Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium - pytania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym założyć swoje pierwsze akwarium i mam do Was kilka pytań :)
Moją uwagę przykuł zestaw Juwel Rio 180, który posiada większość niezbędnych elementów, jednak mam kilka wątpliwości:

1. Czy dla początkującego ~180l to nie za duże akwarium?

2. Czy wewnętrzny filtr bioflow m 600l/h spełnia swoje zadanie i jest wystarczająco wydajny?

3. Czy dołączone do zestawu Ledy są ok?

4. Czy zakup roślinek invitro z Allegro to dobry pomysł?

5. Ile rybek mogę zakupić na taka pojemność i jakie będą „latwe” w utrzymaniu i będą się niezle prezentować?

Ogolnie muszę zakupić praktycznie wszystko łącznie z szafka, która będzie pasowała do wystroju, wiec zestaw wydaje się dobra opcja poza jego ceną.

Mam jednak wątpliwości, czy dołączone elementy są wystarczająco dobre i warte swojej ceny.

Druga sprawa, to ze mam w domu kota, wiec wchodzi w grę tylko akwarium zamknięte i mam nadzieje, ze nie dostanie on szału na widok akwarium...

Z góry dziękuje za Wasza pomoc :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pietrex napisał:

1. Czy dla początkującego ~180l to nie za duże akwarium?

Nie. Częsty błąd to kupowanie kostki 30 l. Utrzymanie większego akwarium jest łatwiejsze.

 

2 godziny temu, pietrex napisał:

2. Czy wewnętrzny filtr bioflow m 600l/h spełnia swoje zadanie i jest wystarczająco wydajny?

Jest wystarczająco wydajny i spełni swoje zadanie. 

 

2 godziny temu, pietrex napisał:

3. Czy dołączone do zestawu Ledy są ok?

Są OK. Dla większości roślin to świetlenie będzie wystarczające.

 

2 godziny temu, pietrex napisał:

4. Czy zakup roślinek invitro z Allegro to dobry pomysł?

Pewnie i tak kupujesz w sklepie akwarystycznym, który sprzedaje produkty na allegro.

 

2 godziny temu, pietrex napisał:

5. Ile rybek mogę zakupić na taka pojemność i jakie będą „latwe” w utrzymaniu i będą się niezle prezentować?

 Powiedz jakie ryby Ci się podobają.

 

2 godziny temu, pietrex napisał:

Mam jednak wątpliwości, czy dołączone elementy są wystarczająco dobre i warte swojej ceny.

Są warte swojej ceny. Juwel ma bardzo dobre produkty, przemyślane, dobrze zaprojektowane i wysokiej jakości.

 

2 godziny temu, pietrex napisał:

mam w domu kota, [...] i mam nadzieje, ze nie dostanie on szału na widok akwarium

Mam dwa koty i całkowicie ignorują akwarium.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi :)

Obecnie jestem na etapie czytania książek z zakresu akwarystyki, poszukiwania odpowiednich rozwiązań i analizowania, jakbym chciał urządzić pierwsze akwarium. 
Na razie jestem za zakupem Juwela, teraz tylko zaczynam rozważać czy nie lepiej zamiast 180 kupić 240 litrów.

Z drugiej strony w cenie 240 mogę mieć 180 z oświetleniem Helialux, ale tez nie wiem czy to dobry wybór...

oglądałem filmiki pomocnicze juwela na YouTube i bardzo podoba mi się aranżacja naturalna czyli zakupienie korzeni drzew, kamieni i obsadzenie roślinkami (ogólnie akwarium zarybione i bardzo roślinne)

Co do rybek, chciałbym żeby to wszystko się ładnie prezentowało i żeby trochę ich było w tym akwarium. Podobaja mi się gupiki, neony, bocje, kiryski, bojowniki, chciałbym tez jakieś glonojady albo inne, które będą sprzątać akwarium ;) 

Nie mam tez bladego pojęcia jakie podłoże i roślinki wybrać do akwarium (na filmiku prezentują podłoże Black soil) a chyba jaśniejsze mi się bardziej podoba.

Tak naprawdę kupno akwarium to tylko początek, a okazuje się ze przemyślenie całej sprawy i zaprojektowanie akwarium to już wcale nie taka prosta sprawa.

