Skocz do zawartości

Pomoc w zakładaniu zbiornika 30 l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

planuje założyć zbiornika 30 l biotop Azja dla Bojownika low tech jako filtr posiadam Fzn 1 jako wkład do litra lawa wulkaniczna podłoże postanowiłem użyć piach plus powtykać kulki gliniano torfowe, jako oświetlenie belka 18 w a roślinki azjatyckie . Mam pytanie czy takie akwarium trzeba nawozić ? czy taki trawnik z poza biotopu się przyjmie

Micranthemum monte carlo

albo taki

Marsilea hirsuta

 

jakie są podstawowe testy wody

to narazie tyle pytań dziękuję za odp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium LT to chyba na ziemi i bez nawozów...z tak mocnym oświetleniem to raczej te roślinki powinny się przyjąć, ale nie jestem pewna, czy nie będzie potrzebne CO2. Poza tym trawniczek biotopowy jak najbardziej możesz zdobyć - pogostemon helferi chociażby albo bardzo małe gatunki zwartek. Podstawowe testy wody to na obydwie twardości, PH oraz NO2 i NO3. I jakaś roślina pływająca koniecznie musi być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakiej ziemi ? a piach i kulki gliniano torfowe, by  się nie sprawdziły ? a ja mam carbo w płynie to by mogło być 2 psiknięcia tylko nie pamiętam czy carbo podaje się na noc czy na dzień

 

widziałem rożne opinie o  pogesteon helferi że jest kapryśna itd

 

a te  rośliny trawnikowate co podałem się przyjmą ?

 

 

( sory belka ma 16 w )

 

 

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale nie wiem, czy to już się kwalifikuje jako akwarium low tech :) co do roślinek, o które pytasz - powinny się przyjąć;  o pogostemonie krążą różne opinie - u mnie rósł, dopóki siedział w żwirku. Carbo podaje się na noc, ale to ponoć nie zastępuje dwutlenku węgla, a u mnie przykładowo węgiel podniósł KH (twardość węglanową) wody i ponoć może parzyć ryby i rośliny. Ale w sumie - moje rośliny jak na razie rosną bez węgla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to według ciebie jak powinno wyglądać akwarium low tech ? piach to low tech a kulki użyźniają podłoże, no jeszcze zostaje kwestia filtracji czy kaskada z lawą wulkaniczną będzie ok  czy nie bardzo no i  nawozić czy nie nawozić oto jest pytanie.....

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bartekjazz napisał:

piach to low tech

Podaj proszę źródło, z którego to wyczytałeś. 

 

Low-tech bazuje na ziemi ogrodowej i jest tańszą alternatywą dla akwarium holenderskiego (high-tech) - czyli pod rośliny. Wszystko po to, by właśnie nie używać żadnego nawożenia, nawet carbo. Low-tech ma stworzyć zamknięty ekosystem, w którym rośliny pobierają składniki z naturalnego podłoża oraz te, które wytrącają się podczas przeróżnych procesów zachodzących w zbiorniku oraz z odchodów ryb, które w Low-tech są wręcz wymagane. Drewno jest jak najbardziej pożądane w takim stylu. 

 

1 godzinę temu, bartekjazz napisał:

kaskada z lawą wulkaniczną

Wydaje mi się, że lawa wulkaniczna w filtrze czy zwykła ceramika nie powinny zaszkodzić, a wspomóc filtrację nie wpływając zasadniczo na sam ekosystem.

 

3 godziny temu, bartekjazz napisał:

planuje założyć zbiornika 30 l biotop Azja

Akwaria Low-tech bazują na roślinach, które dostosowujesz do osiągniętych STAŁYCH parametrów, a nie odwrotnie. Więc nie ma pewności, że wszystkie które wybrałeś "bo azjatyckie" przyjmą się. Z praktyki w moich zbiornikach Monte Carlo wcale nie jest proste w uprawie i w niektórych przypadkach wymaga dodatkowego nawożenia. Low-tech stosowany jest też głównie w akwariach ponad 60L a nawet 100L z uwagi, że polecane rośliny są roślinami wymagającymi przestrzeni, choć należą do najprostszych. Zawsze można spróbować z bardziej wymagającymi, ale dopiero gdy najszybciej rosnące wyciągną z wody nadmiar minerałów. 

