Skocz do zawartości

Pomoc w zakładaniu zbiornika 30 l


Rekomendowane odpowiedzi

kurcze chciałbym zrobić super akwarium dla bojownika ale ciężko to wszystko ogarnąć
to dam krewetki
a bojownik nie porani sobie pyszczka od tej lawy ? czyli lepiej lawę od monado ?
wybrałem takie roślinki :
 

Alternanthera reineckii Mini
pogostemon helferi
CRYPTOCORYNE WENDTII BROWN
Blyxa japonica
Ludwigia mini red
POGOSTEMON OCTOPUS(co do tej roślinki zastanawiam się czy nie jest za wielka )

 

jeszcze mam na oku

Echinodorus latifolius

zamiast octopusa albo dodatkowo tylko nie wiem czy na 30 l to nie będzie za dużo ale podobno im więcej roślin tym mniej glonu i z tego co wiem bojowniki lubią busz i  kryjówki

z tego co czytałem te rośliny są dość łatwe w uprawie ludwigie bym przymocował żyłką do korzenia podobno super efekt to daje poniżej daję linka jak to wygląda

 

a wy co sądzicie o tych roślinach  dla początkującego ?
coś jeszcze byście polecili ?
trawnik :
Micranthemum monte carlo

albo

Eleocharis acicularis
co lepsze ?

roślina pływająca :
Phyllanthus fluitan

 

może jakies mchy ?

(a odpisalibyście na resztę moich pytań z tego poprzedniego posta )

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternathera mini jak i Ludwigia mini wymagają częstego przycinania, aby krzewiły się a nie rosły w górę. Wymagają min 0,5W na litr, aby utrzymały kolor - najlepiej światło barwy 8500K.

 

Wszystkie rośliny trawnikowe wymagają nawożenia, najlepiej w połączeniu z substratem. Wcale nie są takie łatwe jak zazwyczaj są opisywane. U mnie mimo odpowiednich warunków oświetleniowych i odżywczych za diabła jasnego nie chcą rosnąć - już nawet próbowałam od nasion. Ponikło jest fajne jeśli chodzi o przycinanie, każda odcięta część wypływa na powierzchnię i łatwo ją usunąć. Monte Carlo trzeba głównie wybierać z dna i innych miejsc :) Oba są efektowne.

 

Pływająca jaka by nie była, musisz kontrolować jej przyrost, aby nie zasłoniła całej tafli. Najprostsza Pistia czy Rzęsa nie przyjmie się w każdym akwarium, mimo odpowiednich warunków - u mnie nic pływającego się nie utrzymuje, czy pod pokrywą czy bez... Mam jakiegoś pecha do niektórych gatunków :( 

 

Jak chcesz dodać krewetki mech jest jak najbardziej wskazany. Fajną sprawą jest także wątrobowiec Subbwassertang zwany Pelią. U mnie w "zaroślach" tej roślin idealnie odchowuje się żywik krewetek, zwłaszcza w ogólniakach.

 

Nie jestem pewna, ale Manado chyba jest lawą, ale odpowiednio przetworzoną. Nadal pozostaje porowate, super absorbuje niechciane związki z wody (z czego mogą korzystać rośliny), ale nie jest tak chropowate jak typowe podłoże Lawa.

 

Dużo roślin wychodzi na plus, ale za dużo to też nie dobrze. Zwróć uwagę, że podane przez Ciebie rośliny najlepiej prezentują się w grupie co najmniej kilku sztuk. A bojownik potrzebuje też przestrzeni do pływania, a nie tylko buszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2020 o 15:18, bartekjazz napisał:
dam krewetki
a bojownik

... a Bojownik zje krewetki.

 

17 godzin temu, katija napisał:

Manado chyba jest lawą

To wypalona glina, nie lawa.

 

17 godzin temu, katija napisał:

Dużo roślin wychodzi na plus, ale za dużo to też nie dobrze. Zwróć uwagę, że podane przez Ciebie rośliny najlepiej prezentują się w grupie co najmniej kilku sztuk. A bojownik potrzebuje też przestrzeni do pływania, a nie tylko buszu.

