Jump to content
Sign in to follow this  
Sosnak

Niedobory u roślin

Recommended Posts

Witam, 

czego niedoborem/lub nadmiarem może być spowodowany taki wygląd roślin.

oświetlenie 28w power led 

30L na ziemi ogrodowej

gotowe nawozy w solach 

No3 15

po4 1

gh 30.1

Ca 140

mg 45

K 80 

20200501_145003.jpg

Akwarium 30l?

Oświetlenie LED 28W ?

W dniu 1.05.2020 o 15:05, DavyJones napisał:

Akwarium 30l?

Oświetlenie LED 28W ?

Tak,

Wcześniej używałem tej belki w 30L i było wszystko ok, a teraz pojawiają sie problemy. Na słabszym oświetleniu miałem ten sam problem.

Przy takim mocnym oświetleniu bez CO2 z butli, będzie ciężko utrzymać to akwarium bez problemów.

a sorry nie dopisałem mam butle co2 podawane 24h 

Generalnie mam dużo problemów z tym akwarium, co jakiś czas pojawiają sie nitki ostatnio myriophyllum  całe mi zdechło oraz rotala całkowicie stanęła, teraz parvula zaczęła tracić kolory na pojedynczych igiełkach i duży heniek zaczął blaknąć. 

Być może za wysoka twardość ogólna wody - czym mierzyłeś, bo GH=30 to strasznie dużo...i bardzo możliwe, że brak żelaza.

żelazo daje z mikro,

mierzyłem testami zooleka i generalnie w moim regionie jest strasznie twarda woda 

Chm...ja żelazo podaję dodatkowo, oprócz mikro. Niedawno podawałam samo mikro, to mi rośliny pojaśniały. Im twardsza woda, tym mniej rozpuszczalne w wodzie są różne substancje. W sumie jednak ciężko mi coś napisać, ja stosuję gotowe nawozy, a Ty w solach, więc i działanie Twoich nawozów jest inne niż moich. Niemniej jeśli rośliny blakną, to ewidentny brak żelaza albo magnezu. Możliwe, że nadal nadmiar wapnia blokuje wchłanianie magnezu, stąd niedobory w roślinach. Co prawda obecnie sama mam problem z roślinami, więc chyba udzielanie rad innym nie jest zbytnio na miejscu - ale może rozważ zwiększenie podawanych dawek nawozów.