Jump to content

Mleczna woda w akwarium


Recommended Posts

Dzień dobry,

mam akwarium około 70l, jeden filtr z wkładem ceramicznym, brak roślin żywych. Ostatnio chciałem poprawić trochę jakość wody i zakupiłem do swojego asortymentu kapsułki "Biocoryn". Stosowałem ten preparat według ulotki i po około 2 tygodniach woda zaczęła być faktycznie krystalicznie czysta. Jednak po kolejnych 3 dniach woda zaczęła być mętna i mleczna (co wcześniej nigdy mi się nie wydarzyło). Odstawiłem już ten preparat, wymieniłem parę razy 50% wody, czyściłem filtr, ale nic nie chce poprawić jakość wody. Rybki wydają się zdrowie - oddychają w normalnym tempie. Jedyne co mnie zaniepokoiło to dzisiaj rano przed karmieniem ryby były płochliwe i poruszały się gwałtownymi ruchami. Teraz już się sytuacja uspokoiła i pływają normalnie. Boję się, że to może być choroba gazowa rybek. Bardzo chętnie przyjmę wszelkie porady jak sprawić aby woda znowu była czysta. Dziękuję z góry.

Link to comment
Share on other sites

Jest to zwykłe amatorskie akwarium słodkowodne. Głownie są w nim Molinezje ostropyskie, Gupiki pawie oczko i Zbrojnik. Żywe rośliny u mnie się nigdy dobrze nie trzymały przez ślimaki z którymi walczę. Wiem Wiem, że przydałyby się jakiekolwiek rośliny żywe, ale aktualna sytuacja na świecie nie pomaga a nie mam blisko siebie sklepu z takim asortymentem. 

Link to comment
Share on other sites

Mam więc wrażenie, że ta mętna woda to z powodu braku roślin...albo rośliny, albo bardzo dużo wydajniejszy filtr...polecam sklepy internetowe - mają spory wybór, a jeśli kupisz dużo roślinek, to możesz mieć przesyłkę gratis. Jakie masz ślimaki? Molinezje chyba powinny je zjadać...ja miałam plagę zatoczków w akwarium i nie ruszały mi roślin. 

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc nie mam już tych żywych roślin jakiś czas ale dopiero teraz zaczęły być problemy z wodą. Miałem wrażenie że to może ma coś wspólnego z tym nowym preparatem, że być może go przedawkowałem czy coś takiego. A ślimaki to najzwyklejsze zatoczki, ale właśnie moje rośliny były całe obgryzione przez nie. Starałem się z nimi włączyć za pomocą Helenek i Bocji ale nic nie skutkowało jakoś bardzo. Teraz za pomocą sałaty codziennie je wyrzucam i ich Kolonia już znacznie zmalała, ale właśnie za to pojawił się problem z wodą. Spróbuję zakupić parę roślinek i może faktycznie to pomoże. 

Link to comment
Share on other sites

Raczej to nie jest powód. Sama sałata nie dotyka wody a jest nad nią. Czytałem których warzyw można używać do takich zabiegów i wiem że marchewka może zmętniać wodę ale wydaje mi się że sałata jest raczej bezpieczna pod tym względem. Dzięki za pomoc zaraz posprawdzam ceny roślinek :D

Link to comment
Share on other sites

Anubiasy również powinny być odporne na zęby zatoczków. Ale te są dosyć drogie, przynajmniej u mnie. 

 

Czy na pewno to wina ślimaków, że roślinki się nie utrzymują? Ja mam dosyć delikatne zielska i zatoczki ich się nie imają. A same rośliny mi ginęły nawet wtedy, kiedy nie miałam wcale ślimaków w zbiorniku. 

 

Skoro zaś zmętnienie wody to nie wina sałaty - to nie mam pojęcia. Wiązałabym je jednak z brakiem roślin po zastosowaniu rzeczonego preparatu. Ciężko mi wyrazić słowami, co mam na myśli. Chodzi o to, że preparat poprawił jakość wody, a utylizacją resztek miały zająć się roślinki. Ponieważ jednak ich nie ma, zabrakło ogniwa czyszczącego i stąd zmętnienie. Masz nadzieję, że zrozumiałeś sens mojej wypowiedzi :( 

Edited by Dzierzka666
Link to comment
Share on other sites

W dniu 19.05.2020 o 13:49, Dzierzka666 napisał:

Anubiasy również powinny być odporne na zęby zatoczków

Zatoczki i inne ślimaki akwariowe nie zjadają żywych roślin. Liść musi być już obumarły, żeby zaczęły go rąbać ślimaki. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...