Skocz do zawartości

Nurzaniec azjatycki - problem


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety (albo na szczęście) nie mieszkam w okolicy Katowic. U mnie pogostemon rósł. Miałam jedynie problem, ponieważ sadzonki kupowałam niemal bez korzeni i nie wiem - chyba za silny prąd wody u mnie jest, bo czasami na moich oczach wypływał ze żwirku (bez interwencji zbrojnika). W wersji pływającej rósł, ale ostatnio pojawiła mi się wgłębka w akwarium (zawsze mi wyskakuje, kiedy inne rośliny marnieją) i go "zadusiła". Nadwódka u mnie rośnie - miała jeden rok bez wzrostu, ale teraz właściwie co miesiąc mogę ją rozsadzać. W styczniu wyrosła nawet ponad powierzchnię wody (z pokrywą!) i miała kwitnąć, ale siostra mi wywaliła :( i zostawiłą jeden pęd. Na chwilą obecną mam już 3 albo 4 sztuki ;)

ale drugi gatunek nadwódki (według opisu "corymbosa tailand") nie chce rosnąć, wegetuje zaledwie. Zauważyłam, że nadwódka ciągnie do świetlówi z niebieskim widmem - co niedobre jest, bo niebieską mam na samym przodzie :?  natomiast tamta druga nadwódka rośnie niemal tuż pod świetlówką z czerwonym widmem i może to jest powód, dla którego nie rośnie. 

 

Może faktycznie powinnam dać świetlówkę niebieskim światłem na tył, a z czerwonym na przód...ale kiedyś zadałam takie pytanie tutaj na forum i nikt nie chciał mi udzielić odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zaczynam mieć dosyć robactwa w akwarium.

Mam remisję wypławek i to nie tylko w krewetkarium ale też w główny baniaku. Ale biorąc zoolek do akcji wiedziałem że może być różnie.

Nie chciało mi się poczekać na paczkę to będę robił dwa razy.

Więc oferta odstąpienia roślin nieaktualna nawet paczką.

Jedynie się modlę by w żłobku się nie wysypały. Bo szkoda narybku po wstępnej selekcji około 120 szt.

A każda ingerencja chemicznobiologiczna to perspektywy strat i wad.

 

Co do Katowic to nie są lata 80 że żyło tu się w sadzy i brudzie na chwile obecną mimo dużego skupiska ludzie jest ok.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam za Ciebie kciuki, aby nic złego się nie stało.

 

Wracając do nurzańca azjatyckiego. Musiałam pogrzebać na innych forach, żeby dowiedzieć się, że akurat ten gatunek nurzańca jest dosyć agresywnie zwalczany przez zwartki 😧

niemniej chociaż nie zamierzam się pozbywać tego zabójczego gatunku z mojego akwarium, spróbuję jeszcze raz obsadzić nurzańcem azjatyckim jedną stronę akwarium - chyba po prostu zmienię rybom miejsce żerowania i posadzę nurzańca azjatyckiego koło filtra, a ze zwartkami niech użera się ten normalny nurzaniec. Chyba że przeniosłabym nadwódki również w okolice grzałki - ale kurcze one też za zwartką nie przepadają, bo jedna (tajlandzka chyba) posadzona między dwiema zwartkami i wegetuje już drugi - trzeci rok.

 

Czy może ma ktoś wiedzę, jakie rośliny przetrwają spotkanie bliskiego stopnia ze zwartkami 😔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakaś porada odnośnie roślin, które przeżyją starcie ze zwartkami? Swoją droga mam czas, przez tę pandemię w sklepach pustki i w moim zoologu mają tylko to, co u mnie się nie przyjmie. Nawet mchu jawajskiego nie mają :( a w wysyłkowych również dopiero od przyszłego tygodnia coś ma być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można prosić jakieś konkretne nazwy tych preparatów? Czy chodzi o zwykłe nawozy podkorzenne? Bo jeśli tak, to akurat moje roślinki dostają kulki nawozowe. Więc nie bardzo wiem, co jeszcze mogę zrobić. 