Mam jeszcze pytanie - o co chodzi z tym całym biotopem Malawi?

Edytowane przez pietrex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pietrex napisał:

zaczynam rozważać czy nie lepiej zamiast 180 kupić 240 litrów.

Im większy zbiornik tym mniej problemów, a możliwości urządzenia zbiornika i wyboru ryb są większe.

 

2 godziny temu, pietrex napisał:

mogę mieć 180 z oświetleniem Helialux

Rewelacyjne oświetlenie.

 

2 godziny temu, pietrex napisał:

 Podobaja mi się gupiki, neony, bocje, kiryski, bojowniki, chciałbym tez jakieś glonojady albo inne, które będą sprzątać akwarium

Od sprzątania akwarium jest filtr i akwarysta, a nie "glonojady". Wybierając ryby do zbiornika kieruj się ich wymaganiami co do chemii wody, temperatury i ich zwyczajów. Np, Bojownik. Powolna ryba, wręcz majestatyczna, zje wszystkie mniejsze ryby w tym Neony, ale z drugiej strony zadziorne młode branki sumatrzańskie mogą oberwać mu wszystkie płetwy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już niebawem zamawiam swój pierwszy zestaw z Juwela, stad dalszy ciąg moich pytań :)

Wybór padł na Rio 180 z systemem oświetlenia Helialux (240 przekracza moj budżet a w miejsce „dopłaty” zamówię więcej akcesoriów)

Akwarium chcę postawić w dużym pokoju naprzeciwko okna w odległości około 4 metrow. 
Duzy pokój znajduje się po stronie zachodniej, wiec światło słoneczne zaczyna padać około godziny 16-17 i swieci do 19.

Niestety w tym czasie według moich obserwacji, promienie słoneczne będą padały na 1/3 przedniej szyby. Czy doprowadzi to do niekontrolowanej inwazji glonów?

Rozwazalem inne miejsca, ale sypialnia jest za mała i to, które wybrałem jest najbardziej optymalne, biorąc pod uwagę ze chce z kanapy obserwować akwarium.

 

Druga kwestia:

Podoba mi się aranżacja akwarium z tego filmiku instruktażowego:

 

 

Czy dla początkującego jest to osiągalne do wykonania i utrzymania?

Chcialbym kupić kilka korzeni, kamieni i roślinek invitro, układając je w 3 stopniowej kolejności.

Czy przy takim założeniu potrzebuje na początku butle CO2, czy są rośliny mniej wymagające i bez tego sprzętu będą dobrze rosły?

 

Trzecia kwestia:

Jakie podłoże powinienem zakupić pod taka koncepcje, żeby roślinki dobrze rosły?

Ziemia + jakiś żwir czy coś innego?

 

Czwarta kwestia:

Wiem, ze to może głupie ale mam takie pytanie. 
Wiadomo, ze na początku woda w akwarium musi trochę odstać, wiec czy jak urządzę zbiornik to mogę na początku wlać wodę chlorowana i jakiś starter?

 

Pozniej trzeba robić podmiany, ale w czym trzymać takie uzdatnione litraze? 
Czy tez mogę nalewać do wiadra dodawać jakiś specyfik i prosto do akwarium?

 

Piata kwestia:

Czy z wyborem rybek muszę poczekać do testów wody i na podstawie tego wybierać?

Jakie produkty są najlepsze do testowania parametrów wody, które są rzeczywiście przydatne?

 

Trochę się rozpisałem, ale staram się do tego podejść tak, żeby dzięki Waszej pomocy popełnić jak najmniej błędów :)

Dziekuje za pomoc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, pietrex napisał:

Niestety w tym czasie według moich obserwacji, promienie słoneczne będą padały na 1/3 przedniej szyby. Czy doprowadzi to do niekontrolowanej inwazji glonów?

Trudno jednoznacznie to stwierdzić. Niektórym zbiornikom światło słoneczne pomaga a w innych powoduje problemy.

 

59 minut temu, pietrex napisał:

Czy dla początkującego jest to osiągalne do wykonania i utrzymania?

Rośliny nie są specjalnie wymagające. Światło na pewno będzie wystarczające. Kwestia wyboru podłoża, co też nie jest jakoś skomplikowane. Może być odwrotny problem. Jak się uprać z rozrastającym się zielskiem. Z tego powodu zrezygnowałem z trawników i innych roślin, które ekspansywnie przejmują dno.

