jednak spodziewałem się że po zainstalowaniu CO2 efekt będzie dużo większy a tak naprawde tego efektu w ogóle nie ma oprócz chudszego portfela i ilości krasnali.

Czy robie coś nie tak ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

glonów mimo regularnego mechanicznego czyszczenia jest masa zwłaszcza krasnali

 

5 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

mam fosforu 3mg czyli ponad norme ( a nie dozuje ).

Stara woda, przekarmienie, przerybienie. Jedno, dwa lub trzy z tej listy.

Kto ustalił tę normę? Ja miałem między 5 a 7 ppm, glonów nie miałem a rośliny rosły wspaniale.

 

5 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

PH spada mi z 7 na 6.2 !

Wspaniale.

 

5 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

żelazo mam 0.1 wiec za mało

Brak żelaza. Przyczyna braku wzrostu roślin.

 

5 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Ogólnie jestem rozczarowany bo jednak spodziewałem się że po zainstalowaniu CO2

CO2 nie zastąpi nawożenia micro, makro, oświetlenia, cyrkulacji.

 

Jaki rodzaj oświetlenia stosujesz, jakiej mocy? Może tu jest jedna z przyczyn.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wode zmieniam co tydzien 30-40% , ryb mam 35 na 200 litrów wiec spoko , karmie dwa razy dziennie nie wielkie ilości ale może to to.

Czytałem na instrukcji testu fosforu że niby powinno być miedzy 1-2mg.

Z tym PH mówisz serio ? Nic sie nie stanie rybom przy takim spadku PH ?

żelazo dzisiaj kupiłem i uzupełniłem  , dawkowanie żelaza podaje producent raz na tydzien w nie wielkich ilościach wiec bede to testował aby mieć ten 0.5 - 1mg.

Oświetlenie mam oryginalne ledowe z juwel rio 180: https://www.fishpetsreptiles.co.uk/juwel-products-parts/juwel-parts-by-aquarium/juwel-rio-parts/juwel-rio-180-aquarium-parts/juwel-rio-180-multilux-led-light-unit-100cm-23w-

 

Znalazłem materiał jak koleś polecał przy spuszczonej wodzie posmarować pędzelkiem miejsca z krasnalami carbo w płynie i dzisiaj to zrobiłem , podobno po 72 godzinach wszystko zdechnie.

Sądziłem że dozując CO2 rośliną będą szybciej rosły przez co będą zabierały żywność glonom a w rezultacie rośliny rosną mi tak samo jak przed CO2 ale za to mam więcej glona.

 

 

Edytowane przez ADvaNCedPLayER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, DavyJones napisał:

CO2 nie zastąpi nawożenia micro, makro

Zakupiłem wszystkie testy wody lub wiekszość i sprawdziłem poziomy mikro makro i tylko żelazo mam braki a reszta jest idealna.

Dzisiaj rano sprawdziłem poziom fosforu w kranie i jest 3mg ! a wiec to nie wina nawozenia czy pokarmu itp 

Zeby bylo ciekawiej znalazlem w sieci ze NIEDOBORY fosforu przejawiaja sie: "Starsze liście mogą pokryć się okrzemkami i łatwiej odpadać. Czasami zdarzają się brązowawe plamy na liściach" - czyli takie cos jest u mnie wiec o co chodzi ? Lipny test ? Ten test mam akurat zooleka i mam skale jak na zdjeciu dodanym

Jest tez mozliwe ze leje za duzo micro - mam gotowca i producent poleca dawkowac tego 10ml dziennie na moje 200 litrow. Z testow micro mam wapn ktory wyszedl mi troche duzy bo 40 ale to chyba nie problem, reszty testow nie mam. 

test_zoolek_aquatest_po4-i-11285-1-1000.jpg

Edytowane przez ADvaNCedPLayER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...