Edytowane przez katija
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojejku....to  co mi poradzisz jak założyć low tech albo czym nawozić przy tym piachu  bo jestem zakłopotany ( pieniądze mam odłożone ale chciałbym akwarium jak najbardziej samoobsługowe )na jednym forum poradzono mi

 


"Rośliny:
Rogatek
Praktycznie wszystkie kryptokonyny (zwartki) z naciskiem na wendtii green i brown
Nadwódka wielonasienna
Wąkrotka sp japan
Nadwódka trójkwiatowa "

 

"Do piachu warto powtykać kulki gliniano torfowe, bo kryptokoryny lubą żyzne podłoże " 

 

Na tym forum poradzono mi że carbo na noc a na innym :

"carbo na dzień. rośliny w nocy nie pobierają dwutlenku tylko go produkują..."
 
to w końcu jak ?
  •  (czy może w ogóle jakieś inne podłoże...)
  • 0

 

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwy Low-tech bazuje na ziemi ogrodowej niestety :( Na piachu ciężko będzie Ci utrzymać jakiekolwiek rośliny, chyba że epifity (nie ukorzeniają się, rosną przymocowane do kamieni, korzeni i ceramiki, np. Microzoria, mchy, Anubiasy, Bolbitisy). Ale zastosowanie samych tylko epifitów odbiega od wzorca Low-tech, mogą być dodatkiem uzupełniającym, ale nie podstawą. 

Przez jakieś 2 lata miałam baniak Low-tech na ziemi ogrodowej, ale wybrałam najgorsze z możliwych podłoży nawierzchniowych - poza tym są naprawdę super ;)  (JBL Manado) i po tym czasie, pod wpływem ryb i mimo zabezpieczenia ziemi siatką (też była do d*) ziemia zaczęła mi wyłazić brudząc wodę i psując wizualny efekt :( 

 

Prawdziwy Low-tech, nawet w wersji mini (jak na Twoje 30L - a propo podaj rzeczywiste wymiary zbiornika jak długość, szerokość, wysokość i grubość szyb) musi tak czy siak być na ziemi. Piach możesz sobie dodatkowo dosypać, przy umiejętnym rozgraniczeniu nie będzie się mieszał z podłożem nawierzchniowym. Wybierz najtańszą ziemię ogrodową (ważne by nie miała w sobie nawozów i innych "ulepszaczy"), warstwa ok. 4 cm. Na to drobna siateczka z naturalnych włókien (możesz zastosować taką jak się kupuje cebule w marketach, ale staraj się znaleźć coś drobniejszego). Na sam wierzch najlepszy żwir bazaltowy czarny o drobnej granulacji - warstwa ok 3 cm. Aby nadać głębi aranżacji lecisz pod kątem, zwiększając warstwy w stronę tyłu zbiornika. Aha, nie syp ziemi przy przedniej szybie, zacznij w odległości jakichś 2 cm, na przodzie zasyp żwirem.

Jeżeli zależy Ci na użyciu piachu, możesz stworzyć aranżację w typie "Wyspy" lub "Nabrzeża".

 

Rośliny mogą być, przy czym nie wszystkie Cryptocoryny (zwartki) nadają się do Twojego litrażu. Musisz koniecznie poczytać o nich. Zacznij z najłatwiejszymi w hodowli i takimi co najszybciej rosną - ziemia bogata jest w minerały, które po zalaniu (a samej ziemi nie wolno Ci płukać) uwalniają się do wody w dużej ilości. Skwapliwe i pożytecznie wykorzystają to wspomniane rośliny, te bardziej wymagające przy takiej bombie po prostu padną. Trudniejsze metodą prób i błędów będziesz mógł spokojnie wypróbować, jak ustabilizują Ci się parametry. Proponuję na początek słabiej ukorzeniające się rośliny, głównie rozmnażane poprzez przycięcie (nie Cryptocoryny). Obecność roślin przyśpieszy stabilizację zbiornika, a więc parametrów. Zakup testy i badaj. Jak nastąpi unormowanie to dosadź rośliny odpowiednie do parametrów.

