Skocz do zawartości

Rośliny -brązowienie liści oraz nitki na roślinach


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Proszę o pomoc przy nowo założonym akwarium, to nasze (moje i 12 letniego syna) pierwsze akwarium i niewiele wiemy jeszcze, mimo ciągłego czytania...

 

Akwarium ma 7 dni, założone 21.05.2020. Jest pojemności 200 litrów (100x40x wys.50). Ma pokrywę z dwoma świetlówkami każda po 30W. Włączamy światło od 9 do 19.00. Ustawiliśmy temperaturę na 26,5 stopnia. W środku chodzi filtr wewnętrzny z napowietrzaczem - 600l/h, pobór mocy 8W, dodatkowo również filtr zewnętrzny Tetra ex 800 Plus. Podłoże na dole 12 kg żwirku rzecznego wymieszanego z Substratem 700g JBL Florapol, na to przyszło jeszcze około 30 kg żwirku rzecznego granulacja 2-5 mm. W środku korzeń Red Moor Wood, kilka kamieni sprawdzonych próbą octową. Wsadziliśmy rośliny: Cryptocoryna beckettii, Cryptocoryna Tropica, Alternanthera lilacina, Echinodorus Harlequin, Cryptoryna rubella, Ludwigia natan, Echinodorus Opacus. Ryb narazie nie mamy.

 

Czwartego dnia (w niedzielę) po założeniu akwarium zauważyliśmy, że liście niektórych roślin zrobiły się brązowe. Zbadaliśmy też wtedy żelazo, wyszło zero. Kupiliśmy wtedy nasz pierwszy preparat (prędzej nic nie dawaliśmy) i wczoraj (wtorek) daliśmy 15 ml Ferro-Aktiv celat żelaza dla roślin oraz 15 ml Multimineral mikroelementy dla ryb i roślin wodnych. Wczoraj również zauwazyliśmy na łodyżkach Cryptocoryn malutki szary meszek, na powierzchni liści również. Dzisiaj rośliny jeszcze bardziej zmarniałe, zwiędnięte, mają brązowe plamy a na kilku innych roślinach były pojedyncze nitki. (glony?). Część tych meszków zebrałam no i oczyściłam korzeń z glutów. AAA, i dziś był na szybie też jeden ślimak (więcej narazie nie widziałam).

Zbadaliśmy wodę - oto wyniki:

ph 7,9

Kh 8

Co2 według tabeli, która przeliczana jest według wartości ph i kh wynika, że jest zbyt małe (mniej niż 😎

Gh 9

NH3/NH4 blisko 0

NO2 0

NO3 0

PO4 0,25

Fe blisko 0

Podaliśmy przed chwilą 100 ml Aqua Safe od Tetry. Zamówiłam też Tetra CO2 Plus 100 ml Węgiel w płynie, bakterie nitryfikacyjne Seachem Stability 100ml i Tetra Planta MIN 500 ml nawóz dla roślin akwariowych.

 

Proszę o pomoc, jak ustabilizować ten zbiornik, czy tylko czekać, czy coś podawać, czy trzeba wymienić oświetlenie, ciągle czytam fora i wiem, że nic nie wiem... :-(

 

niteczki na łodygach.jpg

plamy na liściach.jpg

brązowe.jpg

IMG_20200523_155800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wysokie PH, za wysokie KH. Filtracja moim zdaniem  za słaba (moja Tetra EX800 Plus ledwo wyrabia na 160 litrów), oświetlenie również (przy wysokim zbiorniku do dna dociera mniej światła niż przy niższym), poza tym nie napisałaś, jakie to oświetlenie. Brak potasu, brak azotu. Zbadaj kranówkę pod kątem wartości KH, ja kiedyś sobie przyniosłam kamienie, które zdały próbę octową, a potem w wodzie podniosły KH dwukrotnie. W sumie przy substracie dziwi brak wzrostu roślin...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żarówki świetlówki, takie standardowe w gotowe pokrywie, pisalo tylko że 2x30W, dlugosc 90 cm, pewnie są to T8 (?). Kranówkę mam kh 8. Substratu bylo niewiele. piszesz Brak potasu, brak azotu... ale ja nie wiem jak to ugryźć, żeby było lepiej....

co najpierw? Dać jutro te bakterie i co2 i ten nawóz czy nie dawać? 

Jeśli zmiana oświetlenia to czy 2 x45 W T5 to bedzie dobrze? Rozumiem, że narazie żadnej wody nie podmieniam? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistką, więc ciężko mi doradzać przy nowo zakładanych akwariach. Zwłaszcza w sprawie oświetlenia. 

