Skocz do zawartości

Podłoże


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli czarny "żwirek" to bazalt, podłoże szatana. Chyba, że coś z oferty firmy Dennerle, mają szeroki wybór kolorów i odcieni, ale cholernie drogie jak na żwir.

 

Możesz zastosować jakieś podłoże aktywne, wybór jest szeroki, ADA, AquaArt, Dennerle, HELP, Tropica, itd. Podłoża mają kolor bliski czarnemu i dobrze się prezentują w zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz użyć podłoża aktywnego to w zasadzie nie ma konieczności stosowania żadnych innych dodatków. Oczywiście firmy (ADA) mają w ofercie całą masę tzw "podsypek" pod podłoże aktywne, ale ich skład wskazuje, że jest to piach lawa, lub coś innego pospolitego w cenie 3 zł a nie 300 zł. Niektórzy chwalą.

 

Do wyboru masz kilka wariantów.

  1. żwir/piach
  2. ziemia+żwir/piach
  3. substrat podżwirowy + żwir/piach
  4. substrat podżwirowy + podłoże typu Manado
  5. podłoże aktywne
  6. "podsypki" + plus podłoże aktywne

Stosowałem 2, 4 i 5.

Osobiście polecam 4, ponieważ wg mnie jest to najlepszy wybór między efektem a kosztami.

Mógłbyś użyć Manado (albo polski produkt Biogrunt IchtyoTorpic H2O), a pod spodem jakiś substrat tzw podżwirowy, np, JBL Aquabasis, Tetra Complete, lub inny. Nie ma to większego znaczenia. Manado to palona glina w postaci nieregularnych "kulek". Glina absorbuje nadmiary substancji odżywczych, które potem są dostępne dla roślin przez ich system korzeniowy.

Efekty takiego rozwiązania możesz zobaczyć, klikając na link w mojej stopce. Koszt wariantu 4 to maksymalnie 200 zł. Da się zejść do 150 zł. W porównaniu do podłoży aktywnych jest to koszt niższy o 100-500%.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz auto? Albo chciałbyś auto? Najlepiej żeby było szybkie, 6 sekund do setki będzie OK, do tego doskonale jeździło w terenie, pokonywało przeszkody wodne... Nie ma tak. Uniwersalna jest tylko ludzka ręka.

 

Manado jest lekkie i co z tego? To podłoże dedykowane dla roślin. Jeśli ktoś chce mieć: dużo "fajnych" roślin, zbrojniki, pielęgnice, może jeszcze do tego mułojada... Tak się nie da.

Akwarium to kompilacja kompromisów.

 

Mam u siebie na Manado 3 zbrojniki. Dwa samce zbrojnika niebieskiego potrafią nabroić na tym podłożu, ale tragedii nie ma. Oczywiście rośliny nieukorzenione, lub nieodpowiednio umocowane, kamieniami itp, zostaną "wykopane", ale cała reszta jest OK. Manado jak "nasiąknie" to jest mniej lekkie. 

 

EDIT: Podstawową zaletą Manado jest to, że korzenie roślin są zawsze zdrowe.

 

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium roślinne to nie tylko podłoże. Co z oświetleniem?

 

Jeśli chodzi o ilość podłoża, które chcesz użyć to musisz wiedzieć jaką chcesz mieć jego grubość. To częściowo zależy to od wielkości akwarium. Dla akwarium o powierzchni dna 100x40 odpowiednia grubość podłoża (akwarium roślinne) to 7-12 cm. Więc (Manado plus "coś") potrzebujesz 25 l Manado i 5-10 substratu podżwirowego. Jako substrat podżwirowy może być wszystko. Są zestawy Manado + Aquabasis. Ja kupiłem Manado i Dennerle - można taniej. Nie licz na to, że taki to będzie  wieczne. W 2 do 6 mcy substrat podżwirowy się wyjałowi i będziesz musiał nawozić. Ja nawoziłem od 1 pierwszego dnia, ale to zależy od kilku innych czynników. 