 

Moja jedna cryptocoryna parva właśnie puściła rozłoga. Za parę lat będzie mały dywanik ze zwartek z przodu :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy dwie grupy preparatów:

 

  1. nawozowe
  2. bakteryjne

 

Z nawozowych znalazłem Revitalize Caps Aquabotanique. 

Opis: " Wydajnie poprawia stan zbiornika i przywraca prawidłowy wzrost roślin nawet w starych podłożach."

  • Wiążą metale ciężkie
  • Odtruwają  podłoże
  • Przywracają prawidłowe pH podłoża
  • Poprawiają kondycję zbiornika.
  • Kapsułki  REVITALIZE CAPS są całkowicie naturalnym, unikalnym produktem o złożonym działaniu.
  • Dzięki możliwości wiązania metali ciężkich i wielu toksyn poprawiają warunki biologiczne w zbiorniku, zwiększając bezpieczeństwo i biologiczną stabilość zbiornika.
  • Mineralny kompleks zawarty w kapsułkach skutecznie reguluje pH podłoża przeciwdziałając jego powtórnemu zakwaszeniu przez wiele tygodni.
  • Wydajnie poprawia to stan zbiornika i przywraca prawidłowy wzrost roślin nawet w starych podłożach.
     

Z preparatów bakteryjnych między innymi odtruwających podłoże używałem:

  • Azoo NitraAct
  • Azoo PSB
  • Kordon Tidy Tank
  • Microbe-Lift Special Blend
  • Microbe-Lift Gravel & Substrate Cleaner

Po tych preparatach nie oczekuj natychmiastowego działania. Efekty przychodzą powoli. Microbe Lift to klasa sama w sobie.

 

Aktualnie stosuję Azoo NitraAct, Jest najbardziej ekonomiczny. Niedawno minęło 5 lat mojej dwusetki na niezmienianym podłożu. Rosną w nim Zwartki, Nurzańce, Żabienice i inne.  Nie widzę jakichś  konfliktów między tymi rośłinami.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DavyJones napisał:

Niedawno minęło 5 lat mojej dwusetki na niezmienianym podłożu

 

Chm...moje nie było zmieniane od założenia tego akwarium...jakieś 10 lat :shock: dzięki za odpowiedź - może to właśnie jest to. Chociaż w tym żwirku rośliny właściwie nigdy rosnąć nie chciały. Jeszcze tylko pytanie - bo spotkałam się niedawno z reklamą węgla w płynie właśnie firmy Azoo - czy ten węgiel jest lepszy od tych sprzedawanych w zwykłych sklepach akwarystycznych? Najdalej do zoologa zapuszczałam się do Legnicy, i nigdzie nie spotkałam produktów tej firmy, a zastanawiam się nad zmianą węgla na ten właśnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dzierzka666 napisał:

reklamą węgla w płynie właśnie firmy Azoo - czy ten węgiel jest lepszy od tych sprzedawanych w zwykłych sklepach akwarystycznych?

Może to być jedynie większe stężenie aldehydu glutarowego.

 

1 godzinę temu, Dzierzka666 napisał:

nigdzie nie spotkałam produktów tej firmy

Kupuj przez internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam dzisiaj węgiel w płynie z Azoo i Azoo PSB - NitraActu nie mieli w sklepie, a w tym akurat miałam przesyłkę gratis, więc kupiłam wszystko w jednym miejscu. Odezwę się z wiadomością, jak to działa. Rośliny są niedostępne - dopiero za tydzień będą dostawy z plantacji, więc na razie będzie skromnie. Świetlówek nie zmienię na razie, bo też nie mają :( no ale nie dziw - te akurat sprowadzane są z Holandii.  Na szczęście teoretycznie one zmniejszają siłę świecenia po niemal 2 latach, więc mam czas do sierpnia - września. Na lato słoneczko doświetli ;) 

 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Dzisiaj mi dostarczono produkty Azoo (o dziw, świetlówki też znalazłam i za jakiś tydzień będą, więc jednak wymiana nastąpi wcześniej) i teraz pytanie do eksperta :)

