Skocz do zawartości

Obsada akwarium 60x30x30


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Samael266 napisał:

Kolcobrzuch raczej wytłucze je w pień.

Kolcobrzuch na bank zeżre krewetki. Chociaż mówią/piszą, że lubuje się w ślimakach. Po dziś dzień mam "klientów" na kundle moich krewetek, bo "ich kolcobrzuszek uwielbia je" :) 

Jak chcesz trzymać w ogólniaku krewetki to wybierz ryby raczej roślinożerne. Ewentualnie "małe pyszczki" (nie myl z Pyszczakami!!!) a robalkom zapewnij mnóstwo kryjówek, z których ryby ich nie wyssają :) 

 

Ja swoje robalki trzymam w ogólniakach z razborami klinowymi, bocjami striatami, neonami, brzankami titteya i danio. A miałam też z prętnikami złotymi. Od groma kryjówek dla młodych kreweci (dorosłe i odpowiednio duże są bezpieczne i łażą po zbiorniku jak chcą), cierpiał tylko nieostrożny i odpowiednio mały żywik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady:

 

Kirys czarny (pochodzący od spiżowego) to rybka stadna i wymaga min. 6 osobników. Litraż jest już za mały na taką ilość, bo potrafią osiągać 8 cm. Trzymając dwa wywołasz w nich albo płochliwość - co skutkować może osłabieniem i chorobami - albo agresję - ucierpią wszystkie ryby. 

 

8 sztuk żałobniczki to ekstremalne minimum, postaw na 10 i już lepiej :) 

 

Ogólnie tzw. 60L to w rzeczywistości ok. 56L. Odejmij pojemność podłoża i ozdób typu kamień, duży korzeń, przyjmujesz ok. 52-53L rzeczywistych. Przyjęło się, że rybki w zakresie 4-9 cm to 5L/sztukę. Sam sobie policz 52-53 na przykładowe 10 żałobniczek. Finito. 

Możesz zainstalować bardzo ale to bardzo wydajny filtr w L/H. Taki pod minimum 100L. Wtedy mógłbyś dorzucić coś przydennego, ale małego i w niewielkiej ilości. Bo jeśli zwiększysz przemiał do 6-8-krotnego do rzeczywistego litrażu, nie można mówić o przerybieniu w takim przypadku. Bo choć litry na sztukę wychodzą mniejsze to "za duża" wydajność filtra rekompensuje nam wynik.

 

Przy żałobniczkach i np. którychś małych kirysach do max 4 cm w sztukach 5-6 osobników i filtrze "nadprogramowym", mógłbyś trzymać te kilka krewetek z rodzaju Neocaridina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, katija napisał:

Co do obsady:

 

Dziękuję za odpowiedzi. Filtr jaki posiadam jest przeznaczony do akwariów 60-100 litrów.

Podsumowując: 10 żałobniczek i 6 kirysków malutkich. Czy taka obsada będzie dobra ?

Chyba że macie jeszcz jakieś inne propozycje niedużych ryb w kształcie rombu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem dopiero, że kiryski muszą mieć podłoże z piasku u mnie jest żwirek bazaltowy.

Czy można dołożyć np w 1/4 przestrzeni piasek i pozostawić ten bazalt, czy lepiej sobie darować.

Co w miejsce kirysków, na dno, może jednak krewetki skoro kolcobrzucha już "nie ma" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tsebass napisał:

Czy można dołożyć

jak najbardziej możesz użyć dwóch rodzajów podłoża. Popularne jest teraz łączenie piachu z innym podłożem. Na samym piachu nie miałbyś roślin, chyba że tylko epifity na kamieniach czy korzeniach. Tylko nie zasypuj bazaltu piachem! Użyj wyobraźni co by z tego wyszło ;) 

 

2 godziny temu, tsebass napisał:

Co w miejsce kirysków, na dno, może jednak krewetki

Innych przykładów gatunków dennych nadających się do Twojego litrażu nie ma. Wszystkie zbrojniki odpadają, wymagają większych zbiorników. 