 

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zamówiłem żwirek Manado czarny i substrat Dennerle. Możesz mi jeszcze powiedzieć jakie nawozy dokupić i kiedy zacząć je stosować? A jeśli chodzi o podmianę wody to jak często i ile? Dodam że oświetlenie to MultiLux LED świetlówki 23 W. Akwarium 180 l (101x40).

Edytowane przez lukas126
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manado Dark, no nie znam... ale z opisów w sklepach wychodzi na to, że jest to Manado klasyczne, oczywiście czarne i dodatkowo wzbogacone o żelazo.

 

Oświetlenie Multilux, czyli akwarium Juwel. Mam ich pokrywę 2x45W. Będziesz mógł uprawiać większość roślin średnio wymagających.

 

Nawożenie. No to zależy od tego czy w akwarium będą ryby i ile. Jeśli chodzi o rośliny to zakładam, że dasz do pieca i posadzisz dużo i gęsto. To zawsze pozytywnie wpływa na zbiornik, przynajmniej na początku. W swoim przerybionym 200 l nie podaję do wody azotu i fosforu, bo to robią właśnie ryby. Podaję tylko potas, żelazo i micro, plus kapsułki do podłoża. Aktualnie kupuję w/w na allegro. Już za 5 zł można mieć 500ml nawozu potasowego.

 

Podmiany. Zaleca się co tydzień podmienić ileś tam % wody, 15-30. Ja aktualnie wymieniam codziennie 10 litrów.

 

Zrób plan układu akwarium, dna. Jakie rośliny, w jakich miejscach, korzenie, drewno, skały.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie potrzebny napowietrzanie jak eheima zmątujesz z deszczownica lub będzie powodować duży ruch tafli wody.

Chyba że przywaliasz kosmiczne wartości CO2 w nocy jak nie ma fotosyntezy.

 

A z podłożem używam opcji numer 2. Wzbogacona ziemia nawozami i węgiel drzewny lub brykietów do wędzenia z drzew owocowych.

 

Nawożenie micro gotową solą plus dosypuje helat fe koszt 500lm 8zl

 

Marco nie podaje przez przerybienie i przekarmianie. 

 

Obecnie testuje doszczepianie wody bakteriami i mixem enzymów. Przy podawaniu dużych ilość pokarmu bio (sałata botwina szpinak pokrzywa).

Edytowane przez Samael266
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lukas126 napisał:

Jeszcze mam jedno pytanie, mianowicie mam zamiar zakupic zestaw  CO2 i czy napowietrzacz będzie potrzebny?

Napowietrzacz może się przydać w sytuacji kryzysowej, np coś poszło nie tak z podawaniem CO2 i ryby ledwo żyją. Wtedy uruchamiasz napowietrzanie i sytuacja szybko wraca do normy a ryby, o ile nie jest za późno, można uratować. Byłem w takiej sytuacji kilka razy.

 

Jak będziesz kupował zestaw CO2 to weź full wypas, no może bez komputera sterującego:

  • butla
  • Zawór GCE
  • Reduktor
  • zaworek precyzyjny
  • elektrozawór
  • licznik bąbelków
  • zaworek przeciw zwrotny
  • zegar sterujący zasilaniem ektrozaworu

To wszystko powinno być w zestawie.

 

W nocy nie podajesz CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lukas126 napisał:

Jeszcze jeno pytanie. Jak długo światło świecić?

10-14 godzin. Ja mam 12 albo 11. Światło włączasz powiedzmy o 9:30 a wyłączasz o 21:30, żebyś po powrocie z roboty mógł jeszcze na nie popatrzeć.

Dobrze jak światłem steruje zegar, to dobrze wpływa na rośliny bo one też się przyzwyczajają to cyklu on-off.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, lukas126 napisał:

Jakie kapsułki do podłoża stosujesz?

AquaArt i Zoolek. Tanie i dobre (czyt działające) - wzrost i kondycja roślin zawsze się poprawia (Aponogeton, Staurogyne, Cryptocoryne, Blyxa, Rotala, Echinodorus). Kiedyś stosowałem kapsułki Ferka - dobre. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...