Skocz do zawartości

Uporządkowanie wszystkiego przed startem


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Gruby. napisał:

włóknina też (te białe placki?) Oraz w/w - starczy? 

Tak, białe placki :) Ja bym jeszcze rozważyła dodanie węgla aktywnego, możesz zmieszać z którąś ceramiką np

 

11 godzin temu, Gruby. napisał:

jak będzie wszystko ok to.dopiero?

Raczej powinna się utrzymać, ale niekoniecznie rozrastać... Dlatego jeśli chcesz mocować to zrób to gęsto, nie zostawiając miejsca na ewentualne rozrośnięcie się. 

 

11 godzin temu, Gruby. napisał:

Ja kupiłem z invitro źdźbła,

Ja już każdą opcję próbowałam, na nasionach kończąc i w tym konkretnym baniaku za diabła nie utrzymuje się - no chyba że pływa gdzie chce :D

 

11 godzin temu, Gruby. napisał:

by zobaczyć co z czym się je i jak

Dobre podejście, ale pamiętaj, że rośliny mocno ukorzeniające się powinieneś zasadzić od początku, bo później nabrudzisz w zbiorniku.

Wszelkie rodzaje "łodygowców" (jak nazywam te, rozmnażane poprzez ucięcie wierzchołka) bez problemu będziesz mógł dodać z czasem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, katija napisał:

dodanie węgla aktywnego

Czytałem, że trzeba co miesiąc wymieniać, więc teoretycznie mija się z celem posiadanie hw603 o ile dobrze myślę?

8 godzin temu, katija napisał:

Dlatego jeśli chcesz mocować to zrób to gęsto, nie zostawiając miejsca na ewentualne rozrośnięcie się. 

Oglądałem jakiś mech rosnący w dół jakiś płaczący, czy taki by się nadal?:)

 

8 godzin temu, katija napisał:

Ja już każdą opcję próbowałam

A jakie miałaś wrażenia z in vitro?

8 godzin temu, katija napisał:

pamiętaj, że rośliny mocno ukorzeniające się powinieneś zasadzić od początku

A po czym rozpoznać takie rośliny? Na 1 plan chce tylko trawkę, na 2 z dwie roślinki a na tył chciałbym całą ścianę więc lodygowca mogę spokojnie później wcisnac?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gruby. napisał:

Czytałem, że trzeba co miesiąc wymieniać, więc teoretycznie mija się z celem posiadanie hw603

Ja tam nie wymieniam jak mówią, dosypuję świeży gdy nadejdzie czas przeczyszczenia filtr - czyli przy spadku wydajności lub całkowicie, gdy widzę już ubytki w strukturze - a węgiel nie ma za wiele z prefiltrem. Węgiel nie oczyszcza wody z zanieczyszczeń "materialnych", a samą wodę. A prefiltr ma na celu wspomaganie filtra głównego w oczyszczaniu mechanicznym.

 

2 godziny temu, Gruby. napisał:

czy taki by się nadal?

jak najbardziej. Wszelkie rośliny płożące pasują.

 

2 godziny temu, Gruby. napisał:

wrażenia z in vitro?

fajna sprawa, choć bywają delikatniejsze niż takie z typowej uprawy podwodnej. U mnie sitowie i ponikło w jednym baniaku za diabła nie rośnie, skąd by nie pochodziło :) 

 

2 godziny temu, Gruby. napisał:

A po czym rozpoznać takie rośliny?

wszelkie Cryptocoryny ukorzeniają się mocno. I ogólnie wszystkie rośliny rozmnażane przez sadzonki. Cabomby, Rotale, Alternathery, Rogatki, Limnofhile i to co rozmnaża się przez cięcie wierzchołków ma słaby system korzeniowy i można je dosadzać w każdej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, katija napisał:

Węgiel nie oczyszcza wody z zanieczyszczeń "materialnych", a samą wodę

Dlatego posiadam HW-603 z gąbkami który będę czyścił, a JBL e902 chce zapakować ceramika i czymś jeszcze by zamknąć raz i przez rok nie ruszać - z tego co czytałem tak się robi?