A krewetki nie są tylko "na dno" :D Żyją w całym zbiorniku. Propozycje podawałam Ci wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałobniczki to tetry czarne ;) 

 

Twoje akwarium ma rzeczywiście ok 52L. Odejmijmy te 2L na podłoże, kamienie, korzenie - zostaje 50L. I w zasadzie powinieneś mieć w akwarium tylko 10 tetr :( Ale...

I teraz jest ważne jaki masz przemiał w swoim filtrze. Znajdź wydajność (litry na godzinę). Jeśli ma 250L/h lub więcej to mógłbyś dorzucić do zbiornika te kilka malutkich kirysków, np. 4.

 

Większość ryb nadających się do Twojego zbiornika to ryby ławicowe i wymagają najmniej 10 sztuk. Spróbuj rozejrzeć się wśród ryb do nano-akwariów, osiągają do 2,5 cm max więc możesz trzymać minimalne ławice już w dwóch a nawet trzech gatunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, tsebass napisał:

Wiem, że tetry to żałobniczki

No to od początku rozmawialiśmy, że możesz dodać krewetki :) A Ty zapytałeś czy tak można :P Czyli zastanawiasz się nad Żałobniczkami i krewetkami, tylko? To prawie jak biotopowe akwarium - jeden gatunek. Właściwie to ważne są parametry stałe jakie masz. Jakie masz pH, GH i KH? Cykl azotowy zamknięty? Na co masz jeszcze testy?

 

Jak masz 320L/H to masz lekką nadfiltrację, dobrze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, katija napisał:

Mam nadzieję że nie zamierzasz wpuścić ryb zanim woda nie dojrzeje?

Nie zamierzam wpuszczać wcześniej. Najpierw dodałem uzdatniacz do wody, po 3 dniach zasadziłem rośliny i dodałem bakterie startowe. Filtr cały czas pracuje.

W pieszym teście pH (zoolek kropelkowy mniej dokładna skala) wychodzi między 7,5 a 8, dziś powtórzę na dokładnej skali i przy świetle dziennym oraz zrobię test KH GH.

Jak rozpoznać zamknięty cykl azotowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uradowała mnie Twoja odpowiedź :) jednak są jeszcze rozsądni ludzie :D

 

cykl azotowy będzie zamknięty, gdy parametry jak pH, Gh i KH będą stałe, No3 będzie utrzymywać się poniżej 20 ppm, a NO2 stale będzie wynosić zero. Poza tym woda będzie czysta, a glony utrzymane w ryzach w niewielkiej ilości (glony w naszych dojrzałych zbiornikach są obecne cały czas).

Od momentu jak NO2 otrzymasz 0 wystarczy odczekać z kilka dni, powtórzyć test, a przy takim samym wyniku już można wpuszczać ryby. Po kilku dobach z rybami NO2 może lekko podskoczyć - choć nie musi - co jest normalne i wystarczy wtedy zrobić lekką podmianę wody. 

Dlatego tak ważne jest testowanie wody.  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki: pH 7,8-8, KH 11, GH 10. Chyba jeszcze nienajlepsze :( Jak obniżać pH ?

Woda w akwarium ma żółtawy odcień, ale jest w nim brązowy korzeń, możliwe że to jego wina. Czy jest szansa, że się oczyści czy mam się korzenia pozbyć ?

Nowe liście żabienicy rosną brązowawe, czy to jest normalne ?

Na powierzchni wody jest taki rozproszony osad jak z twardej wody.

W sklepie zoologicznym poradzono mi:

- raz dosypać szczyptę karmy, żeby bakterie miały czym się żywić i żeby ruszył cykl azotowy

- codzienne dodawać aquaflora carbo

- codzienne dodawać nowe bakterie

- dzień przed wpuszczeniem ryb wymienić 1/4 wody

Prośba o komentarz do tych pytań.

