Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie skalarów


Pitrr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, DavyJones napisał:

Na zdjęciu to Ludwigia. Z reguły niw stwarza żadnych problemów. u ciebie wygląda bardzo marnie. 

Zestaw CO2 zawsze pomaga roślinom.

 

Kupiłem Plantis 1000ml jeśli rośliny staną się ładne mam zamiar kupić CO2 co zrobić by Ludwiga zrobiła się ładna

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 345
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

10 godzin temu, Pitrr napisał:

A na allegro od kogo kupować rośliny myślę nad lotosem

 

Od tego który ma tę roślinę. :)

Ja kupiłbym to: https://allegro.pl/oferta/lotos-czerwony-gwiazdzisty-nymphaea-stellata-bulwa-9638362007

 

Kupiłem od niego Nuphar japonica i krewetki. Doszło żywe i w dobrej kondycji.

 

W dniu 20.09.2020 o 10:33, Pitrr napisał:

co zrobić by Ludwiga zrobiła się ładna

 

Ludwigia staje się ładna przy oświetleniu większym niż 0,5 W/l (świetlówki). Jeśli jest więcej światła przy równoczesnym CO2 z butli, to wtedy wybarwia się tak, że gały z orbit wychodzą.  

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pitrr napisał:

Jakie podłoże ma Pan w 480l myslę nad resetem zbiornika, u mnie ziemia jest tylko w rogach akwa gdzie nie dociera swiatło :( 

 

Nasypałem 10 l ziemi do kaktusów i 10 l Diversa NutriPlant (substrat pana Wojtaszka) - trochę za grubo, 15 litrów wystarczyłoby. To przysypałem 50 litrami ProH2O (polskie Manado). Czytałem o tym podłożu pozytywne opinie i znajomi którzy używali też chwalili. Nie płukałem go a woda wyklarowała się szybko.

 

Kombinacja Manado + coś pod spód, np 1-2 cm ziemi, to idealne połączenie. Manado musi być z 5-6 cm.  Jeśli zbiornik jest wysoki, tak jak Twój, to nawet 8-10 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, DavyJones napisał:

Nasypałem 10 l ziemi do kaktusów i 10 l Diversa NutriPlant (substrat pana Wojtaszka) - trochę za grubo, 15 litrów wystarczyłoby. To przysypałem 50 litrami ProH2O (polskie Manado). Czytałem o tym podłożu pozytywne opinie i znajomi którzy używali też chwalili. Nie płukałem go a woda wyklarowała się szybko.

 

Kombinacja Manado + coś pod spód, np 1-2 cm ziemi, to idealne połączenie. Manado musi być z 5-6 cm.  Jeśli zbiornik jest wysoki, tak jak Twój, to nawet 8-10 cm.

a poza ziemia do kaktosow co innego moge dac? slyszalem o ziemi do borowek/ jak rosły by z samym Manado nie chce zabradzo bawić się w wszystkie ziemie ktore nie sa przystosowane do akwa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2020 o 17:04, Pitrr napisał:

a poza ziemia do kaktosow co innego moge dac? slyszalem o ziemi do borowek/ jak rosły by z samym Manado nie chce zabradzo bawić się w wszystkie ziemie ktore nie sa przystosowane do akwa

 

Możesz dać cokolwiek pod Manado, nawet garść ziemi spod domu. Rośliny to wykorzystają. Żeby tylko nie było jej za dużo. Lepiej dać mniej niż więcej. Warstwa 1-2 cm jest w zupełności wystarczająca. 

 

Na samym Manado wzrost będzie wolniejszy.

 

Podłoże to nie wszystko. Ważne jest odpowiednie oświetlenie. Jeśli mowa o świetlówkach to 0,5 W/l zadowoli większość roślin, te bardziej wymagające, głównie czerwone, (Rotala macrandra, Proserpinaca palustris) potrzebują mocnego oświetlenia, nawet 1W/l. Przy takim świetle (1W/l) CO2 z butli jest już niezbędne.

 

Jeśli zamiast świetlówek stosujesz oświetlenie LED, to te współczynniki: 0,5 W/l i 1W/l trzeba podzielić przez dwa.

