Skocz do zawartości

Problem z oświetleniem


Rahim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Borykam się z jedna sprawa odnośnie oświetlenia w dużym akwarium. Może opisze trochę akwarium.
Akwarium 160 l 80x40x50 data założenia 14.02.20
Podłoże (ok 5cm) ziemia ogrodowa z dodatkami (gnilna ,keramzyt,węgiel aktywny ,pałeczki nawozowe ,torf)
to wszystko przykryte siatka budowlana i na to od 8-10 cm czarny bazalt
roślinność obsadzona w podłożu ok 80% podłoża.
Oświetlenie od nie dawna świetlówki Led 3x9w 1080lm barwa 6500k.(swiecenie 12h/24h)
Filtr EHEIM PICKUP 200 FILTR
Grzałka z termostatem.

problem polega na tym ze okazyjnie mogę założyć sobie CO2 po znajomości kupić za grosze . I czytam na rożnych forach co c czym się je co do CO2 itp. Nie dawno wymieniłem oświetlenie z zwykłych świetlówek na świetlówki led .Gdy zmieniałem świetlówki ze względu na moc bo były tam oryginalne od pokrywy po przeliczeniu brakowało mi w/l .W sklepie kupując świetlówki pan powiedział mi ze jest inny przelicznik świetlówek Led niż rtęciowych ze waty powinno mnożyć się razy 4 a nawet 5 .Mowie spoko jak na moje akwarium ponad 108w w powinno starczyć .Teraz najważniejsze czytając o CO2 wyczytałem ze rośliny musza mieć minimum od 25-40lm/l a nawet więcej .Z czego wyliczyłem to mam bardzo malutko tych lumenów Nie wiem co teraz mam zrobić czy jest mi ktoś wstanie powiedzieć czy mogę mieć pod to oświetlenie CO2 ? czy powinienem kombinować z świetlówkami tylko nie wiem. Czy jest na to jakieś rozwiązanie .Nie chciał bym ściągać klapy żeby kupić belkę. Rozważam wymianę oświetlenia na tuby Led Plant tylko jakie? Bo tak naprawdę się nie znam na oświetleniu.

Z góry dziękuje za pomoc i Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Rahim napisał:

jest inny przelicznik świetlówek Led niż rtęciowych ze waty powinno mnożyć się razy 4 a nawet 5

 

Nie. Mnożysz razy 2, maksymalnie 2,4, żeby zastosować W/l (wymyślony dla świetlówek). Więc 3x9 LED to za mało na ten zbiornik.

 

5 godzin temu, Rahim napisał:

.Z czego wyliczyłem to mam bardzo malutko tych lumenów

Lumeny jeśli chodzi o rośliny i ich wzrost są mało istotne. Lumen - w uproszczeniu - jest miarą jasności źródła światła dla ludzkiego oka. To co jest dobre dla ludzkiego oka, niekoniecznie jest dobre dla roślin.

 

Temat wałkowany setki razy na tym forum. W tym roku pisałem o tym chyba ze 3 razy, wstawiając zdjęcia i linki. Poszukaj.

 

5 godzin temu, Rahim napisał:

Rozważam wymianę oświetlenia na tuby Led Plant tylko jakie?

Led Plant. Co to znaczy? Znaczy, że to oświetlenie posiada diody emitujące światło czerwone i niebieskie. Czyli takie, które najbardziej jest korzystne w procesie fotosyntezy.

 

Różnica między diodą LED - pojedynczą - a świetlówką jest taka, że dioda emituje światło o konkretnej długości fali. Większość świetlówek, poza morskimi, emituje światło od niebieskiego do czerwonego. Osobiście uważam świetlówki za lepsze źródło.

 

Żeby już kolejny raz  nie pisać tego samego... poszukaj w goolge: "światło korzystne dla roślin".

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to uważasz ze nie powinienem iść w ledy ?ze powinienem wrócić do zwykłych świetlówek tyle ze z innymi barwami ?Teraz to się pogubiłem .Gdzie nie czytam na forum roslinnym jest atak na lumeny za mało lm/l .Niestety mam dość wysokie akwarium i światło do dna przebija się bardzo słabo normalne .Wyczytałem na forach żeby roślinki szły w gore i zachodziła fotosynteza to polecaj tuby AQUAEL ze sprawdzone itp. A tak naprawdę wracając do lumenów to jak napisałeś wyżej "Lumen - w uproszczeniu - jest miarą jasności źródła światła dla ludzkiego oka" tyle ze ja już sam nie wiem co powinienem zrobić żeby polepszyć sobie światło w akwarium dla roślinek... Wiem i wyczytałem ze w oświetleniu musi być podniesione widmo niebieskie i czerwone dla prawidłowej fotosyntezy ale te "planty " maja max po 1800lm .... Niby dobrać tylko oświetlenie do akwarium a mimo wszystko problem .Dziękuję za odzew !!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rośliny dobrze rosną pod świetlówką z najmniejszą liczbą lumenów, natomiast ma ona najwięcej czerwonego widma. Z kolei rośliny rosnące pod świetlówką ze światłem dziennym wyginają mi się w kierunku świetlówki z widmem niebieskim. Więc wynika z tego dla mnie wniosek, że lumeny roślin nie interesują (ta z widmem słonecznym ma ich najwięcej). Mam akwarium o wysokości 50 cm, po dodaniu odbłyśników nawet pogostemon mi rośnie. Natomiast to prawda - dobrać dobre oświetlenie to masakra. Sama nie jestem pewna, czy mam optymalne, a ze względu na częstą wymianę szaty roślinnej trochę w to wątpię. Jednak w tym układzie (czerwona, zwykła i niebieska) chociaż niektóre mi rosną, przy innej konfiguracji nie rosły mi żadne. Ja się nauczyłam, że często zamiast dobierać oświetlenie pod rośliny, wystarczy dobrać rośliny pod oświetlenie (chyba jednak to nawet tańsza opcja sprawdzać, które rośliny będą rosły, bo bardziej widzę wymianę co miesiąc roślin niż oświetlenia ).  A czasem wystarczy dopasować nawozy.

