Skocz do zawartości

Osad na wodzie


verbatim91
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, akwarium zostało założę tydzień temu, zostały dodane bakterie i niestety woda zrobiła się biała/mętna. Mija tydzień, woda bardzo powoli wraca do normy ale na powierzchni w okolicach filtra pojawił się białożólty osad (widoczny na zdjęciach) 

Możecie podpowiedzieć czy jest to normalne, czy zniknie z czasem a może powinien go zebrać? 

20200429_110735.jpg

Edytowane przez verbatim91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abyśmy mogli stwierdzić cokolwiek, podaj nam, jakie masz akwarium. Opowiedz o nim.

Filtr, napowietrzanie, oświetlenie dekoracje, dojrzewanie i parametry zbiornika, parametry wody, obsada, ważne jest też jak podajesz pokarm, jeśli wogóle podajesz.

 

Jak już będziemy coś wiedzieli, wtedy można zacząć oceniać.

 

Zresztą jak byś sam zareagował na taki wpis? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post był pisany przed pracą więc troche w pośpiechu, uzupełnię dane ;)

Akwarium 112 litrów 

Oświetlenie LED Białe 

Filtr Wewnątrzny Sobo WP320F

Grzałka 

Napowietrznie 

Żwirek Kwarcowy czarny (nie był płukany) 

Rośliny zakupione z allegro (gotowy zestaw)

Korzeń (został wyparzony-nie gotowany) 

Kamienie (wyparzone) 

Wulkan ozdobny (wyparzony) 

Rybek brak 

Zostały dodane bakterie, dawkowanie takie jak na opakowaniu 

 

Dobrze, zbiorę ten osad i zobaczymy rano czy przez noc się nagromadzi. 

Na dzień okrywam akwarium kocem, wyłączam oświetlenie i napowietrznie by woda stała się klarowna, po dwóch dniach widać ewidentnie postęp. Czy robić to dalej? 

 

Napowietrznie wody, może być w dowlonym miejscu czy bardziej przy bocznych ściankach akwarium? 

Mam akurat na środku, taka bombę która włożona jest do wulkanu ozdobengo i napowietrza wodę poprzez ten wulkan. 

 

 

 

Edytowane przez verbatim91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, verbatim91 napisał:

Żwirek Kwarcowy czarny (nie był płukany) 

Rośliny zakupione z allegro (gotowy zestaw)

Korzeń (został wyparzony-nie gotowany) 

Kamienie (wyparzone) 

Wulkan ozdobny (wyparzony) 

 

 

No to chyba mamy rozwiązanie problemu...co do ustawienia napowietrzania - wydaje mi się, że to raczej rzecz gustu i żeby nie przeszkadzało rybom w pływaniu. 

 

Żwirek należy nie tylko wypłukać, ale i wygotować dla bezpieczeństwa. Co do korzenia - nie jestem pewna, ale dla bezpieczeństwa chyba lepiej byłoby go również wygotować. 

 

P.s.: Rośliny chyba wolałyby światło czerwone, ale tutaj doradzałabym lekturę w innych działach. Dopóki mam sama problem z roślinami, nie chcę się wymądrzać, co dla nich najlepsze :( 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Dzierzka666 napisał:

 

 

No to chyba mamy rozwiązanie problemu...co do ustawienia napowietrzania - wydaje mi się, że to raczej rzecz gustu i żeby nie przeszkadzało rybom w pływaniu. 

 

Żwirek należy nie tylko wypłukać, ale i wygotować dla bezpieczeństwa. Co do korzenia - nie jestem pewna, ale dla bezpieczeństwa chyba lepiej byłoby go również wygotować. 

 

Rozumiem, teraz pytanie czy woda się wyklaruje czy raczej zacząć robić podmianę? 

A co do filtra, może warto by go zmienić na nieco mocniejszy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogólnie jestem przeciwniczką filtrów wewnętrznych w akwariach, więc zawsze będę polecała kubełki. Woda powinna się wyklarować - szkoda tych wszystkich bakterii, które tam wlałeś. Chociaż ja na Twoim miejscu wyciągnęłabym i wygotowałabym ten żwirek. Pamiętam, że mój gotowałam i potem płukałam tak długo, aż leciała z niego czysta woda (jak jeszcze był korzeń w zbiorniku, też był gotowany - ale on był samoróbką, nie wiem, jak Twój). Nigdy nie miałam takiego osadu na wodzie. Może być, że brak osadu u mnie to sprawa filtracji. Jednak raczej żwirku - kiedyś miałam filtr do 10-litrowego akwarium w akwarium 54 L i również takiego osadu nie miałam. Ale gotowałam żwirek, nawet ten kupowany w sklepie. 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzeń sklepowy. Poczekam jeszcze z tydzień i zobaczymy po tym czasie czy trzeba będzie zacząć od nowa ;) może też zainwestuje w lepszy filtr bo ten co był dołączony do zestawu chyba jednak marnej jakości 

Wrzucam zdj ze stanu obecnego a po kilku dniach wrzucę kolejne dla porównania 

20200430_115331.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu i ze zdjęcia ewidentnie widać, ze filtracja jest za słaba. Musisz dokupić drugi filtr. Coś dobrego w dobrej cenie to (wewnętrzny) AquaSzut Turbo 750 za 90 zł.

Jeśli kubeł to polecam  Ikola Maxx 400 za 285 zł.

 

Awaryjnie do momentu zakupu nowego filtra możesz codziennie podmieniać 10l wody. Zwiększenie filtracji jest konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osad z góry znikł, po majówce kupie filtr. Teraz wymianiam wodę codziennie i jest lepiej. 

Na dnie, na żwirku pojawił się biały osad, jakby chmurka. Wrzucam zdj. Pomóżcie zdiagnozować co to... Dzięki ;)

 

Jeszcze jednoo pytanko, jaki filtr polecacie do 200zl? 

received_688110325308334.jpeg

Edytowane przez verbatim91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2020 o 14:17, verbatim91 napisał:

Zakupiłem wyżej wymiony filtr, pytanie teraz czy puścić go w takiej wodzie jak jest i zobaczyć co będzie czy zacząć całkowicie od zera? 

 

W dniu 2.05.2020 o 17:06, DavyJones napisał:

 

Ja dumam nad zakupem jako rezerwy. Ale boje się o hałas i poziom podnoszenia słupa wody. Chodź jestem zwolennikiem sunsun bo ma kapitalny stosunek cena jakość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2020 o 07:48, verbatim91 napisał:

Minęło kilka dni... Co mogę powiedzieć. Po wymianie filtra woda (mogę śmiało powiedzieć) już po jednym dniu się poprawiła, teraz jest już praktycznie jak świeżo nalana z kranu ;) także DavyJones dziękuję Ci za wszelkie rady, okazały się bezcenne ;)

Wstaw zdjęcie. Pokaż efekt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2020 o 18:43, Samael266 napisał:

 

 

Ja dumam nad zakupem jako rezerwy. Ale boje się o hałas i poziom podnoszenia słupa wody. Chodź jestem zwolennikiem sunsun bo ma kapitalny stosunek cena jakość. 

Mój egzemplarz jest cichy, nie mogę narzekać. Mam go co prawda schowanego w półce, ale gdyby stał koło akwarium to myślę że też by mi bardzo nie przeszkadzało. Także mogę polecić śmiało. 

 

Wrzucam dwa zdjęcia: tydzień temu i obecnie, zdjęcia nie pokazują efektu jaki jest na żywo 

20200430_115331.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...