 

Przykład:

Akwarium 100 litrów ze świetlówkami T5 2x24W, daje około 0,5 W na litr wody, a ze świetlówkami T5 4x24W daje około 1w/l

W tym samym akwarium oświetlenie LED powinno być o połowę mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Pitrr napisał:

a to poprostu wysupuje ziemie i na to manado czy jakos to oddzielic mam

 

Sypiesz 1 cm ziemi, tylko nie przy przedniej szybie i bocznych (przy tylnej może być), zostaw z 4cm odstępu. na to sypiesz Manado np 6 cm lub więcej. Możesz zrobić jakiś spadek, tzn z tyłu np: 10 cm Manado, a z przodu 6 cm. Ziemi od Manado niczym nie oddzielasz.

 

Ważne: Manado trzeba przepłukać gorącą wodą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DavyJones napisał:

 

 

Ważne: Manado trzeba przepłukać gorącą wodą!

To wiem czytałem o tym/ no moje akwa 70x70 10kg monago wystarczy czy raczej nie?

obecnie mam 1cm monago i na to kamyszki

A pan jak robi to zalewa troche wody i na to ziemia monado i kamyszki czy woda jak juz podłoże jest całę?

 

Edytowane przez Pitrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2020 o 11:23, DavyJones napisał:

Możesz dać cokolwiek pod Manado, nawet garść ziemi spod domu. Rośliny to wykorzystają. Żeby tylko nie było jej za dużo. Lepiej dać mniej niż więcej. Warstwa 1-2 cm jest w zupełności wystarczająca. 

 

Na samym Manado wzrost będzie wolniejszy.

 

Podłoże to nie wszystko. Ważne jest odpowiednie oświetlenie. Jeśli mowa o świetlówkach to 0,5 W/l zadowoli większość roślin, te bardziej wymagające, głównie czerwone, (Rotala macrandra, Proserpinaca palustris) potrzebują mocnego oświetlenia, nawet 1W/l. Przy takim świetle (1W/l) CO2 z butli jest już niezbędne.

 

Jeśli zamiast świetlówek stosujesz oświetlenie LED, to te współczynniki: 0,5 W/l i 1W/l trzeba podzielić przez dwa.

 

Przykład:

Akwarium 100 litrów ze świetlówkami T5 2x24W, daje około 0,5 W na litr wody, a ze świetlówkami T5 4x24W daje około 1w/l

W tym samym akwarium oświetlenie LED powinno być o połowę mniejsze.

To jak mam swietlówki t8 2x18W + Led 18W/ Jutro robie reset w planie podłoże do kaktosów 1cm na to monago 3cm i zwir 2cm

 

A ziemia do kaktosów około 3cm i nato 4cm żwiru może być bez monago?

 

 

Edytowane przez Pitrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pitrr napisał:

A ziemia do kaktosów około 3cm i nato 4cm żwiru może być bez monago?

Nie monago tylko Manado. 😁

 

3 cm ziemi to za dużo. Max 2 cm, a najlepiej jeden. W tym wypadku więcej nie znaczy lepiej.

Natomiast 4 cm żwiru to mało. Ziemia i nawozy z ziemi mogą "przebijać" przez cienką warstwę żwiru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, DavyJones napisał:

Nie monago tylko Manado. 😁

 

3 cm ziemi to za dużo. Max 2 cm, a najlepiej jeden. W tym wypadku więcej nie znaczy lepiej.

Natomiast 4 cm żwiru to mało. Ziemia i nawozy z ziemi mogą "przebijać" przez cienką warstwę żwiru.

Dzisaj wyjeżdzam i nie mam czasu na reset zrobie tak: w doniccze ziemia do kaktosow około 1cm na to Manado 4cm i zwir do dobicia doniczka ma 9cm wysokosci

Ja ziemie z monago oddzielam siatka od kamyszków

Edytowane przez Pitrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan ma ten filtr https://www.ceneo.pl/29714966?

 

 

Chodzi mi o model wiem że mocniejszy

 

Jeśli tak proszę o info jak sie sprawuje myslę nad zmianą kubełka a ten będzie juz do kolejnego akwa tetra ex 1200 plus + aqueal turbo 2000 myslę że 600l uciągną bezproblemu

 

Edytowane przez Pitrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...