Skocz do zawartości

Czego brakuje tym roślinom ?


ADvaNCedPLayER
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od pół roku mam problem z roślinami , mianowicie nowe liście wyglądają świetnie ale stare dostają dziur i żółkną i to dotyczy wszystkich roślinek nawet mało wymagających.

Czy to normalne że jak rosną nowe liście to stare tracą kolor itp ?

Dozuje codziennie carbo w płynie oraz mikro i makro - ilości podane przez producenta dla średniej ilości roślin. Co tydzien podmianki wody 30% , azot w ilości 20-30 więc akurat dla roślin.

6e66ce0f3059247dmed.jpg

1939b7b41e61d636med.jpg

c41e3086d77a2746med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne akwarium. Zdjęcia się kadruje, najlepiej użyć programu XnView Classic. Jest darmowy.

 

Widzę, że jesteś przy forsie. Masz papier toaletowy. 😁

 

Jeżeli niedobory objawiają się na starszych liściach, a nowe są "OK",  to prawdopodobnie brakuje: azotu, fosforu, potasu, tzw pierwiastków mobilnych.

 

Skoro podajesz makro (zakładam, że NO3 i PO4) to obstawiam braki potasu.

 

Jeżeli jest pod dostatkiem wszystkich składników, a brakuje tylko jednego, to rośliny będą miały oznaki niedoborów. Prawo minimum Liebiga.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa jest 200 litrowe i według tego dozuje codziennie małą dawke:

Potasu 4ml

fosforu 2ml

azot 2ml

carbo 6-8ml

oraz mix mikro elementów i tutaj pisze producent że powinienem dawać 10ml dziennie ale leje tylko 5

Kiedyś dozowałem 2x na tydzien a teraz podzieliłem ilości i dozuje codziennie.

Był czas że dawałem carbo tylko 2-3ml ale zaczeły mi wyskakiwać glony - zielone plamy na liściach, teraz jest tego troche mniej ale nadal jest i nie moge sie tego pozbyć.

Azot  mierzyłemi jest na dobrym poziomie dla roslin wiec brak musi być w potasie lub fosforze tylko boje się żebym nie przegioł z tymi nawozami ? Gdzieś czytałem że to właśnie od przegięcia robią się glony. Również zauważyłem brązowy osad na starych liściach.

Dzisiaj mierzyłem KH i kolor się zmienił od razu na żółty więc gdzieś wyczytałem że w takim wypadku KH = 0 ? mam testy jbla kropelkowe

PH mam 6.2 więc coś powoduje spadek prawdopodobnie korzeń ale skoro wszystko żyje to ignoruje to.

 

 

 

Edytowane przez ADvaNCedPLayER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Potasu 4ml

fosforu 2ml

azot 2ml

Dobrze, ale co to oznacza? Podajesz 4ml potasu i po aplikacji tego nawozu o ile zwiększa się jego zawartość w wodzie? Na opakowaniu twojego nawozu powinno to być napisane, np: "Jedno naciśnięcie pompki dozownika zwiększa stężenie potasu o 0,5 mg/l w 100 l wody."

To samo dotyczy nawozu azotowego i fosforowego. Skoro są objawy niedoborów to tego potasu jednak jest za mało. 

 

Godzinę temu, ADvaNCedPLayER napisał:

mix mikro elementów

U siebie podaję dodatkowo jeszcze osobno Fe (żelazo).

 

Jakiej mocy masz oświetlenie? Bo to też jest istotne.

 

Godzinę temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Dzisiaj mierzyłem KH i kolor się zmienił od razu na żółty więc gdzieś wyczytałem że w takim wypadku KH = 0

Jeśli tak jest rzeczywiście to nie jest to dobra wiadomość. Powinieneś podnieść KH do poziomu 4-5, w akwarium roślinnym oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a więc napisze to co jest na butelkach:

potas 1ml na 20l wody podnosi poziom potasu o 2mg/1 ppm

fosfor 2ml na 100l wody podnosi poziom fosforu o 0.1mg/1 ppm

azot 2ml na 100l wody podnosi poziom azotanow o 1mg/1 ppm

 

Oświetlenie to oryginał z Juwel Rio 180 - dwie świetlówki ledowe 23wat

świece dziennie 6 godzin czy tak jest ok ? akwa stoi w salonie gdzie nie pada na nie światło dzienne bo mam coś w rodzaju przyciemniaczy okien

 

Z tym KH wyczytałem że testy kropelkowe jbla są niestety felerne 😕 właśnie zrobiłem test KH kranówki i również kolor od razu robi się żółty a więc nie mam pojecia jaka jest tego wartość. Na dniach podjade do akwarystycznego żeby mi sprawdził na swoich testach, kiedyś według goscia z akwarystycznego na jego testach wyszło mu KH 3-4 wiec mysle że jest podobnie. Moja kranówka ma PH 7 , po tygodniu spada mi do 6.2 pradopodobnie przez jeden z korzeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ADvaNCedPLayER napisał:

świece dziennie 6 godzin czy tak jest ok ?