Bojowniki są kiepskimi pływakami. Wolą czatować w gęstwinie lub szperać w dnie w poszukiwaniu pokarmu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DavyJones napisał:

To wypalona glina

dobra, dobra, przecież napisałam "chyba" :P Tak jakoś mi nie pasowała ta lawa... a zapomniałam o glinie :D 

 

Ale nadal uważam, że sam busz i tak nie jest im wskazany :P Nawet by poszperać w podłożu muszą jakąś przestrzeń mieć... A jak chłopak planuje wsadzić tyle roślin, powiedzmy, że doda z każdego gatunku po kilka sztuk to w tym litrażu będą "zarośla" i woda ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok ok ok....a takie większe krewetki też zje ? to może dam małą żabkę :) ...to dam mniej roślin

 

a który trawnik jest łatwiejszy w obsłudze ponikło czy monte karlo  bo tak jak powyżej napisano obydwa są efektowne

jeszcze znalazłem coś takiego : hydrocotyle tripartita japan( takie trochę monte karlo )  ten wątrobowiec Subbwassertang też jest spoko 

 

 może jakieś mchy ?????

 

to podaje listę i napiszcie co odrzucić a co zostawić , , które są najlepsze tak według was dla początkującego i się ładnie prezentują albo byście polecili jeszcze coś innego ?kwestia roślin ważna sprawa i na lata ... (chciałbym czerwoną morze znacie jeszcze jakieś czerwone czy te reinecki mini i ludwigia będą ok ) :

 

 

ternanthera reineckii Mini
pogostemon helferi
CRYPTOCORYNE WENDTII BROWN
Blyxa japonica
Ludwigia mini red
POGOSTEMON OCTOPUS
Echinodorus latifolius 
 
Micranthemum monte carlo
 
albo
 
Eleocharis acicularis
pływająca :
Phyllanthus fluitan
 
 
ydrocotyle tripartita japan
wątrobowiec Subbwassertang

 

a co sądzicie o tego typu akwarium ( ta po prawej jest konkretna i w  sumie ładnie się prezentuje i mogłaby to być dobra jako kryjówka dla bojownika )  :

 

 

 

 

 

co do  świetlówek to temat rzeka jestem pewien jednego że  dam :

na tył - Sylwiana grolux t5 8w  ( z tego co patrzyłem ona ma właśnie 8500 k )

 

a świetlówki będą 2x na takiej belce

 

https://www.ceneo.pl/55016537?fbclid=IwAR2C8RK7u9iGvUxfTOhlbf63SbmmInBhTW80_z5QFfWE2pkcQ3DCJXUFxb4

 

na przód - polecano

sylvania aquastar t5 8w
 
ale nie mogę znaleść 8w co byście polecali jako zamiennik czy może i na tył i na przód dać grolux ?....
 
a taka wypalona lawa Monado w czym jest korzystniejsza od takiej lawy 3-5 mm ( czy bojownik nie porani sobie pyszczka o takie podłoża ?)
 
a pod te lawę czy monado daje diversa Nutrli plant
 
(( ile litrów Nutri plant starczy na 30 l  i ile litrów Monado czy lawy ))
 
 
 
a sprawa nawożenia nawozić od razu jak akwarium dojrzeje ? i już któryś raz ...czy makro i karbo starczy ? i czy karbo dawać na dzień czy na noc ?( bo są różne opinie )
 
czytałem ze makro plus karbo  się  sprawdza w makro jest potas a to bardzo spoko no i karbo wiadomo .....
 

do filtra też daję lawę

 

https://allegro.pl/oferta/bio-wklad-lawa-wulkaniczna-lepsza-od-ceramiki-1l-6896848023

 

 no i ile litrów takiej lawy dać do koszyczków do filtra kaskadowego fzn 1

 

 

Dziękuję za cierpliwość i za odp. :)

 

 

 
 
 

 

 

 

 

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.03.2020 o 14:48, bartekjazz napisał:

a co sądzicie o tego typu akwarium

Jak dla mnie nieciekawe, jakoś takie "zachwaszczone" :P ta roślina wygląda mi na dębówkę, ale 100% nie daję. Nie nadaje się dla początkujących i niestabilnych zbiorników.

