Skocz do zawarto艣ci

B膮ble na kirysku sterby


Mandragora
 Udost臋pnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich聽馃榾

Od kilku tyg mam problem z moim kiryskiem sterby

Na pocz膮tek podam troch臋 info聽o zbiorniku:

1) moje akwa to zestaw "Aquael Leddy 80" pojemno艣膰 105 litr贸w, filtr ASAP 500 (w艂膮czony ca艂y czas), o艣wietlenie RETROFIT 1650 lumen贸w, temp barwowa 6500K (za艣wiecone 6-7 godz dziennie), zmieni艂am grza艂k臋 na tak膮 z termostatem Aquael Ultra Heater 100W, temp w akwa 26 stopni, mam te偶 napowietrzacz jk animals (taki podst kamie艅)

2) akwarium ma 2 lata, dojrzewa艂o oko艂o 2 tyg bez rybek

3) wod臋 podmieniam co 2 g贸ra 3 tyg, wlewam wod臋 odstan膮 2 dni 2/3 zbiornika i dolewam oko艂o 5 litr贸w wody destylowanej, bo u mnie w kranie woda raczej twarda. Dok艂adnych parametr贸w nie znam i teraz nie bardzo mam jak sprawdzi膰. Przy wymianie wody odmulam te偶 dno i czyszcz臋 szyby z glon贸w. Dodaje te偶 w臋giel "Carbo aqua art" wed艂ug instrukcji na op i po wymianie wody wlewam witaminy Tropical Multimineral聽

4) ro艣liny to g艂贸wnie nurzaniec, dwie zwartki, dwie 偶abienice, ga艂臋zatka i anubias petite przyczepiony do korzenia.聽聽Po za艂o偶eniu akwa da艂am naw贸z w kulkach pod ro艣liny, p贸藕niej ju偶 nie

5) w akwa mam naturalny kokos, korze艅 i ska艂k臋 kupione w sklepie zoolog i ceramiczn膮 os艂onk臋 na napowietrzacz, pod艂o偶e to drobny 偶wirek, kt贸ry ma by膰 bezpieczny dla kirysk贸w

6) obsada: 1 zbrojnik pospolity, 3 otoski, 5 danio, 3 kirysy sterby i 2 kirysy szmaragdowe. Planuje dokupi膰 otosk贸w, kirysk贸w i danio bo to rybki stadne, ale w obecnej sytuacji nie bardzo mam jak, mam te偶 3 艣limaki heleny, bo mia艂am problem ze 艣limakami, kt贸re przynios艂am na ro艣linie jakie艣 p贸艂 roku temu, ale ju偶 si臋 z nimi w wi臋kszo艣ci heleny upora艂y聽

7) rybki karmie 1xdz codziennie lub co 2-gi dzie艅 Tropical soft line Africa herbivore granulki, Tetramin p艂atki i Tropical green algae wafers

Problem mojego kiryska:

Po bokach (wi臋cej po prawej stronie) ma jakie艣 bia艂e b膮ble(?), p臋cherze (?) nie mam poj臋cia co to mo偶e by膰. Na pocz膮tku my艣la艂am, 偶e to mo偶e pocz膮tki ple艣niawki i poda艂am w og贸lnym akwa (nie mam niestety osobnego zbiornika na szpitalik) mycoforte tak jak zaleca producent, po czym wymieni艂am wod臋, ale聽 nie pomog艂o. Po oko艂o 2 tyg bardziej mi to wygl膮da艂o na osp臋 rybi膮 i poda艂am costaforte niestety z takim samym skutkiem. Wyczyta艂am, 偶e to mo偶e by膰 infekcja bakteryjna, kupi艂am baktoforte, poda艂am jaki艣 tydzie艅 temu, zmieni艂am wod臋, wla艂am witaminy, ale nie widz臋 poprawy. Wydaje mi si臋, 偶e zamiast tego przybywaj膮 nowe, mniejsze p臋cherze. Rybka poza tym jest ruchliwa, jak inne kiryski, je normalnie, przekopuje dno jak dotychczas, nie widz臋 zmian w zachowaniu. Problem zacz膮艂 si臋 kilka tyg temu, po prostu zauwa偶y艂am 1 b膮bel, kt贸ry potem r贸s艂 i przybywa艂y kolejne. Boj臋 si臋, 偶e to mo偶e by膰 limfocystoza. Kirys ma te偶 problem od d艂u偶szego czasu z p艂etw膮 grzbietow膮

Uff wysz艂o troch臋 d艂ugo, ale mam nadziej臋, 偶e kto艣 dotrwa do ko艅ca聽馃槈聽mo偶e macie jakie艣 pomys艂y co to mo偶e by膰, albo mieli艣cie u siebie podobn膮 sytuacj臋

Do艂膮czam zdj臋cia mojego kiryska i pozdrawiam聽

20200405_151215 ed.jpg

20200405_151355 ed.jpg

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Do艂膮cz do dyskusji

Mo偶esz doda膰 zawarto艣膰 ju偶 teraz a zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej. Je艣li posiadasz ju偶 konto, zaloguj si臋 aby doda膰 zawarto艣膰 za jego pomoc膮.

Go艣膰
Dodaj odpowied藕 do tematu...

×   Wklejono zawarto艣膰 z formatowaniem.   Usu艅 formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odno艣nik zosta艂 automatycznie osadzony.   Przywr贸膰 wy艣wietlanie jako odno艣nik

×   Przywr贸cono poprzedni膮 zawarto艣膰.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz bezpo艣rednio wklei膰 grafiki. Dodaj lub za艂膮cz grafiki z adresu URL.

 Udost臋pnij

×
×
  • Dodaj now膮 pozycj臋...