Mało. Minimum 10 godzin. U siebie mam 12 godzin. 

 

2 godziny temu, ADvaNCedPLayER napisał:

potas 1ml na 20l wody podnosi poziom potasu o 2mg/1 ppm

Czyli 1 ml nawozu zwiększa poziom potasu o 2 mg/l, w 20 litrach wody. Masz akwarium 200 l brutto, czyli wody jakieś 160-180 litrów, więc powinieneś podawać 8-9 ml nawozu żeby mieć w akwarium więcej o 2 mg/l. Proponowałbym zrobić podmianę wody i od tego momentu podawać te 10 ml potasu dziennie.

 

Używałem testów JBL kiedyś ale zmieniłem na Tetrę. Firmie JBL jedyne co się udało to Manado, to brązowe, AquaDur też jest przyzwoity. O innych produktach, zwłaszcza technice,  można napisać litanię, a miałem tego lichego towaru trochę, więc wiem co piszę.

 

2 godziny temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Moja kranówka ma PH 7 , po tygodniu spada mi do 6.2 pradopodobnie przez jeden z korzeni

Nie ma możliwości, żeby korzeń zbił PH do 6,2. To PH jest stanowczo za niskie do akwarium roślinnego. Powinieneś kupić mineralizator i nieznacznie podnieść KH. Chyba, z eten test też jest wadliwy. Może jest już stary?

A jakie masz GH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok zwiększe ilość swiecenia na 10 godzin i podniosę poziom potasu.

Wydaje mi się że ten test musi być lipny , podjade do akwarystycznego żeby zrobił mi pomiar, mieszkam w uk i za jakiś miesiąc bede kupował pake z polski ze sklepu akwarystycznego bo jest duuuużo taniej to zamówie inne testy lepszej firmy + nawozy itd.

Czytałem gdzieś że daje się sody na podniesienie KH , masz jakieś pomysły skąd to PH spada ?

Rok temu jak zakłądałem akwa sledziłem pomiary wody i ph fajnie stało w miejscu twardo 7, zaobserwowałem zmianę odkąd zacząłem podawać nawozy i wstawiłem ten drugi korzen.

Przez tydzien nie podawałem carbo w płynie bo byłem pewien że to jest przyczyną spadku ale jednak to nie to dlatego postawiłem na korzen no bo co innego ? nawozy mikro makro ?

Od kilku dni podaje więcej nawozów i już zaobserwowałem wysyp glonów, boje się że jak zwieksze swiecenie do 10h to już w ogóle mi sie tego narobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy polecam Tetry, obecnie mam ich test na NO3. Używałem też JBL i Zoolek, ale ten Tetry wzbudza moje największe zaufanie.

 

9 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Czytałem gdzieś że daje się sody na podniesienie KH , masz jakieś pomysły skąd to PH spada ?

Jeśli w akwarium są rośliny, to w dłuższym okresie PH będzie spadało. Tak jest zawsze jeśli woda nie jest podmieniana przez dłuższy czas. Podłoże się zakwasza w wyniku procesów biochemicznych - był gdzieś o tym artykuł - normalne zjawisko. Ten korzeń na pewno lekko obniża PH, poprzez kwasy które wydziela do wody, ale że aż o 0,8 - nie jestem przekonany. Rośliny też wyciągają z wody minerały obniżając KH. PH nie będzie stabilne bo masz niskie KH i to jest ze sobą ściśle powiązane. W akwarium roślinnym zaleca się niskie  KH na poziomie 4-5. 

 

Sody oczyszczonej nie stosowałem. Znalazłem w internecie i informację, że 1 płaska łyżeczka od herbaty podnosi KH o 2 stopnie w 100 l wody.  Najlepiej robić to stopniowo w wodzie do podmian. Ryby mogą źle reagować na duże zmiany KH więc tu musisz być ostrożny i nie podnieść od razy z 0 na 5. 