 

W dniu 17.03.2020 o 14:48, bartekjazz napisał:

a sprawa nawożenia

zacznij nawozić jakiś tydzień po ustabilizowaniu się. Zresztą, nie trzeba specjalnie nawozić wybierając proste rośliny, tylko wtedy, gdy zauważysz u nich braki. Nie nastawiaj się, że od razu zaczniesz wlewać wszystko co tylko znajdziesz "że dobre"... Co ty masz z tym Carbo? Po diabła chcesz to pchać codziennie? Carbo jest trujące dla fauny w zbiorniku!

 

Co do samych roślin, nic szałowego za to proste. Ale jeśli pamiętam, to planujesz coś małego, więc wypisałeś za dużo przykładów.

 

Na resztę pytań nie odpowiem, bo się nie znam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, katija napisał:

Jak dla mnie nieciekawe, jakoś takie "zachwaszczone" :P ta roślina wygląda mi na dębówkę, ale 100% nie daję. Nie nadaje się dla początkujących i niestabilnych zbiorników.

 

zacznij nawozić jakiś tydzień po ustabilizowaniu się. Zresztą, nie trzeba specjalnie nawozić wybierając proste rośliny, tylko wtedy, gdy zauważysz u nich braki. Nie nastawiaj się, że od razu zaczniesz wlewać wszystko co tylko znajdziesz "że dobre"... Co ty masz z tym Carbo? Po diabła chcesz to pchać codziennie? Carbo jest trujące dla fauny w zbiorniku!

 

Co do samych roślin, nic szałowego za to proste. Ale jeśli pamiętam, to planujesz coś małego, więc wypisałeś za dużo przykładów.

 

Na resztę pytań nie odpowiem, bo się nie znam :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bartekjazz napisał:

Ale jeśli pamiętam,

dobra jestem, co nie? :) W tytule jest litraż, a ja w pamięci szukałam :D hahah efekt kwarantanny :P 

 

rozumiem, że zacytowałeś mnie kwitując moją wypowiedź "bez komentarza".... :P 

Edytowane przez katija
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w końcu ktoś coś odpisał :piwo:

 

a na resztę pytań :

 które roślinki wybrać a które odrzucić z tej listy

sprawa oświetlenia

sprawa podłoża mnie nurtuje monado/lawa

to proszę o odp.

 

ps

 

 

a carbo i makro piszę dlatego że jakoś w 2013 podawałem rano  i to się w miarę sprawdzało roślinki chyba potrzebują carbo jedzenie  jak i makro " Wzbogaca  wodę w niezbędne dla roślin wodnych makroelementy (azot, fosfor i potas) w optymalnych ilościach i proporcjach "

chyba że się mylę...a jak już nawozić to po okresie dojrzewania tak ?

 

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, bartekjazz napisał:

które roślinki wybrać a które odrzucić z tej listy

jeśli inwestujesz w oświetlenie pod rośliny - czyli 8500K - to proponuję Alternathere reineckii (gdzieś z tyłu w rogu), ludwigię mini red (epityfalnie może być ciężko, ale w małej kępce w podłożu, często przycinana i dosadzana, powinno być git) oraz pogostemona (przy 8500K potrafi wybarwiać się na czerwono, też gdzieś z tyłu), hydrocotyle również (najlepiej by miało po czym się piąć), mchy jak najbardziej choćby dla efektu i tak samo Subwassertang też się nadaje (przycinając i formują można stworzyć ekstra aranżacje). Trawnik bym sobie odpuściła, bo wcale nie jest najprostszy i nie utrzymuje się w każdym akwa z optymalnymi warunkami (jestem przykładem :)). Coś pływającego według gustu. Więcej bym nie ładowała, a zadbała o zagęszczenie wybranego.

 

34 minuty temu, bartekjazz napisał:

sprawa oświetlenia

nie znam się na tym :( Ja obstawiam oświetlenie podwójne - dla fauny i flory. Trzymam się raczej zasady W/L

 

35 minut temu, bartekjazz napisał:

sprawa podłoża mnie nurtuje monado/lawa

już wcześniej się wypowiadałam... Lawa jest porowata co sprzyja osiedlaniu się bakterii nitry, ale jest chropowata i może powodować drobne uszkodzenia ciała ryb.

Manado jest gliną, super sprawdza się jako "wciągacz" szkodliwych substancji, które potrafi oddawać np. roślinom. Ale jest piekielnie lekki i ryby denne będą robiły harmider, jak również typowe rośliny słabo ukorzeniające się nie utrzymają się w podłożu (mówię z własnego doświadczenia!)