 

Edytowane przez tsebass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-sypnąć trochę karmy jak najbardziej;

-nie jestem pewna, czy carbo potrzebne; zaleca się dodawać do wody na początku potas; 

-przy tak wysokim KH nie uda się Tobie obniżyć pH (chyba tylko CO2 by pomogło, ale nie jestem pewna);

-żółtawy kolor wody to nie musi być wina korzenia, ale możesz spróbować bez niego; ale to może być też skutek dojrzewania wody, nie pamiętam, czy ja nie miałam podobnie (nie mając korzenia); możliwe, że musisz wymienić włókninę w filtrze;

- to na powierzchni to jest prawdopodobnie kożuch bakteryjny, zwiększ ruch tafli wody;

-co do dwóch ostatnich punktów - nie wypowiem się; ja przyspieszałam dojrzewanie akwarium wpuszczając jedną rybę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, tsebass napisał:

Wyniki: pH 7,8-8, KH 11, GH 10. Chyba jeszcze nienajlepsze :( Jak obniżać pH ?

pH faktycznie wysokie, na obniżanie są różne metody... Ja jestem zwolenniczką nieużywania preparatów akwarystycznych na takie sprawy (dla mnie to i tak chemia). Można spróbować z szyszkami olchy czarnej, ale nie wiem jak wyliczyć ile na taki litraż :( Ale poczytaj tu: http://akwariumwkazdymdomu.pl/jak-regulowac-ph-wody-w-akwarium/

Dziwny stosunek masz KH do GH, powinno być raczej odwrotnie, KH poniżej GH... Ale samo GH jest dobre. Ale poczytaj tu: https://www.plantagarden.pl/blog/wpis/parametry-wody-w-akwarium-poradnik-dla-akwarystow

 

49 minut temu, tsebass napisał:

Woda w akwarium ma żółtawy odcień, ale jest w nim brązowy korzeń, możliwe że to jego wina.

Najprawdopodobniej. Gotowałeś go? Spróbuj wyjąć i przegotować (jeśli tego nie zrobiłeś) lub moczyć zanurzony w jakimś wiadrze czy misce, do momentu aż przestanie farbować wodę - oczywiście codziennie wymieniaj wodę na świeżą :) 

 

51 minut temu, tsebass napisał:

Nowe liście żabienicy rosną brązowawe,

może to być spowodowane brakami w suplementacji (nawóz) ale też może tak mieć ten gatunek i większe liście nabierają koloru zielonego. Tu jest fajny artykuł o hodowli żabienic https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-rosliny/atlas-roslin/uprawa-zabienic/

 

58 minut temu, tsebass napisał:

Na powierzchni wody jest taki rozproszony osad jak z twardej wody.

masz na myśli pył czy białawy nalot? Bo to drugie to może być kożuch bakteryjny. Często wystarczy zwiększyć napowietrzanie (aby bąbelki leciały pod powierzchnią) po kilku dniach znika.

Bo wody to Ty za twardej wcale nie masz...

 

Co do porad ze sklepu: z karmą mają rację. Carbo codziennie? Może, ale nie wiem, czy nie wpływa na GH czy KH... Spróbuj przez kilka dni i zobaczysz czy jest lepiej. Bakterie jak najbardziej. Osobiście troszkę dodaję po podmiankach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie wygląda to tak. Na zdjęciu nie widać żółtego odcienia wody.

Będzie trochę zmian w aranżacji i roślinach, przy tej okazji może podmienię 10 litrów wody na filtrowaną. Nie wiem czy to nie za wcześnie bo minął dopiero tydzień.

Dodałem karmy i włączyłem bąble.

 

IMG_20200227_195458.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, tsebass napisał:

Chciałem dodać piasek, no ale to ingerencja w podłoże.

no jeśli to ma być tylko jakby zatoka to można jeszcze zmienić :) Ale musisz czymś ograniczyć piach i żwir... co planowałeś?

 

30 minut temu, tsebass napisał:

Kamienie kupione w sklepie ale nie wiem jakie.

a testowałeś je? Bo nie pamiętam czy o tym w ogóle mówiliśmy... Łupek to nie jest... 

 

31 minut temu, tsebass napisał:

Pojawiły się też na korzeniu takie gluty

normalka, samo za jakiś czas zniknie, jak będą bardzo duże to możesz odmulaczem lekko wysysać ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...