 

Low-tech nie nawozi się!!! To ma być zamknięty ekosystem, samowystarczalny. Dodawanie nawozów, nawet najprostszych spowoduje zaburzenie równowagi biologicznej. Z własnego doświadczenia kulki są do bani, a przy czyszczeniu dna potrafią wyłazić w formie syfu na wierzch podłoża. Jeżeli przy Low-tech zaczniesz używać nawozów doprowadzisz do rozwoju glonów, a że to typowy styl roślinny (ryby są wymaganym dodatkiem, ale w ograniczonej ilości) to niewielkie szanse na wygraną (kwestia reakcji w porę) i akwarium "do śmieci".

 

Pamiętaj to moje osobiste zdanie, spostrzeżenia i doświadczenia :) 

 

PS: mojego Low-tech'a za bardzo dobry uznał sam Dr Krewetka ;) Za co wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś chciał podawać CO2 z butli, to jak najbardziej w dzień. Węgiel w płynie to nie dwutlenek węgla i on potrzebuje co najmniej 8 godzin, aby się rozłożyć do postaci węgla. Dlatego podaje się go po zgaszeniu światła wieczorem. 

 

Możesz zostać przy piachu z kulkami - takie kulki wkłada się co 6 miesięcy mniej więcej, więc prawie jakby samoobsługowe było. Jak chcesz LT, to ziemia ogrodowa i na to żwirek, aby składniki z ziemi nie dostały się do wody. Ale tutaj nie do mnie pytania, bo ja nigdy nie prowadziłam takiego akwarium. Z opisów wiem, ze w akwarium LT nie stosuje się sztucznego oświetlenia. Ale tego nie jestem pewna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Dzierzka666 napisał:

Jak chcesz LT, to ziemia ogrodowa i na to żwirek, aby składniki z ziemi nie dostały się do wody.

Dzierzka, Dzierzka... :) LT na tym się opiera, że minerały z ziemi ogrodowej dostają się do wody :P Dlatego też są zasady zakładania LT, aby nie przesadzić ze składnikami, zwłaszcza przy wymagających roślinach, najprostsze szybko rosnące od razu to wykorzystają z plusem dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem że z  ziemią ogrodową jest wiele problemów ze są plagi glonów itd że to nie podłoże dla początkujących a o tym podłożu piach plus kulki co sądzisz tutaj też są podłoża z mojego zeologa https://www.bajcik.pl/category/podloze-213193?#OfertaProduktowa            

 ja już nie wiem jakie byłoby najodpowiedniejsze proszę o poradę..... i jeszcze jedno pytanie na

na tył daje coś takiego

 

https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/sylvania-grolux-t5-8w-29cm-287mm-2004?gclid=Cj0KCQiAnL7yBRD3ARIsAJp_oLbRGBrmqo1yYb7S3oEotDCYYs-yPqYUk_j8KbbwZapd3j1GyPQ-AzwaApXOEALw_wcB&fbclid=IwAR0Dxg7mS7C-KhnGIOAj1AhB9Jo-P-zY-NWviljexcrTjKYioPYNMWUlJ7M 

 

co dac na przód ?( one są na pewno pod 30 ? )

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się zdecydować, bo wybierasz wszystko co nie ma nic wspólnego z LT... 

 

Sam piach w tym stylu będzie wyglądał nieestetycznie, bo najdrobniejszy syf będzie widoczny. Będziesz musiał często oczyszczać dno co przeczy zasadom LT. Czyszcząc piach będziesz go zasysał co w połączeniu z kulkami glinianymi doprowadzi do ponownego zabrudzenia dna. Do tego będziesz musiał na bieżąco uzupełniać warstwę piachu. 