 

39 minut temu, bartekjazz napisał:

a jak już nawozić to po okresie dojrzewania tak ?

 Na bank PO. I to też nie od razu. Musisz obserwować rośliny. Może się okazać, że wypali Ci LT a wtedy nawożenie zaburza równowagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, katija napisał:

proponuję Alternathere reineckii (gdzieś z tyłu w rogu)

To dziadostwo jest akurat wybitnie światłolubne. Posadził bym ja pod samą lampą i to tak, żeby nie dotykały jej żadne inne rośliny. Po drugie bez CO2 nie będzie wyglądała tak łądnie jak an zdjęciach.

 

3 godziny temu, katija napisał:

Manado jest gliną, super sprawdza się jako "wciągacz" szkodliwych substancji, które potrafi oddawać np. roślinom. Ale jest piekielnie lekki i ryby denne będą robiły harmider, jak również typowe rośliny słabo ukorzeniające się nie utrzymają się w podłożu

Manado jest to jedyny produkt JBL, który im się udał. Nie ma żadnych wad. Lekkie jest tylko na początku. Mam dwa samce Zbrojnika niebieskiego i aż tak bardzo nie demolują, ale fakt, potrafią wykopać roślinę, która nie zdążyła się dobrze ukorzenić  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DavyJones napisał:

To dziadostwo jest akurat wybitnie światłolubne.

Zaproponowałam z faktu, że kolega planuje światło pod rośliny :) Przy takim faktycznie rośnie wybarwiona, choć bez CO2 wolniej - własne doświadczenie :) 

 

11 godzin temu, DavyJones napisał:

Lekkie jest tylko na początku.

hmm... u mnie ten początek trwał 2 lata, aż w końcu je wywaliłam :] oprócz tego jednego "ALE" było wręcz idealne :) Krewetki odskakując wzbijały je w górę tworząc dołki w miejscu odbicia :D Może tylko ja miałam pecha w tym przypadku heh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha...to co do oświeltlenia dać na tył i na przód

 

 

Sylwiana grolux t5 8w

 

jeżeli chodzi o ludwigię mini red

ja się za bardzo na przycinaniu i dokorzenianiu nie znam

chyba że mi jakoś to objaśnicie albo jakąś inna łatwiejszą czerwona alternatywę

 

gwiazdka wodna potrafi wybarwić się na czerwono?

 

 

 

a o tych roślinkach co sądzicie (jeżeli chodzi o łatwość)  :

 

 

 

POGOSTEMON OCTOPUS
Echinodorus latifolius
ydrocotyle tripartita japan
CRYPTOCORYNE WENDTII BROWN
Blyxa japonica 
 
a hydrocotyle  przymocować do jakiegoś małego korzenia tak  ?
 
  Alternathere reineckii morze sobie odpuszczę  skoro z tą rosinką jest tyle zachodu...
 
ja już nie wiem jedna opinia żeby nie nawozić co2 a inna że :  ( jeżeli chodzi o reinecki   jak już bym nawoził pod jedną roślinę to wiadomo że udzieli się to całemu zbiornikowi )
 
 
"Zaproponowałam z faktu, że kolega planuje światło pod rośliny :) Przy takim faktycznie rośnie wybarwiona, choć bez CO2 wolniej - własne doświadczenie"
 
 
 
 a po czym ja poznam u roślin że trzeba już zacząć nawozić albo jeszcze nie  albo w ogóle nie nawozić
 
( zielony jestem )
 
a mchy jakieś fajne ???
 
no TO jak w milionerach co ostatecznie wybrać lawa czy monado ....
 
chyba zdecyduję się na lawę choć też jedna opinia taka druga inna...jak z tą lekkością monado jedni tak jedni inaczej a bojownik chyba też potrafi buszować w podłożu eh....
 
ja planuje :
 
1x bojownik
+ jakiś dodatek jeszcze nie wiem
 
jeżeli on sobie nie porani pyszczka to wezmę lawę ( tak  mi się wydaję ) 
 
a pod spód ten Nutrri plant  będzie spoko
 
 
 

Dzięki za odp :)

 

 

p.s.

 

  ten baniaczek jest mega co sądzicie ?

 

 

 

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w tak małym akwarium, swoim pierwszym akwarium, posadzisz Nurzańca, kilka Zwartek, mech na korzeniu to też będzie pięknie.