 

Ja zrobiłbym tak: raz dziennie 1 łyżeczkę sody rozpuszczonej w kubku wody z akwarium wlewał do zbiornika, rozprowadzając po całej powierzchni. Na twoje powiedzmy 180 litrów wody po 3 dniach powinieneś mieć KH między 2-4. Test KH, 15 minut, po każdej aplikacji tego roztworu.

 

Ja leję wodę demineralizowaną do akwarium uzdatnioną AquaDur. AquDur podnosi KH i GH, zawiera też sole wapnia i magnezu. Ten mineralizator nie  jest drogi, prosty w użyciu i ryby dobrze na niego reagują. Jeśli faktycznie masz w kranie KH = 0 to jest to dobra wiadomość, jeśli NO3 też ma ta woda na poziomie 0-5 ppm, to już super. Na takiej wodzie, dodając mineralizator,  można mieć każde akwarium. W Polsce większość akwarystów boryka się z twardą wodą. Dzięki takiej miękkiej wodzie możesz samodzielnie regulować jej twardość.

 

Jak już będziesz w Polsce i nie jest to dla ciebie duży wydatek to polecam zestaw CO2. Za niecałe 100 funtów masz aparaturę która twoje roślinne akwarium skieruje na nowe tory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem testy tetry wiec dam znać jaki jest poziom KH i GH.

Czy ja również moge używać tego AquaDur  ? jako uzdatniacz wody ja używam PRIME.

Kiedyś robiłem testy kranówki i na 100% NO3 mam na poziomie 0-5.

A powiedz mi jaki negatywny wpływ na akwa ma niskie PH 6.2 oraz KH załóżmy 0 ? Rybki sie u mnie dobrze czują, na roślinach dostałem wysyp glonów oraz stare liście mi umierają ale to wychodzi na brak potasu który właśnie zmieniłem. Jest sens bawić się w podnoszenie KHi PH  jeśli wszystko  bedzie teraz ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Czy ja również moge używać tego AquaDur  ? jako uzdatniacz wody ja używam PRIME.

Prime to uzdatniacz wody kranowej. Usuwa chlor, chloraminę i inne szkodliwe substancje z wody.

Aquadur podnosi GH i KH, używany jest do wody miękkiej, RO/demi.

 

2 godziny temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Kiedyś robiłem testy kranówki i na 100% NO3 mam na poziomie 0-5.

Bardzo dobrze.

 

2 godziny temu, ADvaNCedPLayER napisał:

jaki negatywny wpływ na akwa ma niskie PH 6.2 oraz KH załóżmy 0

Takie PH jest nieodpowiednie dla większości ryb i roślin. PH jest takie niskie bo KH jest niskie. 

Gdybyś teraz podał CO2 z butli to PH spadłoby jeszcze niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to mieczyki urodzone w tym baniaku ;) Soda kupiona teraz tylko czekam na test KH z tetry I będę działał jak pisałeś, czy ja to dobrze rozumiem ja codziennie będę musiał dodawać sody aby zwiekszyć KH czy tylko kilka razy na tydzien aby utrzymać odpowiednią wartość ?

Również masz jakiś pomysł na pozbycie się glonów ? mam zielone plamy / osad na roślinach. Lać wiecej carbo ? na tą chwilę daję 6ml na dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok podjechałem z wodą do akwarystycznego i moje KH = 0-1 więc tak jak myśleliśmy, nadal czekam na testy tetry. Dodałem sody jak pisałeś i po dwóch dniach moje PH z 6.2 podskoczyło do 7 więc na bank soda działa. Podniosłem potas oraz ilość godzin swiecenia i w rezultacie wyskoczyło mi troche glonów zielenice + krasnale.

Wczoraj podmieniłem wode 50% i nie leje już fosforu bo czytałem że od tego najwięcej wyskakuje zielenic, najlepiej by było kupić testy na składniki nawozów ale szkoda mi kasy.

Ogólnie to rośliny mi cały czas ładnie rosną , widać spore przyrosty zwłaszcza teraz po dodaniu wiekszej ilości potasu tylko te cholerne gloniska mi zaczeły wyskakiwać więc od wczoraj wieczora wyłączyłem oswietlenie na 24 godziny i zasłoniłem okna , to dobra metoda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, ADvaNCedPLayER napisał:

wyłączyłem oswietlenie na 24 godziny i zasłoniłem okna , to dobra metoda ?

Nie. To niewiele daje. Pewna ilość glonów będzie w akwarium zawsze.

Gdybyś podawał CO2 z butli, rośliny rosłyby jeszcze lepiej a glony zniknęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok właśnie przyszły testy tetry:

PH w kranie 7, KH - 0

W akwarium spada mi do 6.2 , wczoraj robiłem 50% podmiany a dzisiaj mam 6.8 i KH - 2 po dozowaniu sody przez dwa dni.