 

zamówiłam Azoo PSB, a dostałam Azoo Super PSB. Sprawdziłam i ten preparat jest chyba jakimś zamiennikiem dla Azoo PSB, ponieważ nie ma na niego oddzielnej oferty. Jest lepszy czy gorszy - w sensie czy mam zażądać zamiany na Azoo PSB? Bo jednak butelki się różnią etykietą, chociaż wynikałoby,  że Super PSB jest lepszy, bo ma więcej rodzajów bakterii 🙄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż...dzisiaj dodałam węgiel. Według zalecanej dawki. Ten każą dawkować rano - zobaczymy, jakie będą efekty. Wczoraj w czasie czyszczenia gąbki prefiltra wpadło mi do głowy, że w tym może tkwić problem z moim akwarium - tę gąbkę płuczę pod bieżącą wodą, więc może chlor dostający się z nią do akwarium jest problemem dla moich roślin. Tym bardziej że czasami zdarza się, że muszę ją płukać parę razy w tygodniu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chm...napisze tak: podaję węgiel firmy Azoo co 2 dni - w instrukcji piszą że należy podawać co 2 dni w przypadku małej ilości roślin :P ale widać efekty - moje zwartki zaczynają podnosić liście...szczególnie jedna, która nie rośnie od paru lat chyba, wczoraj wypuściła dwa nowe listki. No i stają się te moje zwartki coraz bardziej czerwone. Oraz coraz bardziej wolne od glonów. Może jednak nawozy też powinnam zmienić 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prefltr to ta część, którą trzeba wypłukać jak najdokładniej, trudno. Na rurkach od filtra żyje tych bakterii wystarczająco. W poprzednim filtrze nie było prefiltra wcale i jakoś dawał radę, tylko że musiałam częściej wkłady wewnętrzne płukać. Obencie rekord wynosił rok bez otwierania kubełka. Ale to było za długo :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mnie ścignie jakiś moderator forum...nie chcę, żeby to zabrzmiało jak reklama tego węgla albo produktów tej firmy, ale dzisiaj była trzecia dawka i właśnie zauważyłam, że mi zaczyna odbijać anubias, którego uznałam za trupa i tylko z wrodzonego lenistwa nie wyrzuciłam zaglonionych resztek, na dodatek zwartka wypuszcza nowe rozłogi i coraz bardziej (ten mniejszy egzemplarz) zaczyna przypominać cryptocoryne axelrodii...może i mój nurzaniec "zmartwychwstanie"...jeśli tak by się stało, to chyba nawet nawozy zmienię na tę linię firmową (wychodzę z założenia, że korzystając z gotowców lepiej używać jednej serii producenckiej).

 

Mam natomiast pytanie. Jednak zaryzykowałam i ponownie zamówiłam nurzańca azjatyckiego (chyba naprawdę lubię cierpieć). Zaraz idę odebrać paczuszkę. Czy mogę prosić o jakieś wskazówki - gdzie posadzić nowe sadzonki? Chciałabym w miarę blisko środka akwarium, żeby nie zarastał liśćmi powierzchni wody. Czy mogę zaryzykować i posadzić go tuż za zwartką? Zamówiłam też limnofilę i pytanie - czy ona może rosnąć przy grzałce? Obniżyłam temperaturę do 26 stopni. Zależy mi na zasłonięciu tego kącika, a zwykły nurzaniec nie wchodzi w grę, bo tam musi być wolna powierzchnia wody, aby ryby miały gdzie jeść. Ewentualnie nurzaniec byłby pod grzałką, a limnofilia bliżej połowy tylnej szyby. Najwyżej tę małą zwartkę przesunęłabym do przodu, aby nie przeszkadzała nurzańcowi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to prefiltr 😁

 

Ogólnie się cieszę że to ruszyło i znowu masz zapał.