 

2 godziny temu, bartekjazz napisał:
POGOSTEMON OCTOPUS
Echinodorus latifolius
ydrocotyle tripartita japan
CRYPTOCORYNE WENDTII BROWN
Blyxa japonica

To są rośliny osiągające rozmiary od średnich do dużych.

Mam Zwartkę Wendta Brown, jest całkiem spora, jakieś 15-20 cm wysokości i średnicy.

Blyxa - też mam - jest jeszcze większa.

Octopus to już kosmos, nie masz tyle miejsca.

 

2 godziny temu, bartekjazz napisał:
1x bojownik
+ jakiś dodatek jeszcze nie wiem

Sam bojownik wystarczy.

 

Podłoże.

Do 30l możesz zainwestować w podłoże aktywne. Aż 3l kosztuje od 60 do 90 zł, więc to nie majątek. Posłuży Ci nawet 3 lata.

 

2 godziny temu, bartekjazz napisał:

chyba zdecyduję się na lawę

Nie bądź dziadem. Kup aktywne.

 

 

Jeszcze jest kwestia oświetlenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże drogi i pierogi to ja już nie wiem a jakie aktywne ?

 

a aktywne w czym jest lepsze od kompilacji nutri plant/ lawa albo monado

 

o tym nutri czytałem że bardzo spoko

 

to napisałabyś/napisałbyś jak wtedy nawozić i listę roślin/mchów które by pasowały czy ludwgie czy nie czy  Alternathere reineckii   albo coś z własnego doświadczenia ...

 

i jeszcze to

 

"a po czym ja poznam u roślin że trzeba już zacząć nawozić albo jeszcze nie albo w ogóle nie nawozić "

 

no i oświetlenie może ktoś się jeszcze się wypowie o tym wszystkim...

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, bartekjazz napisał:

"a po czym ja poznam u roślin że trzeba już zacząć nawozić albo jeszcze nie albo w ogóle nie nawozić "

wsadzasz rośliny o konkretnym wyglądzie. Więc jak pojawią się przebarwienia, dziury w liściach, nie będzie w ogóle rosła, zacznie obumierać - wtedy czytasz o przypadku jaki Cię "nawiedzi" i wiesz czy brak składników, czegoś za dużo, co może być źle... :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, bartekjazz napisał:

Boże drogi i pierogi to ja już nie wiem a jakie aktywne ?

 

a aktywne w czym jest lepsze od kompilacji nutri plant/ lawa albo monado

Skoro masz akwarium tylko 30 litrowe to możesz kupić 3-4 litry podłoża aktywnego.

Na przykład:

  • ADA Amazonia
  • Aqua Substrate II+
  • Tropica Aquarium Soil

Trzy litry tego ostatniego to tylko 70 zł, zresztą nie ma większego znaczenia na które się zdecydujesz. Podłoże aktywne załatwia kilka spraw na raz.

  • dobrze nawozi rośliny
  • pochłania nadmiar nawozów z wody
  • obniża PH, zmiękcza wodę
  • rośliny dobrze w nim rosną, korzenie są zdrowe

Nie musisz się martwić że coś ci się zmiesza, jak ryba zacznie kopać. Jest korzystne dla krewetek, są nawet specjalne wersje tych podłoży dedykowane do krewetkariów.

 

Zestaw Manado  +  Nutripalnt to wersja budżetowa. Gdybym jak chciał kupić podłoże aktywne do akwarium 480 l to musiałbym wydać 1300 zł lub więcej, a na Manado i Nutriplant 400 zł. Więc jest różnica. Przy małych zbiornikach opłaca się kupić podłoże aktywne. Mam 72l na Aqua Substrate II+ już kilka lat i sobie to wszystko hula.

 

Teraz wchodzisz na stronę jakiegoś sklepu internetowego i szukasz: "rośliny pierwszego planu", "rośliny drugiego planu", "rośliny do nano akwarium" i sobie wybierasz.

Tu: https://tropica.com/en/inspiration/# masz przykłady zbiorników. Rośliny, układ itp. Wybierz z manu Size: <50 , potem przycisk Search i oglądasz zbiorniki.

