Skocz do zawartości

LEDy do pokrywy Aquael Leddy 75


bpjl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Po zrobieniu porządku z temperaturą wody w zbiorniku chciałbym doprowadzić do ładu stan roślin i oświetlenia. Moje akwarium to 105l zbiornik nakryty pokrywą Aquael Leddy 75. Zamontowana jest tam taka listwa LED:

111732966_Adnotacja2020-05-25201541.png.2b8dd8c48728aa7154c493b76392b480.png

 

Jest to Aquael Retrofit 14W mająca w teorii 1700lm. Zastanawiam się czy jest to wystarczające oświetlenie do utrzymania w dobrej kondycji roślin w zbiorniku? Pokrywa ma 2 miejsca na takie "świetlówki led' więc mógłbym dokupić jeszcze jedną.

 

Troszkę postów przejrzałem ale już się pogubiłem. stosować przelicznik W/l czy lm/l? I czy w przypadku takiego oświetlenia to 14W brać pod uwagę w przeliczeniu W/l (co daje dramatyczny wynik) czy też te normy 05-1W/l przyjęte są dla świetlówek i moc LED trzeba jakoś przeliczyć?

 

Ewentualnie jakie oświetlenie polecacie. Oczywiście pasujące do tej pokrywy - czyli 69cm długości i 2,3-2,4 średnicy.

Edytowane przez bpjl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik W/l jest dla świetlówek.Żeby zastosować go dla LED, to należy moc  LED podzielić przez litraż i pomnożyć przez 2 a nawet 2,4.

 

W twoim akwarium jest trochę za mało światła. Dołożenie drugiego modułu LED poprawi sytuację.

 

W uproszczeniu lm (lumen) to jasność dla ludzkiego oka. Rośliny odbierają to inaczej. Dobry przykład to Grolux. Mało lumenów (ciemne światło dla ludzkiego oka) a dużo "dobrego światła dla roślin". Rośliny wolą światło niebieskie i czerwone. 

 

Drugi moduł LED powinien wg mnie być w wersji Plant.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...