Skocz do zawartości

Podłoże do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ja chciałbym się po pierwsze przywitać ze wszystkimi.

Sorki za początkową wpadkę.

Chociaż akwarium mam kilkanaście lat, to nie uważam się za znawcę w temacie akwarystyki, dlatego wpis na forum dla początkujących. Wiele rzeczy "na oko" mi się udawało z akwarystyką. Ale od pewnego czasu interesuje mnie to coraz bardziej. 

 

Mam kilka pytań: 

 

Mam zamiar zrobić restarcik małego akwa 54l, chciałbym też zmienić w nim podłoże na takie:

 

dennerle podłoże aktywne roślinne scaper-s soil Dennerle.

 

Pytania moje to: 

1. Czy wystarczy tylko takie podłoże bez dodatków na wierzch?

2. Oraz czy w takim podłożu będzie rosła elocharis parvulka?

 

Jakoś nie mam szczęścia do tej roślinki. A podłoże w którym parvulka nie rośnie (dodam tylko że roślinne niby) kupowałem jakieś 15 lat temu, więc nawet nazwy nie pamiętam. Na wierzchu miałem żwirek naturalny o granulacji ok. 3 - 5mm. Oświetlenie mam lekko powyżej 0,5 W/l (2 świetlówki 10 W aquael leddy tube retrofit plant i sunny + 15W świetlówka aqua-glo).

Jak ktoś ma doświadczenie nt. tego podłoża, to proszę o info.

Denerle.jpg

Edytowane przez rafi1654
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, rafi1654 napisał:

scaper-s soil

Dobre podłoże, tak jak większość aktywnych. 

 

28 minut temu, rafi1654 napisał:

Czy wystarczy tylko takie podłoże bez dodatków na wierzch?

Nic więcej nie trzeba pod takie podłoże, ale możesz coś dodać jeśli chcesz. Firma ADA przoduje w wynalazkach pod podłoża aktywne. Z reguły jest to jakiś piasek, lawa, węgiel, wg mnie niewarte swojej ceny.

 

29 minut temu, rafi1654 napisał:

czy w takim podłożu będzie rosła elocharis parvulka

Sądzę, że będzie, zwłaszcza, że masz mocne oświetlenie.

 

30 minut temu, rafi1654 napisał:

Oświetlenie mam lekko powyżej 0,5 W/l (2 świetlówki 10 W aquael leddy tube retrofit plant i sunny + 15W świetlówka aqua-glo).

Źle to policzyłeś. Jeśli chcesz użyć współczynnika W/l - który był "opracowany" dla świetlówek liniowych - to musisz moc LED pomnożyć przez 2 do 2,4 nawet.

 

(2 * 10 W LED + 15W świetlówka) / 54l = 1 W/l     Bardzo dużo. Bez CO2 z butli to proszenie się o glony. Jeśli parvula nie rosła przy takim świetle, to przez niedobory składników pokarmowych, w tym CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, trochę kłopotów z glonami ostatnio miałem. Oświetlenie takie stosuję od niedawna. Wcześniej była świetlówka 15W + domorosłe paski led w plastikowych osłonach które różnie świeciły. CO2 było w bimbrowni, ale się rozglądałem za butlą.

Interesuje mnie konkretnie taki zestaw: CO2.

CO2 wykorzystam później w akwarium 200l.

Dziękuję DavyJones.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mateo9555 napisał:

Tez zamierzam kupic podłoze aktywne, lecz w sklepie powiedziano mi ze jest z nim wiecej problemow i jest dla bardziej doswiadczonych, moze ktos sie wypowiedziec na ten temat ? 

Wydaje mi się, że powinno być mniej problemów niż np. z podłożem na ziemi ogrodowej. Poza tym, z tego co ja wiem, to każde podłoże ma jakieś swoje specyficzne wymagania: np. jedne podłoża trzeba kilka razy wypłukać, przy innych częściej wykonywać podmiany wody, jeszcze inne nawozić w odpowiedni sposób itp.

Z reguły większość ważnych operacji, które należy z takim podłożem wykonać jest opisana na opakowaniu.

Pozdrawiam.

Edytowane przez rafi1654
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...