Wody nie podmieniaj. Azotu nie masz, ponieważ nie ma ryb. Radzi się sypnąć trochę pokarmu dla ryb (ale bez ryb), aby uruchomić cykl azotowy. Być może tylko tego brakuje roślinom. Zresztą bakterie bez azotu też będą miały kiepsko.

Jeśli było niewiele substratu, pod korzenie żabienic i zwartek włóż kulki nawozowe. Podobno żabienice nie lubią się ze zwartkami, więc również to może być problemem. Na wszelki wypadek kup jednak również nawóz potasowy, najczęściej tego brakuje roślinom w akwariach. Słusznie, że kupiłaś węgiel w płynie. 

 

Co do oświetlenia - radziłabym Tobie dosyć sporo poczytać, ja mam raczej kiepską wiedzę z tego tematu. Świetlówki T5 byłyby lepsze, ale do nich musisz zainstalować inny statecznik, oraz inne oprawki. Tutaj chyba musiałabyś zdać się na poradę w sklepie, jakie oświetlenie byłoby najlepsze. Nie jestem pewna, czy nie najlepszym wyjściem byłoby kupno świetlówek LED. Są dostępne takie świetlówki z możliwością podłączenia w miejsce tradycyjnych świetlówek. Ważne jest, aby były to świetlówki typu roślinnego - z przewagą widma czerwonego i niebieskiego. 

 

Przepraszam za dosyć "suchy" post. Chciałam być jak najbardziej rzeczowa :) bakterie możesz wlać od razu. Co do nawozów sprawdź zawartość i dawkuj według instrukcji, ale podawanie mikroelementów przy świeżym akwarium nie jest zalecane.

 

jeśli masz tak wysokie kH w kranie, to niewiele pomogę :( jakiej firmy testów używasz? 

 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za odpowiedzi bardzo dziękuję, cieszę się, że są właśnie takie "rzeczowe"...😊- tego potrzebuję. Sypnęliśmy troszkę pokarmu no i wlaliśmy to CO2 w płynie. Wieczorem może wlejemy trochę tego nawozu dla roślin? On jest też z potasem. I bakterie mogę z tym podać (mam kupione to Stability), czy lepiej rozdzielić i np. rano bakterie,  wieczorem nawóz.? Nawóz piszą, że raz w miesiącu, a bakterie czytam, że codziennie przez tydzień, a CO2 raz w tygodniu. 

Testy mamy z zooleku (walizka aquaset 1). 

Super, że mi napisałaś że są ledy pasujące na te oprawki od pokrywy, szukałam na forach i wszyscy pisali tylko o przerabianiu pokrywy, kupa roboty, nie wiem nawet czy bym dała radę. Więc Twoja podpowiedź to jak światełko w tunelu :-)

 

A ten pokarm wrzucony (wrzuciliśmy tylko troszkę) to potem po paru dniach mamy odmulaczem wyczyścić czy właśnie o to chodzi, żeby leżał i rozpoczął ten cykl azotowy? Dzierzka - bardzo Ci dziękuję za Twoje cenne rady i liczę na więcej 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 To chyba jest obojętne, czy wlejesz razem z bakteriami, czy osobno. Nawóz staraj się wlać przed włączeniem światła albo po jego zgaszeniu. Pokarm ma zostać i się rozłożyć. Mówiąc szczerze nigdy nie stosowałam bakterii (znaczy zostały mi polecane do czyszczenia dna, ale na start akwarium nigdy), więc tutaj po prostu kieruj się instrukcją. Z opisów ludzi zakładających akwaria wynika, że może Tobie zmętnieć woda, albo mogą pojawić się pierwotniaki, więc nie panikuj, jeśli to nastąpi (ale u mnie to teoria, nigdy nie miałam takiego problemu). 

w sklepie internetowym strony www.roslinyakwariowe.pl znajdziesz takie świetlówki LED, tylko nie wiem, jak wymiary. No i nie wiem, czy to rozwiąże problem oświetlenia u Ciebie. 

 

Nie jestem do końca przekonana, czy moje rady są cenne. Mam nadzieję, że nie zaszkodzą ;) i mam nadzieję, że wypowie się ktoś bardziej obeznany z tematem, aby doradzić Tobie być może skuteczniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma powodu do paniki. Cryptocoryny "obumierają" kiedy gwałtownie zmieni im się warunki, lub kiedy zostaną posadzone w nowym akwarium. Mogłaś obciąć im liście przed posadzeniem. One odrosną. W zasadzie to zrób to teraz. Obetnij wszystkie stare liście Cryptocoryn, bo i tak zgniją. Te najnowsze możesz zostawić.

 

Jeśli w podłożu JBL Florapol, to te rośliny powinny sobie poradzić. Możesz dokupić JBL Ferropol i dozować do wody 1/2 dawki.