 

Mam 10 paczek w mieście, ale jak na złość chyba dziś nie trafia do paczkomatu :) Zawsze dostawałem w soboty, a teraz niby wkładają w weekend za darmo, a od 6 rano paczuszki leżą i leżą i leżą... 

 

Mam pytanie odnośnie testów wody, kiedy robić? Wodę prosto z kranu sprawdzić, czy jak już będzie w akwarium że wszystkim? 

 

Jeszcze jeden punkt odnośnie korzeni i skałek - kłaść je na substrat, czy żwir? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2020 o 11:42, Gruby. napisał:

z tego co czytałem tak się robi?

nooo tak jakby :) W zasadzie filtra nie powinno się ruszać, dopóki nie zauważymy spadku wydajności. W przypadku filtrów wewnętrznych następuje on dość szybko, w zewnętrznych później - można polecieć z kilka miesięcy, ale rok to już dla mnie przesada.

 

W dniu 21.03.2020 o 11:42, Gruby. napisał:

kiedy robić?

w zasadzie sens testowania wody dotyczy wody akwariowej :) Oczywiście kranówkę możesz sobie zbadać pod kątem pH, GH i KH, żeby wiedzieć jak może wpływać na parametry w akwarium po podmianach. Jak już uruchomisz zbiornik - BEZ FAUNY ;) - to testy warto wykonać dopiero po jakichś 1,5-2 tygodniach. Potem już co tydzień, aby śledzić stabilizację. Gdy już parametry będą stałe, woda wyklarowana i nie będzie się nic działo z fauną, możesz myśleć o ewentualnym dostosowywaniu parametrów pod oczekiwane lub po prostu zacząć wpuszczać ryby.

 

W dniu 21.03.2020 o 11:42, Gruby. napisał:

odnośnie korzeni i skałek

wszystko zależy od ich wielkości - ciężaru. Skałki najlepiej umieścić na substracie lub bezpośrednio na dnie zbiornika. Ważne czy będziesz miał ryby, które podkopują takie "konstrukcje". To samo tyczy się korzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam filtry mam testy mam podłoże, mam żwir, zamówiłem leddy tuby plant i sunny. 

Jestem w trakcie oklejania tyłu czarna folia, na szczęście kupiłem 2 metry bo wiedziałem że coś pochlam

 

Aktualnie to wygląda tak:

20200323_202323.thumb.jpg.eca9eb53a6eb0aa5f2b2ffc556c4535f.jpg

Chociaż na zdjęciu w miarę to wygląda, w rzeczywistości fatalnie. 

 

Niedośc że krzywo poszła, to w dodatku pełno powietrza, a robiłem tak, że akwarium leżało bokiem i odkleilem kawałek folii, przyłożyłem do szkła i po kawałku odklejalem 'biala warstwę' i przyklejalem czarna folie..

Coś w stylu naklejania plastrów. 

 

Zobaczę z rana czy się ułoży czy nie, jak nie to zrywam i kolejne podejście zrobię.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gruby. napisał:

Chociaż na zdjęciu w miarę to wygląda, w rzeczywistości fatalnie.

Pierwsza sprawa: wymyj porządnie szybę - od wew i od zew.

2. Musisz usunąć wszystkie zanieczyszczenia i musi lśnić. Wtedy bierzesz się za naklejanie. Najdrobniejsze niedopatrzenie zabrudzenia/zacieku będzie "paliło w oczy" :)

3. Początek dobry. Naklejasz folię ściągając papier. Uważaj, by nie dotknąć palcem klejącej strony, bo utrwalisz w tle swój odcisk palca ;) odsłoń kawałek na szerokość 1-1,5 cm, przyklej równiutko do brzegu (od wysokości). I teraz potrzebujesz jakiegoś narzędzia...

