Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie skalarów


Pitrr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 345
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • 2 tygodnie później...
6 godzin temu, DavyJones napisał:

Cenowo ten zestaw z OLX prezentuje się bardzo przyzwoicie. Musisz pomyśleć nad pokrywą i oświetleniem, chyba, że chcesz mieć akwarium otwarte. Ale światło tak, czy inaczej musi być.

 

Jeśli chodzi o stelaż to wcale nie będzie tańszy od szafki. 

Stelaż 300zł juz mam spawacza, mam plan zrobićimage.thumb.png.b79547ae6d097402c6b1b38c44309f30.png cos takiego jak na rysunku przykryte będzie szkłem/pleksą

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a plan jest taki :

korzeń ten co mam na środek akwa pod nim ziemia dla kaktosow 1cm i Manago 1cm na to żwir z 2 cm a tam gdzie nie ma ziema 1cm Manago 3 cm i żwir 3 cm/ z przodu piasek bo kiryski lubią 

Bedzie lotos w doniczce bo lepiej jak jest na glinie a ja nie chce calego akwa na glinie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2020 o 20:30, Pitrr napisał:

słyszałem o divers'ie rózne pogłosy

Mam diversę 200 l od 8 lat zalane wodą, stoi i nic się nie dzieje. Przeżyło nawet przeprowadzkę.

 

W dniu 3.11.2020 o 20:39, Pitrr napisał:

ziemia dla kaktosow 1cm i Manago 1cm na to żwir z 2 cm

Grubość podłoża nad ziemią jest za mała. Przy ziemi to niebezpieczne i możesz spodziewać się problemów. Przy takim dużym akwarium możesz spokojnie dać podłoże o łącznej grubości 8-10 cm i nie będzie to wyglądało źle, za grubo czy cos podobnego. Ja w akwarium 100x40x50 mam 10 cm podłoża.

 

13 godzin temu, Pitrr napisał:

a jakie powinno być oswietlenie w 300l, mogę prośic o info z czego wykonał Pan swoją pokrywę prawdopodobnie bedę też sam robić

 

Ja pokrywę zrobiłem ze spienionego PCV. Oświetlenie to świetlówki T5, dwie belki po 2 świetlówki, razem 4x80W.

Mógłbyś zastosować świetlówki LED Diversy, tanie jak na LED'y, łatwo się montuje, możesz dokupywać sukcesywnie w miarę potrzeb i możliwości finansowych.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium będzie na ziemi ogrodowej wraz z kulkami gliniano-torfowymi

 

Co do oświetlenia w planach mam 3 lub 4 świetłówki o mocy 36W jeśli będą 4 dadzą moc 144W a jeśli 3 będzie 108 wat, które rozwiązanie jest lepsze?

Dodam że będzie również led który mam w tym akwraium ten co zamówiłem kiedyś z plancia

 

 

Kulki gliniano-torfowe będę robić w ten sposób: 

https://www.youtube.com/watch?v=ULE8LXJAyYo&t=1s

 

 

A podłoże w ten sposób od przodu będzie 10cm piasku w głąb będzie ziemia wraz z kamyszkami

 

https://www.youtube.com/watch?v=ukTczK6x-sU

 

Edytowane przez Pitrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietlówki będą zamontowane na takiej oprawce tylko 120cm i nie wiem czy lepiej 3 swietlówki czy 4 na to akwarium

 

image.png

 

Lub na czymś takim tylko wtedy będzie 72W na całe akwa image.png.af98a532b879ddab6a4eac89ab57dbc4.png

 

 

Na tym 1 obrazku były by 2 takie na całe akwa i było by 144W 2x warm-lite 2xday lite 

a na tym 2 to 1x warm 1x day ewentualnie moge dodać zamias jednego day JBL SOLAR NATUR T8
Świetlówka 36W 1200mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Pitrr napisał:

Akwarium będzie na ziemi ogrodowej wraz z kulkami gliniano-torfowymi

Nie musisz dodawać kulek, ale też nie zaszkodzą. Sama ziemia spisze się dobrze. 

 

6 godzin temu, Pitrr napisał:

72W na całe akwa 

Czyli oświetlenie T8. Też może być. Raczej 4 świetlówki niż 2.

 

6 godzin temu, Pitrr napisał:

A podłoże w ten sposób od przodu będzie 10cm piasku w głąb będzie ziemia wraz z kamyszkami

Jeśli te "kamyszki" będą za grube, to nawozy z ziemi będą się uwalniały do wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DavyJones napisał:

Jeśli te "kamyszki" będą za grube, to nawozy z ziemi będą się uwalniały do wody. 

na dole będzie żwir o granitulacji 2.8 około 4cm a na nim będzie żwir o granitulacji 2.2/2.4 około 2 cm 

 

 

 

Edytowane przez Pitrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oswietlenia mam 2 opcje albo na 2 modemy led albo na 1 wydaje mi się ze na 2 będzie lepiej ale nie wiem w tym akwa powinno być około 10tyś lumenów 

i albo będzie 1 listwa która da 11tyś albo dwie które dadzą 12tyś która opcja bedzie lepsza?

dodam że akwarium będzie prawdopodobnie albo przykrytę pleksą albo zrobie obudowe z pcv żeby nie było widać lamp

 

 

Albo 2x https://allegro.pl/oferta/belka-led-do-akwarium-120cm-roslinne-6000-lumenow-9636244644 czyli 12tyś lumenów 

Albo raz to https://allegro.pl/oferta/sinkor-led-120-oswietlenie-akwarium-120cm-40w-9310170224?fromVariant=9591455139 również 12tyś lumenów 

Która opcja będzie lepsza?

Oba mają temperature 6k i działają w 40W

Jesli ma Pan lepsze rozwiązanie proszę o link, nie chce wydawać wiecej niz 300zł na lampy 

Dodam że mam jeszcze to:https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/oswietlenie-akwarium/belki-lampy/lampy-led/diversa-1/diversa-led-expert-oswietlenie-do-akwarium-13w.html więc to też będzie w akwraium

to ma 1350lumenów czyli będzie albo 12.5tyś albo 13 tyś

finalnie będzie tyle samo swiatła, tylko pytanie czy lepiej mieć jednolitą belke która będzie zawsze na środku akwarium czy dwie gdzie jedna jest trochę z przodu a druga z tyłu co Pan myśli

Edytowane przez Pitrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.11.2020 o 17:51, Pitrr napisał:

Ciężko powiedzieć, która będzie lepsza. Obie opcje są porównywalne, ale Sinkor jest dłuższy i ma więcej diod. Zapewne bardziej doświetli brzegi zbiornika, co też ma znaczenie. Wziąłbym Sinkor'a.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Pitrr napisał:

Kupiłęm 375l 150x50x50 podpowie mi Pan jakie rośliny są ładne i sięgną pod taflee wody?

 

Pod taflę dorasta Ludwigia Repens i jej odmiany, wtedy kładzie się na tafli, ładnie wybarwia i rozrasta na boki. 

 

Większość łodygowców dorasta do powierzchni wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pitrr napisał:

a mogę prosić o infomracje jakie ma Pan oświetlenie w akwraium? jeśli zamawiał Pan z jakiejś strony to proszę o link

 

W 72 mam świetlówki 3x15W - pokrywę i belkę robiłem sam. W 200 mam świetlówki 2x45 pokrywa Juwel. W 496 mam świetlówki 2x80W (docelowo będzie na dniach 4x80w), pokrywę i belkę robiłem sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...