Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie skalarów


Pitrr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Pitrr napisał:

 

A jakie wymiary to ma? bo ja chyba u mnie mogę t5 zamontować

 

Nie możesz wymienić swoich świetlówek na mocniejsze. Zależy to od statecznika. Ty masz statecznik magnetyczny T8 2x18W, lub dwa stateczniki 18W, plus startery.

Stateczniki elektroniczne nie wymagają starterów.

Stateczniki elektroniczne T8 18W obsługują świetlówki 14W-15W-18W. 

 

Do świetlówek T5 45W stosuje się stateczniki elektroniczne 49W. Ten statecznik obsługuje świetlówki 45W-49W.

 

Mógłbyś ewentualnie:

  • wymienić w pokrywie statecznik T8 na T5 2x28W, 
  • wymienić oprawki (to białe plastikowe w które wkłada się świetlówki)
  • użyć dwóch świetlówek T5 28W

Ale to jest nieopłacalne. Lepiej, prościej kupić ten moduł LED o którym już pisaliśmy. Nawet dwa moduły jak chcesz mieć rośliny.

 

2*18W+2*10W*2 = 76W/200l = prawie 0,4W/l całkiem przyzwoicie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 345
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Nie mam, ale jak się osobiście poprosi to dają rabat, przy jakiś większych zakupach.

 

Mogę Ci wysłać dwie sadzonki Echinodorus Ozelot Green, tylko musiałbyś mieć już ten drugi odbłyśnik i moduł LED,. Posadzony na środku pod tymi lampami powinien rosnąć. To bezproblemowa roślina i ładnie się prezentuje. Dorasta do 40 lub więcej cm wysokości. Jedna roślina zajmuje +-30 cm długości zbiornika.

 

Wygląda tak zdjęcie z archiwum allegro:

5a46e9a6432498641ac216e5549d

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, DavyJones napisał:

Nie mam, ale jak się osobiście poprosi to dają rabat, przy jakiś większych zakupach.

 

Mogę Ci wysłać dwie sadzonki Echinodorus Ozelot Green, tylko musiałbyś mieć już ten drugi odbłyśnik i moduł LED,. Posadzony na środku pod tymi lampami powinien rosnąć. To bezproblemowa roślina i ładnie się prezentuje. Dorasta do 40 lub więcej cm wysokości. Jedna roślina zajmuje +-30 cm długości zbiornika.

 

Wygląda tak zdjęcie z archiwum allegro:

5a46e9a6432498641ac216e5549d

 

 

Narazie z modułem led poczekam zobaczę czy na tych jarzynówkach nie bedzie rosło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te nawozy ze zdjęcia firmy AquaArt, to:

  • Carbo to węgiel w płynie, jak każdy inny
  • K to potas w postaci roztworu tlenku potasu
  • Żelazo

 

Nic specjalnego Ludzie to stosują i działa. Ja używałem Carbo tej firmy.

 

Natomiast jeśli chodzi o Twoje akwarium... TO jest ważne i przeczytaj to kilka razy:

 

Co jest siłą napędową wzrostu roślin? Co nakręca fotosyntezę? 

Odpowiedź: ŚWIATŁO.

  • mało światła->mały wzrost
  • dużo światła->duży wzrost

Duży wzrost przy dużym świetle... pod warunkiem dostatecznej ilości składników pokarmowych w tym w szczególności WĘGLA (CO2)

 

Czego potrzebują rośliny:

  • światła
  • węgla
  • azotu
  • fosforu
  • potasu
  • żelaza
  • i innych pierwiastków

Jeśli brakuje jakiegokolwiek ze składników roślina nie będzie rosła, będą rosły glony. Jeśli będzie za mało światła a pod dostatkiem innych składników, nawet CO2 z butli, rośliny nie będą rosły tak jakby mogły gdyby były doświetlone dostatecznie. Masz dwie świetlówki 18W. Jest światło, ale jest go za mało żeby większość roślin rosła zdrowa i bujna.

 

Podawanie nawozów do wody przy niedostatecznie silnym oświetleniu niema sensu.

 

Przy Twoim oświetleniu (2x18W),  możesz uprawiać gatunki mało wymagające, jeśli chodzi o światło. Zwartki (Cryptocoryne), Anubiasy. Będą rosły bardzo wolno, a nawożenie może spowodować tylko wysyp glonów.

 

Dlatego: po pierwsze światło

 

Dla świetlówek przyjmuje się 0,5W/l, co jest dobrym współczynnikiem dla większości roślin. W twoim akwarium jest 0,17 W/l. To jest główna przyczyna słabego wzrostu roślin.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Pitrr napisał:

i to pasuje na t8 tak?

 

To jedno czy dwa muszę kupić do tego uchwyt 

 

Zamówię jutro tylko da radę to do tamtego zamowienia dołożyć?

 

 

To ma długość 60 cm, jak świetlówka 18W, nada się.

Jeśli da radę, masz kasę, to kup dwa. I ten odbłyśnik.

 

Czy da się dołożyć? Musisz tam zadzwonić. Gdzie to kupiłeś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, DavyJones napisał:

To ma długość 60 cm, jak świetlówka 18W, nada się.

Jeśli da radę, masz kasę, to kup dwa. I ten odbłyśnik.

 

Czy da się dołożyć? Musisz tam zadzwonić. Gdzie to kupiłeś?

 

Kupiłem na tej stronie jakąś godzinę do dwóch temu jarzeniówkę  oraz odbłyśnik już kupiłem i chciałbym dołożyć led oraz uchwyt do zamówienia by doszło w tym samym czasie nie płacić 2 razy za przesyłkę

 

Właśnie z kasą średnio kupie jedno a jak to się montuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a da Pan radę do 9 bo będe o 9 dzwonił na sklep i zamawiał zeby na tamto zamowienie jeszcze bylo 

 

a Pan te kupił ?https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/oswietlenie-akwarium/belki-lampy/lampy-led/diversa-1/diversa-led-expert-oswietlenie-do-akwarium-13w.html

 

 

Edytowane przez Pitrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...