 

To może być równiótka lub po prostu nowa linijka o długości min. 10 cm max 15 cm. Najlepiej metalowa, ale o lekko zaokrąglonym brzegu - nie może być na pewno ostra jak nóż. Możesz użyć nowej czystej szpachelki o szerokości 10 cm lub rakli. Ważne, by prowadzić ją równymi dość zamaszystymi ruchami i pod odpowiednio ostrym kątem, aby nie uszkodzić foli. W ten sposób stopniowo nakładasz folię i pozbywasz się powietrza spod niej. Proponuję poświęcić na to trochę czasu i robić niewielkimi fragmentami - bez pośpiechu i precyzyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię sklepów online bo nie oferują darmowej dostawy hehe.

 

Że tak się wyrażę dostawałem kurdkshakshskahhahswicy z tym tłem z tyłu, aż w końcu zerwałem wszystko, nasypalem substrat, piasek i zalalem, zasadziłem roślinki, filtry skręciłem, ceramikę polalem bakteriami. Hw603 odpowietrzony bo go odwróciłem i powietrze wyleciało, 902e trochę jeszcze ma powietrza w sobie i czasem lekko napowietrzy wodę :)

 

zalalem woda do 2/3 pojemności bo nie miałem więcej (w jednym wiadrze roślinki miałem więc syf się zrobił) 

 

filtr chodzi, tubka plant od tyłu założona świeci aktualnie od 15 do 20

 

Nalałem dodatkowo do wody pełno tych bakterii że aż się mleko zrobiło, dziś już coraz lepiej to wygląda :)

dodatkowo odstawiłem zaś 2 wiadra wody. 

 

1) kiedy pierwsza podmianke zrobić?

2) czy te testy da się jakoś 'szybciej' i bez tych próbek stojaków itd itp robić? Np nalać na talerzyk wodę i pokropić, i łyżeczkę proszku? Przecież na te testy to z pół dnia potrzeba i cała szafkę wolna 😕 po rozpakowaniu wszystkich pól stołu zawalone a w pudelka wejść nie chcą

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DavyJones napisał:

Żaden problem. Większość sprzedaje na allegro a tam masz SMART i dostawę za darmo (pod pewnymi warunkami).

Właśnie o tym pisałem :)

nawet często na allegro mają taniej o parę zł niż na stronie, a przesyłki o połowę tańsze - ostatnio coś brałem z jakiejś strony 84zl+16paczkomat, a na allegro 82+9zl 

 

13 godzin temu, Gruby. napisał:

kiedy pierwsza podmianke zrobić?

Czy wystarczy jak na razie doleje do pełna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Gruby. napisał:

Nie lubię sklepów online

Wydawało mi się oczywiste, że takie sklepy sprzedają również za pośrednictwem Allegro :P 

 

16 godzin temu, Gruby. napisał:

aż w końcu zerwałem wszystko,

zrezygnowałeś z tła? Możesz alternatywnie użyć grubego czarnego brystolu uciętego na wymiar i podklejonego bokami na taśmie :) oczywiście nie do samej górnej krawędzi, a z 1,5 cm poniżej. Ja tak mam w jednym baniaku i świetnie się sprawdza :D Ale oczywiście można się obejść bez tego, choć dodaje wizualnie efektywności całej aranżacji :P 

 

16 godzin temu, Gruby. napisał:

zalalem woda do 2/3 pojemności

Czyli kiedy dokładnie uruchomiłeś? I tylko tyle masz wody? Zalej cały zbiornik - jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś :P

 

16 godzin temu, Gruby. napisał:

1) kiedy pierwsza podmianke zrobić?

to zależy ile już działa. Ale raczej nie wcześniej niż po ok. tygodniu. Chyba że jebitnie coś się dzieje z wodą (ma jakiś kolor, mętnieje)

 

16 godzin temu, Gruby. napisał:

2) czy te testy da się jakoś 'szybciej' i bez tych próbek stojaków itd itp robić? Np nalać na talerzyk wodę i pokropić, i łyżeczkę proszku?

rozumiem, że stojakami nazywasz dodane do kompletów "trzymadła" próbówek? Raczej nie bez powodu są załączone. Jak porównasz barwy? Talerzyk musiałbyś mieć z cienkiego szkła, bez faktury, czysto przeźroczysty. Na innym dodatkowo fałszujesz próbę.