 

Podłoża jakie widzę pod linkiem w większości się nie nadają. Chyba, że pod nimi znajdzie się ziemia... A substraty to podłoża z nawozami, które też będą sprzyjać rozwojowi glonów - jak ziemia. Zwłaszcza jeśli masz zamiar minimalnie ingerować w powstały ekosystem. Może jeszcze powiesz, że myślałeś by któryś substrat dać pod piach?!

 

Do tego chcesz użyć świetlówki wspomagającej wzrost roślin... Zlituj się proszę! Wszystko co wybierasz nie ma nic wspólnego z LT. Takie rozwiązania stosuje się w podstawowych akwariach bez konkretnego stylu z elementami używanymi w HT - intensywne wspomaganie rozwoju roślin.

Co do samej świetlówki to zależy czy statecznik obsługuje taka moc...

 

Skoro usilnie chcesz wspomagać wzrost roślin a do tego bazować na piachu jako podłożu to załóż standardowy zbiornik, w którym będziesz robił to co normalnie się robi? Podmiany cotygodniowe z czyszczeniem dna i dopelnianiem podłoża, czyszczenie szyb, regularne przycinki roślin z usuwaniem obumarłych części, kontrolowanie parametrów z normowaniem w razie potrzeby. 

 

Bo jak na teraz to możesz użyć wszystkiego co planowałeś i jeszcze dorzucić do zbiornika karpia 😉

 

PS: nie na darmo prosiłam Cię o podanie wymiarów zbiornika, chciałam określić faktyczny jego litraż.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, katija napisał:

Dzierzka, Dzierzka... :) LT na tym się opiera, że minerały z ziemi ogrodowej dostają się do wody :P Dlatego też są zasady zakładania LT, aby nie przesadzić ze składnikami, zwłaszcza przy wymagających roślinach, najprostsze szybko rosnące od razu to wykorzystają z plusem dla siebie.

 

 

No patrz, a ja to tak rozumiałam, że minerały mają zostać w podłożu i rośliny mają je pobierać przez korzenie, zaś same minerały mają być uzupełniane przez rybie kupki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o low tech może się opierać jedynie na ziemi ogrodowej ? co radzisz na początek bo ja już Boże drogi nic nie wiem to niech będzie hajtech zależy które łatwiejsze ... jak będzie dużo roślin i ekosystem się ustabilizuje to chyba nie będzie tak ciężko z obsługą  dowiedziałem się że nawożenie carbo + makro 2x psiknięcia rano wystarczą a te świetlówki jak wspomagają wzrost roślin  to chyba dobrze ,te lampy będzie obsługiwała taka belka :

 

 

https://www.ceneo.pl/55016537?fbclid=IwAR0Kj-PUSHXb85t-9fg3ZcRoBUeWH56_Szxy_voR3Ix6FAQCk_cMZrbkqPo

 

 

 

 

wszystkie te podłoża z zeologa są złe ?a np ten aquakris ? i na to bazalt ?

 

https://www.bajcik.pl/product/NATURAL-SUBSTRATE-AQUA-KRIS-3-litry-s8132?CategoryId=213193&fbclid=IwAR3qC5cdBIqMWOAFk6tm1GQQr-mdPv5lLk3imvLB5DX-5BgJSa2tWsLXrg4

 

 

( a jak pisałem na początku kaskada fzn1 z lawą jako wkłady filtracyjne jest ok ? )

 

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, rozwalasz mi system nerwowy! :( 

 

Masz tu linki i poczytaj. Łączysz 3 style w jednym... A ja nie mam już siły Ci tłumaczyć :( 

 

LOW-TECH  http://aquakati.blogspot.com/2017/05/zakadanie-krok-po-kroku-zbiornika-low.html

