Skocz do zawartości

Skalar, mała biała narośl?


Rorre
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z moim młodziutkim skalarem.

Zbiornik 260 litrów,  filtr Bioflow L Innenfilter, napowietrzacz sera air 275 R plus, 25 w granicach do 26 stopni celsjusza w akwarium.

Oświetlenie MultiLux 120cm (2x 29W | 1047 mm).  Grzałka Aqua Heat 300.

Podmianę wody robię średnio raz w tygodniu, czasem co 5 dni, czasem co 8, wymieniam wtedy od 10 do 15% wody, dodając wodę z Tetra AquaSafe, dna nie odmulam, nie potrzebuje, ponieważ mam piasek który kiryski świetnie same czyszczą. Filtr czyszczę raz w tygodniu, ale nie cały tylko wymieniam odpowiednie wkłady.  Dodatkowo raz dziennie dodaje, CO2 FROM A BOTTLE z firmy EASY-LIFE, dodaje mniej niż zalecane w instrukcji, około 60-70% tego co piszą. 

Pokarmy jakie stosuje:
Rano przed pracą odrobinę TetraMin Flakes + JBL Novo GranoVert Mini (zielony)

po pracy : ochotka mrożona, czosnek z staksantyną, kantaksantyną, luteiną (Zdjęcie pokarmu) i co drugi dzień krewetki kryształowe mrożone na zmianę z gammarus (głównie dla buszowców ) albo zamiast mrożonek to raz, dwa razy w tygodniu żywą ochotke ( z której już zrezygnowałem ze względu na pasożyty )

i na wieczór tabletkę roślinną dla glonojada albo innych rybek które by tym sie zaciekawiły


W akwarium są :

4 (włącznie z chorym) skalary

2 buszowce ostropyskie

1 zbrojnik lamparci

4 gurami dwuplamiste

2 gurami perłowe

około 12 kirysków

rośliny pływające oraz zwykłe, niestety nie znam się na roślinkach na tyle aby każdą nazwę tu przedstawić ale mniej więcej jest tam jakaś moczarka i inne, na zdjęciu pokażę więcej.

 

Problem z rybką polega na tym, że od około 30-40 godzin siedziała na dnie, podczas karmienia nawet nie interesowała sie pokarmem, inny skalar ją od czasu do czasu atakował, więc przeniosłem chorą rybkę do 30-litrowego akwarium, odczekałem ponad jeden dzień lecz rybka dalej nie ma apetytu, jedzenie spada nawet koło niej, lecz ona nic nie tyka, od 12 godzin zauważyłem jakąś narośl w okolicach nosa, wygląda trochę jak jakiś pryszcz, trochę szukałem w internecie ale bez większych sukcesów.

 

 

 

20200313_163628.jpg

20200313_163613.jpg

20200313_163534.jpg

Edytowane przez Rorre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalary - jak większość ryb - są nosicielami pasożytów. Mogą też zapadać na choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Ja swoje leczyłem dwa miesiące. Walka z nicieniami i wiciowcami. Nawet na roślinach można coś zawlec. Sama kwarantanna daje niewiele. Kupione ryby trzeba leczyć nawet jak nie mają objawów. Przy stresie lub nawet chwilowym pogorszeniu warunków pasożyty przechodzą do ataku.

 

5 godzin temu, Rorre napisał:

podczas karmienia nawet nie interesowała sie pokarme

To świadczy o złym stanie ryby.

 

Możesz spróbować podać Formisol. Leczy wiele problemów związanych ze skórą. Dzisiaj chyba ostatni dzwonek żeby go kupić, bo potem sklepy będą zamknięte.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@DavyJones

Witam. Kupiłem i użyłem według instrukcji.  U skalara brak poprawy, nawet bym powiedział że na nosie uroslo mu coś jeszcze mocniej, niżej dodaje zdjęcia. Pokarmu nie rusza dalej, chyba tylko podgryza rośliny pływające aby przeżyć.. Sam nie wiem czym się dokładnie żywi ale tyle czasu bez jedzenia by nie przetrwał, widuje tylko jak podpływa delikatnie do roślin ale nie widzę jak je skubie.. 

20200323_163635.jpg

20200323_163637.jpg

20200323_163649.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...