Mi wszystkie te testy zajmują do 30 min. Nad czym chcesz spędzać pół dnia? Testy najlepiej wykonywać przy dziennym naturalnym świetle, więc idealnie nadaje się do tego kawałek blatu w kuchni przy oknie :) Wystarczy trochę organizacji :P 

 

16 godzin temu, Gruby. napisał:

w pudelka wejść nie chcą

co Ci w pudełka nie chce wejść?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, katija napisał:

zrezygnowałeś z tła

Tak, mam w planie zamówić spienione pcv, wcale drożej nie wyjdzie a o ile prostsze... 

4 godziny temu, katija napisał:

Czyli kiedy dokładnie uruchomiłeś? I tylko tyle masz wody? Zalej cały zbiornik - jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś :P

 

Prawdopodobnie w czwartek, wody miałem dwa wiadra, ale też nie dolewalem kranówki do pełna bo przykleiłem mech do kamienia i chciałem by wysechł klej. 

Mam dwa wiadra odstanej wody, więc za moment uzupełnie do pełna 

4 godziny temu, katija napisał:

Chyba że jebitnie coś się dzieje z wodą (ma jakiś kolor, mętnieje)

Klaruje się powoli, nic więcej :)

Ok, to jakoś na następny weekend podmianke zrobię. 

4 godziny temu, katija napisał:

Jak porównasz barwy? Talerzyk musiałbyś mieć z cienkiego szkła,

Przecież odcienie nie są aż tak podobne by ich nie rozróżnić 

Zobaczę może znajdę na to czas, najwyżej będą leżeć póki ich nie wywalę.

4 godziny temu, katija napisał:

co Ci w pudełka nie chce wejść?

Te próbki i stojaki 

Czy ewentualnie mógłbym mieć tylko plansze i kropelki/proszki, a probówki jedne do wszystkiego? Zaoszczędziłbym trochę miejsca 

Czy nie wchodzi w grę mieszanie różnych testów? (W instrukcji i tak każą próbki płukać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku, przy starcie spokojnie możesz podmieniać kranówką bez odstawiania. Dopiero w trakcie używasz odstanej. i później.

 

możesz używać tylko dwóch próbówek do wszystkiego, ale pamiętaj wypłukać je kilkakrotnie w gorącej wodzie i dobrze wysuszyć przed ewentualnym nałożeniem zatyczek. A przed kolejnym testem przepłukaj zimną wodą i dobrze "otrząśnij" :) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jakoś ogarnąłem sprawę testów. 

 

Kolejna fala pytań :)

Z racji iż jutro minie tydzień od uruchomienia, rozumiem że mogę zrobić testy wody? By znać orientacyjne parametry, czy za wcześnie i nic nie pomogą i tak mi te dane? 

 

Rozumiem że po tygodniu swiecenia 5h powinienem podnieść na 6h?

 

Czy 30l podmianki z 100 wystarczy? Woda kryształ (trochę tylko się zrobiło piany na brzegu i jak odparowała woda to został nalot na szybie)

 

mam w innym akwarium małej kostce roślinki moczarke i coś tam jeszcze (nie pamiętam nazw) kupiłem wcześniej wcześniej miało iść do gupików ale wyszło inaczej i dostały podłoże i rosły sobie radośnie na parapecie (ładnie się porozwijaly, nowe 'paczki' wychodzą) lecz niestety zrobiła się zielona woda - czy mogę te roślinki wsadzić do tej 100? 

wiem że nie ma przeszkód, ale woda jest nie halo troche

bo czym więcej patrzę tym bardziej wydaje mi się że za mało tych roślinek :) a trawa zanim się rozrośnie to chyba z rok:) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Gruby. napisał:

mogę zrobić testy wody?