 

Co do ledów, nie wypowiem się, bo nie mam i chyba raczej nie będę miała. Nie nęci mnie myśl, że po wymianie oświetlenia na ledy kolejny rok będę ustalała, co pod nimi będzie rosło, a co nie - i dlaczego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cie rozumiem tylko z miesiąc temu zmieniałem oświetlenie z świetlówek na świetlówki led bo myślałem ze pomoże ale lipa .I jakoś teraz nie chce z powrotem wracać do świetlówek 😕.Od jutra podłączam co2 może troszkę  pomoże ale tak mimo wszystko widzę ze roślinki od dołu łapie brunatnica a od polowy wychodzą piękne .Mój wniosek za male światła  pada do dna dlatego kombinuje z oświetleniem .Ehhh. Nie chce kupować specjalnie belki bo jak mi wyliczyli belkę w z jednej z firm to 600 zl .Dlatego myślę nad tymi tubami plant .One maja dużą  ilość czerwonych i niebieskich diodów . Sam juz nie wiem co zrobić żeby było dobrze ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pokombinować z nawozami. 

 

Teraz spojrzałam na Twój pierwszy post. Moje akwarium ma identyczne wymiary. Moc oświetlenia u mnie to 0,4 W/L. Sumarycznie to faktycznie u Ciebie jest za mało światła - ale u mnie w innym akwarium przy mocy 0,29 W/L rosły o wiele lepiej.  Rośliny nie nikną mi od dołu - mam problem z glonami tylko, ale widzę, że nadwódka puściła nowy pęd tuż przy dnie i liście zdrowiutkie. 

 

Nie podałeś, jakiego typu te świetlówki Led. Jeśli to świetlówki Led są ze światłem dziennym tylko, to faktycznie proponuję szybko sprzedać na jakimś portalu targowym. I kupić jakieś roślinne. Takie tuby plant mogłyby być dobre. Jak pisałam, nie wypowiem się, bo nie znam się na Ledach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium mam na ziemi ogrodowej z dodatkami (keramzyt węgiel aktywny glina torf ) czyli nawozy mam a świetlówki led  są najzwyklejsze o barwie 6500. Teraz wyczytałem na necie ze są świetlówki led o danych barwach np czerwone itp. Nie wiem może tu powinienem uderzyć .Kurcze jak się człowiek nie zna to ciężko coś zrobić :D.Kurcze co do tych plant top nie wiem wydam kasę a nie pomogą hmm  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj lepiej rady DavyJones. Rozumiem jego tok rozumowania.  Świetlówka nawet o czerwonym widmie - ma w swoim widmie jednak również inne barwy, tylko w innych proporcjach. Dioda led emituje tylko fale czerwone i żadnych więcej. Jeśli masz świetlówki led o barwie białej, to one mają tylko widmo białe. Jeśli kupisz o barwie czerwonej, to one będą emitować tylko widmo czerwone. Rośliny potrzebują światła mieszanego. Inaczej będą głodne i będą chorować. 

 

Druga sprawa - rośliny muszą czasami "odchorować" zmianę warunków bytowych, przykładowo oświetlenia. Weź i to pod uwagę. 

 

Ja mam kulki nawozowe w żwirku i chyba już powstała pod żwirkiem ziemia, a mimo to rośliny cierpią, jeśli nie dolewam nawozów do wody. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Rahim napisał:

Ale to uważasz ze nie powinienem iść w ledy ?ze powinienem wrócić do zwykłych świetlówek

Nie. Zostań przy LED, skoro już je kupiłeś.

 

6 godzin temu, Rahim napisał:

Gdzie nie czytam na forum roslinnym jest atak na lumeny za mało lm/l

Na forach jest dużo chęci, ale mniej wiedzy i doświadczenia.

 

Widzę, że nie przeszukałeś internetu i tego forum, więc zrobiłem to za ciebie.

To powinieneś przeczytać:

https://zoobranza.com.pl/lumeny-par-czy-ra-jak-dobrac-swiatlo-do-akwarium-cz- 1/

 

Ten cytat powinien dać Ci do myślenia:

"Wiele osób uważa, że im więcej dana świetlówka czy dioda led ma lumenów, tym lepiej nadaje się do potrzeb akwarystyki. Ale czy tak jest naprawdę? Okazuje się, że niekoniecznie."

 

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...