Skocz do zawartości

Agresywne tetry


zember
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum :)

Zarejestrowałem się bo nie radzę sobie z problemem w moim zbiorniku.

Zbiornik 54l mam od pół roku i uczę się na kolejnych błędach.

Tym razem mam problem z tetrą cesarską. Dwa duże samce od kilku dni są agresywne wobec innych ryb - bardzo je ganiają. Gupik jest bardzo słaby, prętniki pochowały się w krzakach i nie jedzą od kilku dni, inne też bez apetytu. Nie wiem czy to tarło czy co innego, ale kotłują się w tym zbiorniku praktycznie przez całą dobę. Zaraz podejrzewam że zejdą mi te prętniki, bo są bardzo wystraszone i głodne, odłowiłem je do innego zbiornika. Myślę że to przez te tetry. Parametry wody tez mam nie idealne, zbijam właśnie PO4, ale chyba nie są przyczyną tych problemów. Prośba o radę. Z góry dziękuję.

Obsada: 6 x tetra cesarska, 2 x tetra królewska, 10 x bystrzyk trójpręgi (mały), 2 x prętnik karłowaty, 1 x glonojad, 3 x krewetki

Parametry wody:

  • ph   7
  • KH 7
  • GH  - 10
  • NO2 - 0
  • NO3 - 35
  • PO4 - 2 
  • NH3 - 0,5

Nawożę CO2 z bimbrowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby mogą być agresywne z wielu powodów:

 

  1. zbyt mała przestrzeń życiowa - najczęstsza przyczyna
  2. nietolerowanie przez samców innych samców własnego gatunku lub niedostateczna liczba samic przypadająca na samca
  3. ryby stadne/ławicowe poniżej jakiejś ilości osobników stają się agresywne (stres) - np Żałobniczka, wystarczy powiększyć ławicę o nowe ryby aby agresja ustała. 
  4. agresywne z natury - np niektóre pielęgnice, Labeo - chociaż w zasadzie patrz punkt 1
  5. niewłaściwe parametry wody

Akurat mam u siebie Tetry Cesarskie, więc mogę coś o tych rybach powiedzieć. Samce lubią obrać sobie jakiś rewir i go "bronią" przed innymi samcami. Toczą między sobą "walki" ale bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. Nie boją się większych ryb, u mnie Skalarów, bez problemu pływają między nimi.

 

Uważam, że masz za mały zbiornik na taką ilość ryb. Z tego powodu Tetry są zestresowane i dlatego  mogą podskubywać inne ryby. Zbiornik 54 litrów brutto dla takiej ilości ryb to ciasnota. Może też być tak że masz większość samców. Wiesz jak rozpoznać płeć u Tetr Cesarskich? Po oczach. Samce mają oczy niebieskie a samice zielone. Samce też mają wydłużone promienie płetwy ogonowej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinię.

Tak może być że jest za dużo ryb. Tetry poczuły się niepewnie kiedy doszło więcej ryb. W stadzie tetr mam dwóch samców, oni są najwięksi i widzę że rozstawili się w dwóch końcach zbiornika i przeganiają zwłaszcza jedną samicę z jednego końca w drugi. Wykonują też przy niej takie wibracje. Tak wygląda tarło?

 

Nie bardzo wiem jak z tego wybrnąć a obawiam się że będą ofiary wśród zaganianych ryb.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, zember napisał:

Wykonują też przy niej takie wibracje. Tak wygląda tarło?

 

Zaloty i demonstracja siły.

 

45 minut temu, zember napisał:

Nie bardzo wiem jak z tego wybrnąć a obawiam się że będą ofiary wśród zaganianych ryb.

Rozwiązania są dwa:

  1. większe akwarium
  2. oddać część ryb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...