Skocz do zawartości

Obsada akwarium 60x30x30


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, katija napisał:

Dziwny stosunek masz KH do GH, powinno być raczej odwrotnie, KH poniżej GH...

 

Nie musi - KH określa coś innego niż GH. KH jest buforem pH i jeśli jest za wysoki, szyszkami nie obniży pH. Tutaj należy poszukać w internecie, dla mnie samej to trochę skomplikowane...kojarzę, że na KH składa się ilość jonów wapnia i magnezu i paru innych (zdaje się również sodu), a ponieważ nie wszystkie zatwardzają wodę, wtedy KH może być wyższe niż twardość ogólna.  

 

1 godzinę temu, katija napisał:

Carbo codziennie? Może, ale nie wiem, czy nie wpływa na GH czy KH

 

Nie powinno. Ale chyba zależy też, z jakiej firmy - ja stosowałam z Aqua Art i mi KH strasznie skoczyło do góry. Natomiast z lektury po forach roślinnych wynika, że na sam początek daje się potas. Potem węgiel w płynie ewentualnie - ale tu zależy to od mocy oświetlenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, katija napisał:

Ale musisz czymś ograniczyć piach i żwir... co planowałeś?

Jeszcze nie wiem szukam pomysłu. Myślałem, że zrobię niewidoczną odgrodę z wyciętej butelki po wodzie.

33 minuty temu, katija napisał:

a testowałeś je? Bo nie pamiętam czy o tym w ogóle mówiliśmy

Nie testowałem, nie wiedziałem że się je testuje, nie mówiliśmy. Myślałem, że w sklepie akwarystycznym są odpowiednie kamienie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Dzierzka666 napisał:

Nie musi - KH określa coś innego niż GH.

Skarbie, wiem że to co innego :) Ale zazwyczaj stosunek jest jak wspominałam :) KH to dokładnie "część składowa twardości ogólnej pochodząca z soli kwaśnych węglanów magnezu i wapnia będąca buforem pH. :D 

 

25 minut temu, tsebass napisał:

Myślałem, że zrobię niewidoczną odgrodę z wyciętej butelki po wodzie.

Możesz. A możesz użyć folii z torebek transportowych, oprzeć o żwir, podsypać piachem a nadmiar ściąć :D 

 

27 minut temu, tsebass napisał:

Nie testowałem,

widocznie w Twoim wątku nie wspominałam, a w innym :) No nie wszystkie kamienie ze sklepu są odpowiednie do wszystkich rodzajów zbiorników. Ale skoro GH masz 10 to raczej nie zawierają za dużo wapnia i nie będą zatwardzać wody. A ogólnie fajne są ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, katija napisał:

A możesz użyć folii z torebek transportowych,

Bardzo dobry pomysł.

Plan na sobotę: dodaję piasek i rośliny, wyczyszczę i wygotuję korzeń.

Czy przy tej okazji wymienić 10 litrów wody, którą wczoraj przygotowałem (przefiltrowałem i dałem uzdatniacz), sprawdziłbym co się stanie z pH ?

Czy te moje parametry GH KH są dopuszczalne dla wprowadzenia ryb ?

Czy mierząc je uznajecie za wynik końcowy, wtedy kiedy woda zabarwi się na żółto po pierwszej kropli, czy wybarwiacie dalej o kolejne dwie, trzy krople i ten wynik uznajecie, może moja metoda pomiarowa nie jest dobra, robiłem to pierwszy raz :)

Sprawdziłem pH wody z kranu. jest niżej niż w moim akwarium, czy te kamienia mogą podwyższać pH ?

Edytowane przez tsebass
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH po podmianie może na początku się zmienić, ale nie znaczy, że się takie utrzyma. 

Gh masz dobre, ale KH za wysokie.

Żółta barwa to masz na myśli test Gh w probówce, tak? Liczysz każda krople a stop na tej przy której osiągniesz docelową barwę. Czytaj w teście :)

kamienie raczej na mają wpływu na pH, tak mi się wydaje. Chociaż zastanawia mnie to KH czy nie jest takie właśnie z winy kamieni, bo w końcu chodzi o kwaśne sole wapnia... tu na prawdę nie wiem.

Wyniki są rozbieżne bo zbiornik dojrzewa.

Na razie nie baw się w dostosowywanie parametrów, zrobisz to po stabilizacji, jeśli same się nie zmienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tsebass napisał:

Sprawdziłem pH wody z kranu. jest niżej niż w moim akwarium, czy te kamienia mogą podwyższać pH

Wyglądają na jakiś piaskowiec. Chyba nie powinny. Bardziej podejrzewałbym filtrowanie wody. Ewentualnie bazalt, bo to zło wcielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, katija napisał:

Żółta barwa to masz na myśli test Gh w probówce, tak? Liczysz każda krople a stop na tej przy której osiągniesz docelową barwę. Czytaj w teście :)

Tak chodzi o test w próbówce. Ja dodaję 1 kroplę więcej i sprawdzam czy barwa nie ciemnieje, jeśli nie to pomijam tę kroplę w wyniku. Staram się robić wszystko zgodnie z instrukcją, bardzo dokładnie.

OK, niech dojrzewa i zobaczymy po stabilizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...