 

Gdybyś zainwestował w zestaw CO2 (butla), to to akwarium byłoby łatwiejsze w utrzymaniu. Rośliny rosną lepiej, glony rosną gorzej. 

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsza jest chyba ADA Amazonia a ile litrów takiego podłoża staczy na 30 l  3 czy 4 litry ?

 

a gdzie można dostać taką butlę i jak to zainstalować a nie mógłbym nawozić doraźnie na dzień po 2x psiknięcia ? to makro  nie dawać nic ?

 

a co jak będę miał twardą wodę i wysoki ph ? szyszki olchy przy podmianie wystarczą ?

a nie poradzilibyście mi jakiś łatwych roślin/mchów żebym nie porywał się z motyką na słońce...

z tego co pisaliśmy  raczej na pewno myślę o :

gwiazdka wodna

hydrocotyl

ubwassertang

 no i coś czerwonego albo ludwigie albo Alternathere reineckii

 

 

to są raczej łatwe rośliny co nie ?

 

 

jakie rośliny/mchy  byście jeszcze doradzili ?

 i z oświetleniem dać na przód i na tył

 

Sylwiana grolux t5 8w

 

i ja nie rozumiem za bardzo po angielsku z tej strony...

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, bartekjazz napisał:

najlepsza jest chyba ADA Amazonia a ile litrów takiego podłoża staczy na 30 l  3 czy 4 litry ?

To zależy jak grube ma być warstwa podłoża. Przy 4 litrach będziesz miał +-5cm grubości.

 

38 minut temu, bartekjazz napisał:

gdzie można dostać taką butlę i jak to zainstalować

W sklepach internetowych. Butla + reduktor+ elektrozawór + kilka innych rzeczy. Tu: https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/technika-co2/zestawy-co2-do-akwarium/seria-aqua-planter/aqua-planter-passion-camozzi-zestaw-co2-butla-21l.html jest wszystko za wyjątkiem dyfuzora. Butlę na pewno wysyłają nienabitą.

Możesz sobie zażyczyć żeby Ci to skręcili.

 

W zasadzie przy takim mocnym oświetleniu bez butli CO2 nie ma co się brać za to akwarium. LED 18W to jak świetlówka linowa 36-45 W. Dla takiego zbiorniczka to dużo.

 

38 minut temu, bartekjazz napisał:

co jak będę miał twardą wodę i wysoki ph ? szyszki olchy przy podmianie wystarczą ?

Podłoże aktywne będzie zbijało PH i twardość. Oczywiście to nie jest wieczne. Lepiej będzie mieszać kranówkę z wodą demi. Albo tylko demi + mineralizator.

 

38 minut temu, bartekjazz napisał:

poradzilibyście mi jakiś łatwych roślin/mchów żebym nie porywał się z motyką na słońce

Możesz pokusić się o trawnik ze Staurogyne repens, pomiędzy kamieniami i korzeniami posadzić Hygrophila pinnatifida, na korzeniach mchy, a z tyłu grupa jakiejś czerwonej Rotali.

 

Przeglądałeś akwaria ze strony tropica.com ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie jestem za bardzo techniczny nie mam pojęcia o czym piszesz jeszcze bym coś wysadził...a czemu węgiel w  płynie nie może być ? to ile  litrów/centymetrów byłoby optymalnie ?

 

 

  a jakie jakieś fajne mchy ?

 

Sylwiana grolux  ma 8w t 5 i ją planuję  na tył a na przód polecana była aqua star ale nigdzie nie mogę znaleść 8 w  więc się pytam czy dać na przód i na tył grolux czy może polecilibyście mi jakąś alternatywę na przód....

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, bartekjazz napisał:

Sylwiana grolux  ma 8w t 5 i ją planuję  na tył a na przód polecana była aqua star

Więc jakie masz w końcu światło w tym zbiorniku? LED 18W czy coś innego.

 

Aquastar to się wg mnie do niczego nie nadaje. Grolux jest OK.

 

24 minuty temu, bartekjazz napisał:

węgiel w  płynie nie może być

Może.

 

24 minuty temu, bartekjazz napisał:

ile  litrów/centymetrów byłoby optymalnie ?

 

Kup 4 litry. Będzie OK

 

25 minut temu, bartekjazz napisał:

a jakie jakieś fajne mchy ?

Wszystkie mchy są fajne. Wybierz taki który Ci się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...