Holender https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/aranzacja-akwarium/324-akwarium-holenderskie-zakadanie-akwarium-holenderskiego.html

znów Holender http://akwariumblog.blogspot.com/p/akwarium-roslinne-od-podstaw.html

Zwykłe https://www.superakwarium.pl/porady_serwisu/porada/zakladanie-akwarium-krok-po-kroku.html

tu masz o HIGH-TECH  http://roslinniak.blogspot.com/2011/06/roznica-pomiedzy-akwarium-ht-i-lt.html

 

Podłoże jak podłoże, jak to zwykły roślinniak w typie Holendra lub najzwyklejsze akwarium w typie Akwarium nadaje się.

Te 16W w takim zbiorniku może być, choć mogłoby być ciut mniejsze. 0,5 W wzwyż stosuje się w HT

Filtr może być jeśli ma to być Holender czy Akwarium. Do HT jest chyba za słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no kto pyta nie błądzi ....a czemu trzy style ?chciałem się spytać o nawożenie i czy jakieś podłoże z mojego zeologa się nada ...filtr jest bardzo wydajny z tego co czytałem 20-100 ll jak nie 16 w to jakie no i chciałem dać na tył

 

https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/sylvania-grolux-t5-8w-29cm-287mm-2004?gclid=Cj0KCQiA4sjyBRC5ARIsAEHsELFVE8EwgKw8KxQMbaa2q6x-Z-vUyU0EAOW4H-_0FGh37rWU8sI5rCYaAultEALw_wcB  

 

i się spytać co byś radziła na przód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zaczniemy od nowa? Chcesz założyć akwarium, w którym rośliny będą ładnie rosły i będziesz miał ładne tło dla bojownika, tak? Żadne LT, HT i Holender.

 

Tak więc podłoże pod rośliny jako pierwsza warstwa ta żyzna to jakikolwiek substrat roślinny - ilość wg producenta. Na wierzch kładziesz co chcesz - ilość wg producenta.

Filtr ok i nie zajmuje dużo miejsca.

 

Jeżeli na tył stosujesz świetlówkę pod rośliny to na przód wybierz zwykłą typu Sunny o barwie 6500K. Co do mocy. Zależna jest od długości jaka Ci wejdzie w belkę. Jeśli wchodzi Ci te 29-30 cm to przy roślinnej masz 8W. Poszukaj drugiej i jaką ma moc i będziesz wiedział ile łącznie. Jeśli będzie 16W to trudno, chyba tylko Leddy są "mniejsze" w Watach ale nie znam się aż tak, a nie mam już czasu na szukanie. W razie co te 16W też może być, ale musisz dbać o rośliny i parametry, by Cię glony nie zjadły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On niby ma 16w na 30l to daje magiczne 0,5w na litr z małym zapasem.

Przy standardowych wymiarach akwarium proste 40x25x30 warstwą ziemi około 1cm z nawozem lub bez a na to podłoże jakieś tam. Jest wstanie posadzić większość roślin one powinny rosnąć wolniej lub szybciej ale jednak rosnąć.

 

Jak ziemia z nazwozem to composana do oczek wodnych lub

Substral z Osmocorp (w tej jest sporo torfu co za tym idzie drewno liście itp) ja to zostawiłem bo ruszać tego nie będę przez lata.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się nie orientuję ale jeżeli bez ziemi ogrodowej to hi tech albo holender ciężko mi napisać co określa  to że jedno nazywa się tak a inne tak wybieram tak żeby było dobre dla ryb i roślin w moim przypadku dla   

1x bojownika myślałem też o kilku kiryskach karłowatych

 

 

 

 

 

1.

posiadam belkę 2x 8w

https://www.ceneo.pl/55016537?fbclid=IwAR2ZOshlIato_M0ce4Se5_2wDd4wo7FNT34cB2tq2hOd-4R5r8LzeRS0oo0

 

na tył dam t5 8w grlo lux

 

wydaje mi się że  dam tę przednią świetlówkę  jaka dodawana jest do belki to będzie podchodzić pod sunny ( tak mi się wydaję ) chyba że się mylę może wy macie wiedzę  co dają w standardzie ale jakby co to

 

znalazłem coś takiego będzie ok ?