 

Godzinę temu, pietrex napisał:

Czy przy takim założeniu potrzebuje na początku butle CO2, czy są rośliny mniej wymagające i bez tego sprzętu będą dobrze rosły?

Butla bardzo przyspieszy wzrost i kondycję roślin. 

 

Godzinę temu, pietrex napisał:

Jakie podłoże powinienem zakupić pod taka koncepcje, żeby roślinki dobrze rosły?

Ziemia + jakiś żwir czy coś innego?

Żwir to zły wybór. Zamiast niego lepiej wybrać Manado. Korzenie roślin na Manado są zawsze zdrowe, a na żwirze może być różnie. Ponad Manado, jako że jest z gliny, chłonie w jakimś stopniu nawozy i korzenie roślin mogą z tego korzystać.

Pod Manado  (6-8 cm) możesz dać ziemię (2 cm max!)

 

Godzinę temu, pietrex napisał:

Wiadomo, ze na początku woda w akwarium musi trochę odstać, wiec czy jak urządzę zbiornik to mogę na początku wlać wodę chlorowana i jakiś starter?

Są preparaty które usuwają z wody chlor i chloraminę oraz metale ciężkie. Warto taki preparat zasrtosować. Np. Esklarin, Aquatan itd. 

 

Najlepsza opcja to zakup filtra RO. Wtedy bierzesz pod uwagę każdy gatunek ryby bo parametry ustalasz sam.

 

 

Godzinę temu, pietrex napisał:

Czy tez mogę nalewać do wiadra dodawać jakiś specyfik i prosto do akwarium?

Właśnie tak. Dwa, trzy wiadra z Casto. Najpierw do nich wężem odlewasz wodę z akwarium i do WC. Potem nalewasz kranówkę, dodajesz uzdatniacz i przelewasz do akwarium.

 

Godzinę temu, pietrex napisał:

Czy z wyborem rybek muszę poczekać do testów wody i na podstawie tego wybierać?

Jakie produkty są najlepsze do testowania parametrów wody, które są rzeczywiście przydatne?

Po zalaniu akwarium możesz powiedzmy na drugi dzień zrobić test GH i KH. Możesz go nawet zrobić na wodzie kranowej już dzisiaj, to wiele zasugeruje co do wyboru ryb.

 

Polecam testy firmy Tetra. JBL też nie był zły. Polski Zoolek daje w zasadzie takie same wyniki, porównywałem to.

Ja jeśli już stosuję to testy na KH, GH i NO3.

 

Przy wodzie RO, tygodniowych podmianach z mineralizatorem i odpowiednim nawożeniu, można zrezygnować z testów.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Minęło trochę czasu, trochę musiałem przemyśleć i wracam do tematu Akwarium. Tak jak pisałem wcześniej, podjąłem decyzje ze zostaje przy firmie Juwel Rio 180 Helialux Spectrum (rozważałem tez 240, które na upartego zmieściłbym ale wydaje mi się, ze od razu wzrosną koszta, więcej trzeba będzie czasu, więcej wymian litrów wody itd, a ja w sumie jestem całkowicie początkujący).
Podoba mi się taka aranzacja:

Wiem, ze to zbiornik HT, ale chciałbym u siebie podobna kompozycje (oczywiście w wersji 

uproszczonej) czyli na pierwszym planie kamienie Grey Mountain i rośliny łatwe w utrzymaniu.

Nie będę montował filtra RO wiec woda z kranu, zamierzam działać na oryginalnym filtrze wewnętrznym (chyba ze nie da rady to dokupię kubełek). 
Nie mam pojęcia co dalej z podłożem.

Podoba mi się tak jak powyżej jasny piasek/żwirek; myślałem żeby kupić jakiś substrat? i jasny piasek kwarcowy.

Ile tych kamieni? 20-25 kg?

Nie mierzyłem testami wody, wodociągi podają pH 7,5.

Nie wiem tez ile się kupuje „opakowan” tych roslin i co jeszcze przed montażem najlepiej kupić poza testami.

 

 Mam nadzieje, ze ten zestaw spełni moje oczekiwania i ogarnę temat ;)

 

Edytowane przez pietrex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...