Jak najbardziej możesz przetestować wodę :) Przyda Ci się to do obliczenia % podmiany wody ;) 

 

17 godzin temu, Gruby. napisał:

po tygodniu swiecenia 5h powinienem podnieść na 6h?

Z lenistwa nie chce mi się szukać w postach :( Masz już jakieś rośliny w tym 100? Bo jak masz to zwiększ świecenie do 7h. Jeśli nie masz żadnych może zostać 5h jak na razie.

 

17 godzin temu, Gruby. napisał:

Czy 30l podmianki z 100 wystarczy?

Ile teraz podmienić wskażą Ci testy :) Najpierw je przeprowadź, a potem obliczymy ;) 

piana i osad to normalne

 

17 godzin temu, Gruby. napisał:

niestety zrobiła się zielona woda

Glony. Nie masz podłączonego w tej kostce filtra, prawda? :) Możesz je wsadzić, ale ja bym je najpierw pomoczyła w czystej wodzie w wiadrze/misce przez 3 dni (oczywiście codziennie świeża woda) i w miejscu jasnym ale bez promieni słońca. Przy okazji obejrzysz w świeżej wodzie ile i jakie glony pojawiły się na roślinach, a wtedy będziesz mógł podjąć walkę z nimi zanim trafią do 100.

 

17 godzin temu, Gruby. napisał:

wiem że nie ma przeszkód, ale

jak je wsadzić bez odpowiednich zabiegów to przeniesiesz sobie masę glonów do czystego akwa :P 

 

17 godzin temu, Gruby. napisał:

że za mało tych roślinek :) a trawa zanim się rozrośnie to chyba z rok:) 

ile masz tych gatunków? Jaka trawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, katija napisał:

Jak najbardziej możesz przetestować wodę

pH 7.5
kH 12 kropli
Gh 20 kropli 
No3 2mg/l
No2 0mg

 

?

Po4 nie wybarwia mi się w ogóle 10kropel i łyżka do probówki i stoi 30min i ciągle woda zwykła 

9 godzin temu, katija napisał:

Masz już jakieś rośliny w tym 100

Jest parę ale dosłownie tyle co nic

9 godzin temu, katija napisał:

potem obliczymy

A jak się oblicza?:)

9 godzin temu, katija napisał:

Glony. Nie masz podłączonego w tej kostce filtra, prawda

Niestety nie ma filtra, przelozylem w miskę i się moczą, woda nie jest jakoś bardzo zielona ale od góry taki nalot jest. Wymocze zobaczę może uratuje coś.

9 godzin temu, katija napisał:

ile masz tych gatunków? Jaka trawa?

5 - trawa pravula o ile dobrze pamiętam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2020 o 20:02, Gruby. napisał:

oraz JLB e902.

Nie wiem czy jest gorszy wybór niż filtr zewn JBL. Miałem dwa e901. Jednego oddałem za darmo drugiego sprzedałem za grosze.

Filtry JBL mają wadę konstrukcyjną. Pierwsze JBL e900 (i cała ich rodzina) brały wodę bokiem. Po prostu nie filtrowały wody. Woda nie przechodziła przez kosze. Bubel. 🤣🤣🤣 

Wymyślili uszczelkę. To raz działo, raz nie działało. Więc wymyślili podstawkę pod głowicę , oczywiście musiałeś za nią zapłacić. Efekt? Nie rozwiązało problemu w 100%, więc wypuścili filtr e902, z nowym koszem/podstawką do zakupienia również dla e900/e901. 

 

Przepływ w tych filtrach to fikcja. Dla e 90x to max 450l/h !!! W praktyce jest to znacznie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DavyJones napisał:

Przepływ w tych filtrach to fikcja. Dla e 90x to max 450l/h !!! W praktyce jest to znacznie mniej.

Z racji iż to mój pierwszy filtr z zewnętrznych nie mam żadnego porównania i jeszcze nie narzekam :)

Przepływ jest moim zdaniem w miarę ok (w akwarium jest spory prąd) a pompka od HW603 jest wyłączona bo z nią to w ogóle wszystko latało w wirze. 