  

Światła jest mało, chociaż te rośliny mogą na nim rosnąć. Możesz dokupić moduł Led, który mocujesz do świetlówki w pokrywie. znacząco poprawi to ogólną moc oświetlenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź DavyJones 🙂 Szukalam tego modułu Led montowanego do świetlówki, zbieramy kasę bo to spory wydatek w świetle poniesionych ostatnio na akwarium. 

Powlewałam narazie to, co mialam kupione, czyli CO2, bakterie i nawóz dla roślin, poczekamy z tydzień, czy sie cos polepszy i wtedy się odezwę 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej , z tymi ledami wiadomo fajnie to mieć ale to troche kosztuje więc jeśli nie planujesz dużo roślin to narazie sie wstrzymaj bo oryginalna pokrywa może sobie poradzić.

Ja jak zakładałem akwarium to lałem bakterie chyba codziennie , męciło mi to wode ale po jakimś czasie sie czyściło. Ryby wpuszcza się mniej wiecej po miesiącu od zalania wody ale przed wpuszczeniem koniecznie sprawdz stan amoniaku i azotu.

Nie ma co panikować bo te rośliny odrosną , też muszą sie zakorzenic itd.

Generalnie jeśli masz tylko kilka roślin i to kryptokoryn to wygląda to na akwarium low tech więc w teori nie trzeba nawozić ale nigdy tego nie przetestowałem, ja u siebie po dwóch miesiącach zacząłem nawozić bo padały mi rośliny.

PS nie kupuj paskowych testów - tylko kropelkowe

Węgiel w płynie uważaj z ilościami żeby nie przegiąć bo to trucizna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął kolejny tydzień, roślinki coraz gorzej. Przez tydzień (od 29 maja) wlewałam te bakterie, ale na roślinach już się takie pajęczyny zrobiły, że szukałam na forach co to może być. Myślę, że to chyba krasnorosty, choć nie wiem na pewno - to są czarne pajęczyny. Dnia 04.06 trochę oczyściłam te pajęczyny z pajęczyn (ale się nie udało zbytnio) i połałam je 20 ml wody utlenionej. Dnia 05.06 bakterie. Dnia 06.06 znowu utleniona 50 ml, dnia 07.06 znów bakterie. I wczoraj dałam tez nawóz Tetra Planta Min 50 ml. Widzę, że też osad się robi na żwirku. Te kryptokoryny obcięłam, bo zgniły. Widzę, że znów kilka liści jest do usunięcia. Używam testów kropelkowych, mogę sprawdzić parametry wody, jeśli potrzeba (ostatnio były tydzień temu robione - wynik powyżej. Zastanawiam się czy zrobić podmianę wody, ale nie wiem, piszą że przy glonach się robi, ale nie piszą o takich świeżych zbiornikach... I się jeszcze zastanawiam, czy może kupić ze 2 rybki które zjadają glony, narazie oczywiście nie mamy żadnych ryb...

20200607_103802.jpg

20200607_103817.jpg

20200607_103847.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te czarne pajęczynki mam również u siebie i w głowę zachodzę, skąd się wzięły. Ale w tym roku mam bardzo dużo niechcianych nowości w akwarium. Niedawno nawet znalazłam ich naukową nazwę (chyba Compsopogon, ale nie chciałabym wprowadzać w błąd) i  z tego, co pamiętam - żadna ryba ich nie zjada, więc zapomnij ;) Twoje zwartki mają tak samo poskręcane liście jak moje nadwódki, ponieważ moje parametry wody nie różnią się od Twoich (wczoraj się poświęciłam i zbadałam) , więc problem zapewne tkwi właśnie w nich.  Kupiłaś nawóz potasowy? Przepraszam za nieścisłość - pisałam o nawozie zawierającym tylko potas. Akwarium jest za świeże na mikro i na razie brakuje w nim ewidentnie makroskładników, które pozwolą wchłaniać rośłinom mikroelementy. Potas i węgiel są najważniejsze z nich. Azot i fosfor powinny powstać z tego pokarmu, który sypiesz :) ogólnie sugeruję Tobie powtórne badanie NO3 i NO2 - musisz się dowiedzieć, czy cykl azotowy w Twoim akwarium ruszył. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich, powiem Wam króciutko, że tydzień temu wpuściłam jednak do akwarium pierwsze rybki: 2 kosiarki i 4 młode molinezje. Uwierzcie lub nie, ale po dwóch dniach po nitkach nie było śladu... Teraz po tygodniu roślinki wyglądają ca) kiem nieźle, no może kilka żółtych listków jest, pewnie braki jakieś, daliśmy nawóz potasowy ale chcę dokupić jeszcze żelazo, bo ciągle w badaniach blisko zeru. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...