 

https://edison24.pl/swietlowki-liniowe-t5/552-swietlowka-liniowa-t5-8w-865-6500k-29cm-g5-woj20167-spectrum.html?gclid=Cj0KCQiA4sjyBRC5ARIsAEHsELFGwESeo1EmhgQzPkmAuhMyeM5wCH_S8BjmEuBlmIJa_MNq0uiGW0saAhK7EALw_wcB

 

2.

a co sądzicie o tych podłożach

 

 

 

https://www.bajcik.pl/category/podloze-213193?OfferPage=1&#OfertaProduktowa

 

np.

NATURAL SUBSTRATE AQUA KRIS

AQUA DECORIS FLOR

 

ADVANCED SOIL PLANT

 

 

albo co tam jeszcze innego różnego rodzaju substtrakty itd tam są dwie  listy z podłożami 

 

te wszystkie podłoża trzeba nakryć żwirkiem ?

 

 

czytałem że ADA amazonia też jest dobra

 

3.

jakie byście mogli polecić ładne roślinki

 

4.

nawożenie dowiedziałem się że planta garnier makro i carbo 2x psiknięcia na dzień będzie ok

 

 

5.

 

takie coś chcę dać do koszyczków od filtra

 

https://allegro.pl/oferta/bio-wklad-lawa-wulkaniczna-lepsza-od-ceramiki-1l-6896848023

 

dziękuję za CIERPLIWOŚĆ :)  i porady 

 

 

 

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa określa stopień zaawansowania technologii i pracy w dane akwarium, oraz cel założenia akwarium. Nie trzymałabym się sztywno nazw w każdym bądź razie. 

Akwarium LT to akwarium niskonakładowe (minimum ingerencji człowieka), akwarium HT to masa sprzętu dodatkowego i ciągła kontrola systemu. 

 

Co do podłoża nie wypowiem się, ja mam żwirek z kulkami nawozowymi i to, co wyprodukują rybki i roślinki. Moje akwarium jest oświetlone mocą 0,4 W/L i mimo to potrzebuje nawozów już. Z tego, co czytałam, podłoża się przykrywa żwirkiem. Jak w akwarium LT - nie mam pojęcia.

 

Jeśli chodzi o nawożenie, nie sugeruj się zaleceniami producentów. Na początek istnienia akwarium daje się tylko potas, a jeśli dajesz substrat, to nie powinno się nawozić wcale do słupa wody. Jeśli już potem jakiś nawóz, to z Planta Gainer - ale micro, dodaje się podczas podmianki wody. W moich 54 litrach to funkcjonowało bardzo dobrze. 

Węgiel w płynie możesz podawać (w sumie zaleca się już przy oświetleniu do 0,5 W/L) - ale z firmy Aqua Art (czyli Planta Garnier) nie polecam - u mnie za bardzo podnosił twardość węglanową wody (jako jedyny z nawozów tej firmy). 

 

Ładne roślinki to trudne roślinki :) na 30 litrów może być nurzaniec azjatycki (ma liście jak sprężynki i nie rośnie wysoki), jakaś zwartka i pogostemon helferi mi się podoba :) może jakas limnofilia albo mikrozorium (taka paproć), tylko musiałbyś poszukać niskich gatunków. Do tego na jakimś kamyczku mech jawajski, jako roślina pływająca hygroryza aristata i masz azjatycki kącik ;) 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2020 o 15:39, bartekjazz napisał:

oświetlenie belka 18

Zapewne LED, bo do kostki 30 l świetlówka liniowa 18W nie zmieści się. Bardzo dużo i nie mieści się w definicji LowTech.