Nie moge tak dokładnie sprawdzić ile soda podnosi mi KH bo ta podmianka wody mi troche pokrzyżowała plany ale musiałem to zrobić z uwagi na zielenice.

Sprawdziłem GH - 5

Czyli mniej więcej KH utrzymywać na poziomie 4-5 i PH na 7 tak ? Możesz mi jeszcze powiedzieć ile dozować tego fosforu żeby nie przeginać ? Podobno z potasem nie da sie przesadzić , azot mam test więc utrzymuje dozowanie na poziomach 20-30 bo mam dużo roślin , jedyne co to fosfor który wpływa korzystanie na glony.

" fosfor 2ml na 100l wody podnosi poziom fosforu o 0.1mg/1 ppm "

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, ADvaNCedPLayER napisał:

ile dozować tego fosforu żeby nie przeginać

 

22 minuty temu, ADvaNCedPLayER napisał:

fosfor który wpływa korzystanie na glony

Duże dawki fosforu nie powodują wysypu glonów. Miałem u siebie wyniki testu poza skalą i nie było wysypu glonów.

Jeśli w akwarium są ryby to fosforu w zasadzie nie powinno brakować. Produktem przemiany ryb jest azot (NO3) i fosfor (PO4), więc jeśli masz w akwarium NO3 powiedzmy na poziomie 20 to fosfor też będzie się tam znajdował. Tylko w jednym przypadku może być inaczej. Podłoża aktywne (np ADA Amazonia) pochłaniają fosfor z wody.

 

Przy tygodniowych podmianach możesz dawkować fosfor w ilości 1/2 dawki zalecanej przez producenta nawozu i obserwować co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć, no więc poradziłem sobie z niskim PH i KH , używam sody przy co drugiej podmianie wody i PH teraz utrzymuje się na poziomie 7.

Co do dziur w roślinach to niestety ale zwiększenie dawki potasu nie pomogło, w tej chwili  podaje codziennie 10ml i nadal widze sporo ubytków w roślinach. Czytałem gdzieś że zamiast wlewać nawozy w prąd wody to lepiej wlewać bezpośrednio tam gdzie rośliny - spróbuje.

Po zwiększeniu świecenia do 10h pojawiło mi się więcej glonów a rośliny rosną tak jak zawsze czyli jak szalone + mają dziury itp.

Żeby było ciekawie dwa razy zastosowałem patent wyłączonego światła na dwa dni + dozowanie nawozów i ilości glonów spadły oraz ROŚLINY UROSŁY BARDZO DUŻO i tutaj pytanie do was, jak to możliwe że bez światła rośliny urosły więcej niż przy świeceniu 10h ? Generalnie nie mam problemu z przyrostem tylko z ubytkami starych liści, codziennie wyławiam liście itd. Sprawdziłem testami poziom azotu i wychodzi 20-30 więc ok dla roślinniaka, nie znam parametrów potasu magnezu fosforu itd, czego może brakować ?

Zaczynam zastanawiać się nad kupnem butli CO2 tylko boje się że coś skopie i ryby potruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Co do dziur w roślinach to niestety ale zwiększenie dawki potasu nie pomogło

W starych liściach jak były dziury to tego nie zmienisz. Jeśli ciągle pojawiają się w nowych to znaczy, ze dalej brakuje jakiegoś pierwiastka (K).

 

Ja mam ubytki na echinodorusach. Dzięki Ancistrusom, które  wyskrobują na nich regularne wzorki.

 

41 minut temu, ADvaNCedPLayER napisał:

jak to możliwe że bez światła rośliny urosły więcej niż przy świeceniu 10h

Jest coś takiego jak ciemna faza fotosyntezy.

 

41 minut temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Zaczynam zastanawiać się nad kupnem butli CO2

Dobry pomysł. Większość problemów z roślinami to:

  • za mało CO2
  • za słaba cyrkulacja 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli poprostu pogodzić sie z brakami w liściach ? Czytałem gdzieś że świecenie po godzinie 20 nie ma sensu ponieważ rośliny nie przyjmują tego , czy to prawda ? Swiece od 15 do 23 więc może w tym jest problem ? Jak dołożyłem dwie godziny to pojawiły mi się glony więc zmniejszyłem spowrotem do 8h.

Z tym CO2 boje sie tego trochę , nie posiadam absolutnie żadnej wiedzy na ten temat.  Jeśli zastosuje CO2 to carbo w płynie nie bede miał już lać tak ? Te dziury w roślinach mi znikną ?