 

Limnofilia mimo że pierzasty krzak musi mieć ruch wody umnie jak się zapylila przy ryjacych bocjach zaczęła gnić. Minimum 12h święcenia i żelazo jak chcesz by szła w jasnozielony i pomarańczowy , jak ma iść w czerwień to kup farbę. Bo nawet posadzona na lawie i ziemi jej było mało micro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, jak będzie rosła, żadnych więcej wymagań nie mam. Podobnie jak wobec pozostałych roślin. Czyli ją posadzę na środku, jak najbliżej deszczownicy od filtra. Za  zwartką. Powinna się ładnie prezentować na jej tle...chociaż nie wiem, jeśli limnofilii zechce się być czerwoną, to będzie trochę nudnie wyglądać przy czerwonej zwartce... 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak: nowo zakupiony nurzaniec znowu zaczął trochę prześwitywać. Tak więc wkurzyłam się i podniosłam dawkowanie potasu z 6 ml codziennie do 8 ml. Podwójna zalecana dawka :D To wydaje się pomagać, bo liście wracają do normy. Czy nurzaniec jest rośliną potasożerną? Jeśli tak, to czy powinnam podwyższyć jeszcze dawkowanie potasu i czy będzie to bezpieczne dla ryb? Z tym, że będę miała problem z nadwódką, bo niedługo to drzewa z niej się zrobią...

 

Tak ogólnie to dzisiaj zmieniłam świetlówki. Muszę przyznać, że jednak widać różnicę w jasności. 

 

P.S.:Limnofila idzie w bardzo ładną i bardzo jasną zieleń. Niedługo będzie to zieleń fluorescencyjna, trochę razi ;) 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Dzierzka666 napisał:

Z tym, że będę miała problem z nadwódką, bo niedługo to drzewa z niej się zrobią...

 

Tak ogólnie to dzisiaj zmieniłam świetlówki. Muszę przyznać, że jednak widać różnicę w jasności. 

 

P.S.:Limnofila idzie w bardzo ładną i bardzo jasną zieleń. Niedługo będzie to zieleń fluorescencyjna, trochę razi ;) 

Temat 1.

Ja Nadwódke pociolem w cholerę i mam z niej trawnik no dobra pseudo trawnik w żłobku. Fajnie ograniczyła zwartki. Cześć ukorzenionych sadzonek puściłem na olx po 2zl.

Temat 2 

Na jakie bo bo w aludecor mnie to czeka 2x24w T5 i dumam co z tym zrobić?

Temat 3

To super jak się zadomowi pójdzie szczytami w pomarańczowy.

 

 

IMG_20200519_063029.jpg

Edytowane przez Samael266
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1: nie mam wielkich szans na trawnik, bo zbrojnik niedawno zutylizował mi szczepke zwartki, z której się tak cieszyłam :(

ad.2 : ja stosuję Philips Aquarelle, Philips Master HO i Aqua-Glo. Kiedyś zabrakło aquarelki i zaproponowano mi zamiennik w postaci Sylwanii Aquastar - niestety była to świetlówka t8 i musiałam dać ją na tył, co unicestwiło mi wszystko, nawet nurzaniec mi marniał.

ad.3: dobrze, że chociaż jej się spodobało - a nie ma żadnej kulki nawozowej, jednego pęka umieściłam w koszyczku, aby zbrojnik chociaż tego nie wykopał. Natomiast nurzaniec azjatycki jak wczoraj wyglądał dobrze, tak dzisiaj wygląda, jak wygląda :( wstawiam fotkę nurzańca, może ktoś coś...a limnofila, żeby się pochwalić :) 

nurzaniec.JPG

limnofila.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę kombinował tak by jedna świetlówke zredukować w poborze prądu i chyba będzie led. A druga zostawię dla pisti i innych pływających roślin.

 

Koszt prądu odczułem a wsumie zauważylem nagły skok.

Obecnie 3 zbiorniki ciągną prądu za 70 zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dużo...mi akwarium (jedno) podwyższyło koszty o niecałe 20 zł...w sumie nie mogę stwierdzić, ponieważ w międzyczasie zmieniłam pralkę na energooszczędną i żarówki w domu na LED, zmniejszyłam też świecenie w akwarium z 12 do 10 godzin, więc mi rachunki za prąd spadły w dół. U mnie w domu ogólnie zużywa się dużo prądu. 

 

Jednak w tej chwili najbardziej interesuje mnie mój nurzaniec. Podaję Carbo Plus z Azoo,  dodałam Azoo Super PSB - co jeszcze mogę zrobić, aby mój nurzaniec azjatycki odżył i zaczął rosnąć? :( Może powinnam zwiększyć długość oświetlenia akwarium? 

 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...