 

Godzinę temu, Dzierzka666 napisał:

Akwarium LT to akwarium niskonakładowe

LT, czyli Low Tech. Akwarium bez zaawansowanej techniki, jak komputery sterujące oświetleniem, CO2, podmianą wody itp, z minimalną ilością oświetlenia wystarczająca do umiarkowanej wegetacji roślin. Wszystkie procesy w takim akwarium powinny być zbliżone do naturalnych, włączając to nawet oświetlanie światłem słonecznym.

Nie musi być na ziemi, chociaż jest to zalecane. Nie jest nawożone. Polecam książkę Diany Wlastad.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

TO ja jestem zdecydowany na hi tech

 

ale w makro jest potas czy na początek tylko sam potas ?jak długo stosować sam potas a kiedy przesiąść się na makro ?tczy mikro nie jest zbędne ? jakiej firmy byś poleciła carbo ja czytałem żeby podawać na dzień carbo i macro bo tam jest (azot, fosfor i potas) czy stosować carbo mikro i makro bo ja już nie wiem i i macro i carbo jest pożywieniem dla roślin a co daje mikro  a carbo jak i makro( jak i mikro ) podawać na dzień ? bo o carbo jedni piszą na noc jedni na dzień
 
na dno chciałbym dać coś takiego
 
 
 
a na wierzch coś takiego
 
 
 
przy takim podłożu to trzeba odrazu nawozić czy nie? 
 
ile litrów substraktu i iile kilogramów  lawy wystarczy do 30 l
 
a mogłabyś odpisać ma resztę podpunktów

 

Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diversa Nutriplat wydaje się być dobrym wyborem, ma bardzo dobre opinie i sam się nad jej użyciem zastanawiam. 

 

Na wierzch polecam Manado lub "polskie manado" Biogrunt firmy ichthyo trophic - sprzedaje sklep Clarias, bardzo tanie. Kupiłem 80 litrów i niebawem użyję. Też ma dobre opinie.

Dlaczego te podłoża? To wypalana glina niemal jałowa dlatego najlepiej użyć coś pod podłoże. Sypiesz 2 cm Nutriplant lub coś podobnego (Tertra Complete, JBL aquabasis itd) na to minim 5 cm Manadu lub Biogrunt.

 

Rośliny na tym podłoży rosną bardzo dobrze, korzenie są białe, zdrowe, nic nie gnije w podłożu. Glina ma jeszcze jedną właściwość, buforuje składniki/nawozu - potrafi je magazynować.

 

Jest to tanie rozwiązanie alternatywne do tzw aktywnych podłoży. Manado/Biogrunt się nie kruszy. Nie zepsuje się chyba nigdy. Po wyczerpaniu nawozów z Nutriplant wystarczy zacząć aplikować kapsułki lub pałeczki nawozowe pod rosliny.

 

Co do nawożenia słupa wody na Nutriplabnt i podobnych to twierdzę na podstawie własnego doświadczenia, że nie musisz tego robić przez 3-6 miesięcy. Oczywiście przy CO2 i mocnym oświetleniu może jednak się okazać, że nawożenie do wody będzie konieczne, każde akwarium jest inne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manado jest faktycznie dobre, ale...

nie nadaje się przy rybach dennych i wszelkich takich co to interesują się podłożem :( Wtedy wszystko fruwa, a rośliny słabo ukorzeniające się po prostu płyną pod powierzchnię. U mnie krewetki jak się wystraszyły to potrafiły zamącić nim :) Do Holendra i mu pokrewnych bez ryb jest wspaniałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a od początku podawać carbo w płynie ?carbo dawać na dzień czy na noc ?2 x psiknięcia takiego carbo wystarczą na 30 l ?
 
 
 
 
 
ile litrów tego monado i ile nutriplant  wystarczy do 30 l akwarium ?
 
 
po czym poznam że trzeba nawozić po kilku miesiącach ? albo po czym poznam że trzeba nawozić od razu i czym nawozić macro + carbo wystarczy ?
 
czy na lawę na wierzch mogę dać kiryski ? co sądzicie w ogóle o lawie ?
 
Edytowane przez bartekjazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...