U mnie nie mam Ancistrusów ale za to mam kosiarki czy to mozliwe że te dziury są od rybek ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ADvaNCedPLayER napisał:

Czytałem gdzieś że świecenie po godzinie 20 nie ma sensu ponieważ rośliny nie przyjmują tego , czy to prawda ?

 

Raczej tak. Rośliny też chcą spać. Gdzie w naturze dostają słońce przed północą? Za szybko wydłużyłeś im czas świecenia, zwiększa się o godzinę tygodniowo. Węgiel w płynie można podawać zamiast albo dodatkowo z CO2, więc tu decyzja należy do Ciebie. Te liście z pierwszego posta nie wyglądały na obgryzione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dzierzka666 napisał:

 

Raczej tak. Rośliny też chcą spać. Gdzie w naturze dostają słońce przed północą? Za szybko wydłużyłeś im czas świecenia, zwiększa się o godzinę tygodniowo. Węgiel w płynie można podawać zamiast albo dodatkowo z CO2, więc tu decyzja należy do Ciebie. Te liście z pierwszego posta nie wyglądały na obgryzione. 

Tak z tym że pracuje do późna i chciałbym sie nacieszyć widokiem zapalonego światła w akwarium, więc jak było by najlepiej to ustawić ? Zauważyłem że im więcej świece tym więcej glonów mi wyłazi. Zwiększe ilośc potasu jeszcze bardziej do 12ml na dzien i zobacze jak to będzie wyglądało. Te ubytki w roślinach to na 100% braki potasu ? Bo leje już tego ponad zalecaną norme i nadal nie widze efektów. Jeszcze jedna sprawa czy jest możliwe że mam po prostu za dużo roślin na to oswietlenie ? Mam oryginalną pokrywe ledową juvela rio 180, ale może jest za słaba ? zauważyłem że np czerwone rośliny również słabo u mnie rosną. Oglądałem materiały butli CO2 i daruje sobie ten system.

Edytowane przez ADvaNCedPLayER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś napisać jeszcze, do której pracujesz :P  ja kiedyś świeciłam 12 godzin, teraz świecę 2 godziny krócej - ale do mojego akwarium dochodzi światło słoneczne mimo że baniaczek stoi daleko od okna, niestety praktycznie naprzeciwko, a pokój od strony południowo-wschodniej albo południowej, ale jakoś daje radę. Kiedyś były krasnorosty, teraz mam co innego :D 

ale nie przejmuję się glonami. 

 

Co do potasu - producent mojego zaleca dawkę 1ml na 40 litrów , ja obecnie podwoiłam dawkę. Z tym że w moim jest zalecenie podawania potasu dodatkowo do podmienianej wody, ja zaś podmieniam wodę raz na parę miesięcy, więc może wtedy należy dawać tego potasu więcej w codziennych dawkach. Za dużo roślin na oświetlenie mieć nie można, można mieć za dużo na dawkę nawozów.

Natomiast może być, że dawki nawozów są za małe w stosunku do oświetlenia. Im mocniejsze światło, tym szybciej rośliny przeprowadzają fotosyntezę i tym więcej składników odżywczych potrzebują do niej. Może to właśnie to? Pamiętam, że w tamtym roku między październikiem a listopadem udało mi się osiągnąć taki stan w akwarium, w którym musiałam podawać jeszcze makroelementy, ponieważ roślinom brakowało azotu i fosforu (mimo teoretycznego przerybienia). 

 

Być może powinieneś podać więcej wszystkich nawozów. Skoro rośliny urosły tobie w ciemnościach, być może podawane przez Ciebie nawozy wystarczają roślinom na rośnięcie w ciemnościach, ale na wzrost przy świetle to już trochę za mało dla nich. Pamiętaj, że jeśli zapalasz światło o 15:00, to jednak do tej 15:00 rośliny otrzymują światło dzienne , co oznacza, że one przeprowadzają fotosyntezę od 8 -23, przy czym od 15 -23 przeprowadzają ją intensywniej. U mnie przykładowo światło włącza się o 10:00, ale rośliny otwierają się już o 8:00 rano. Przed 20:00 zwijają liście i szykują się do snu, ale teraz - przy dłuższych dniach - już tego nie robią. 

 

P.S.:Dopiero teraz oglądnęłam zdjęcie Twojego baniaczka. Gdzie Ty masz tam glony??? Będę musiała przekopać swoje akwarium :( ....

 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...