Mam założona 'lopatke' która jest pół pod wodą, a pół nad - czy lepsza będzie deszczownia? Chociaż ta łopatka bardziej mi się podoba. 

 

Jak znajdę chwilę to zmierzę przepływ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Gruby. napisał:

?

 Po4 nie wybarwia mi się w ogóle

 

14 godzin temu, Gruby. napisał:

Jest parę ale dosłownie tyle co nic

Nic dziwnego, obie sprawy są zależne :) NO3 niskie, niewykrywalne NO2 i PO4... Bo nie ma z czego się wytwarzać. Właściwie to również bakterie źle się namnażają, a na pewno ZA WOLNO. Reszta parametrów dobra, choć nie ma powodu do zmian.

Musisz koniecznie jak najszybciej wsadzić rośliny!! Po tygodniu od uruchomienia powinieneś już dodać szczyptę karmy dla ryb, a teraz nie ma to sensu... :( 

Nie interesuj się teraz podmianą, przepływami i w ogóle pracą filtra, bo skoro woda się klaruje to działa. Pierwsze to rośliny. Wsadzić i znów odczekać tydzień.

Obejrzyj je dokładnie: czy mają na liściach "meszek", "nitki"? Nie mają to wsadzaj, tylko usuń porażone liście (takie niezdrowe). Dobrze byłoby jakbyś zidentyfikował te rośliny... :( Rogatek jak jest długi powyżej 10 cm to tnij na pół.

Jeśli są "nitki" - nie pomyl z białymi korzonkami, które u niektórych roślin wyrastają w różnych częściach łodygi - usuń ręcznie.

"Meszek"? Do miseczki wlej 4 łyżki wody i z 5-6 kropel wody utlenionej. Zanurz na chwilkę rośliny - max 7 sekund - i tak, aż każda "zainfekowana" część przejdzie taką kąpiel. potem wsadź bez płukania do akwa.

5 gatunków to mało, może chociaż w sporej ilości?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanka tak się skupia na różnej maści przeliczeniach, że gubi chyba sens ich wykonywania. Księgowa z zawodu, czy po prostu nerwica natręctw? ;)

 

Rośliny nie mają w tej chwili co jeść, więc jak wsadzisz ich jeszcze trochę to nie będą miały tym bardziej. Masz jakiś nawóz makroelementowy? Ewentualnie odrobinę saletry potasowej, tak na samiutkim czubku łyżeczki. Podmiany jak najbardziej, coś tam dołożysz w wodzie kranowej mikroelementów czy nawet odrobinę makro. Podmień 2-3 wiadra, to dobry przelicznik. ;) Pomyśl o jakimś sposobie zmiękczenia wody, bo bardzo ograniczy to możliwości obsady. Chwilowo możesz dodać odrobinę octu (2-5ml dziennie), to trochę (niewiele) wpłynie na twardość, a z drugiej strony dostarczy odrobinę węgla roślinom.

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2020 o 07:33, ahr napisał:

Podmień 2-3 wiadra, to dobry przelicznik

Wiadra mam 33l - wymienilbym cała wodę :) aktualnie mam odstanej 33l

 

Niestety nie mam saleryt, ani żadnych nawozów - czy taki zestaw mi wystarczy na początek? 

 

myslalem że stosując substrat roślinki dostają przez jakiś czas te makro :)

Jak tylko odpowiecie czy odpowiedni zestaw to od razu kupię i jutro może dodam.od razu jak dojdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Substraty z reguły raczej mikro dostarczają, dodatkowo służą za bufor pochłaniający właśnie makro. Niektóre chłoną fosfor jak gąbka. Moim zdaniem szkoda żebyś kupił zestaw z mikro, raczej makro, potas i ewentualnie carbo. Mikro dostarczysz dodatkowo z kranówką i karmieniem. Dawkowanie nawozów delikatnie od 1 psiknięcia dziennie.

 Wiadra raczej około 10l miałem na myśli. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...