Skocz do zawartości

Akwarium 576 L - stała, automatyczna podmiana + sump


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,
W niedalekiej przyszłości planuję start zbiornika 576 l z Paletkami, w którym chciał bym zrobić stałą, automatyczną podmianę wody. Do miejsca, w którym ma stanąć baniak mam doprowadzoną zimną wodę i odpływ do kanalizacji.

Pytałem googla o różne rozwiązania ale nie znalazłem takiego, które idealnie by mi odpowiadało i postanowiłem zaplanować coś własnego. Nie wiem czy dobrze to rozmyśliłem ale wydaje mi się, że taki system jak na rysunku powinien dać radę i być bezpieczny w przypadku braku prądu itp.

I tutaj mam kilka pytań do bardziej doświadczonych:

  •  czy są tutaj jakieś słabe punkty, które wymagają poprawy?
  •  jaką pojemność sumpa zrobić dla takiego zbiornika? Mam zakład szklarski i wszystko będę kleił sam więc można zrobić wszystko
  •  Czy na akwarium 160x60x60 użyć szyby opti white 12mm czy bezpieczniej będzie zlaminować 2x6mm opti? Oczywiście będą też wzmocnienia.
  •  jak mineralizować wodę? myślałem o użyciu pompy perystaltycznej do dokładnego dozowania minerałów.

 

 

 

Schemat akwarium.jpg

Edytowane przez kondor-k1
Przez przypadek dodałem dwa zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba nawet nie myśląca o takim rozwiązaniu u siebie mam pytania:

 

1. Dlaczego odprowadzanie wody i doprowadzenie wody jest za mediami filtracynymi?

2. Wydaje mi się że aby to działało przepustowość pompy powinna przepompować całą wodę z zbiornika 3 lub 4 razy w godzine?

Więc jak ograniczyć prąd wody (ciśnienie). Tego będzie do przerobienia 2000L.

3. Jak oglądałem gotowce z sunsun pojemności sumpa to 60% zbiornika głównego.

 

Tu jest schemat i oferta z Katowic

https://www.olx.pl/oferta/akwarium-sunsun-hrg1000d-szafka-sump-191l-CID103-IDzdEaD.html

Edytowane przez Samael266
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2020 o 18:49, Samael266 napisał:

 

1. Dlaczego odprowadzanie wody i doprowadzenie wody jest za mediami filtracynymi?

Wydaje mi się, że odpływ lepiej zrobić w sumpie za mediami dlatego, że w przypadku braku prądu nadmiar wody spływającej z komina mógł by się przelać przez ściany sumpa i ten odpływ może robić za dodatkowy zawór bezpieczeństwa. Obieg powinien zostać zamknięty przez elektrozawór ale gdyby nie zadziałał to chyba będzie większa pewność z takim rozwiązaniem. 

Co do dopływu to dla czystej wody RO to chyba nie ma znaczenia czy wpada na media filtracyjne czy bezpośrednio do zbiornika. Ale tutaj pewności nie mam więc też przydadzą się dodatkowe opinie.

W dniu 18.02.2020 o 18:49, Samael266 napisał:

2. Wydaje mi się że aby to działało przepustowość pompy powinna przepompować całą wodę z zbiornika 3 lub 4 razy w godzine?

Więc jak ograniczyć prąd wody (ciśnienie). Tego będzie do przerobienia 2000L.

Myślałem o zastosowaniu pompy ok 2000l/h np. Eheim CompactON 2100. Nie mogę znaleźć tylko jakie jest ciśnienie na wylocie ale przy 1,6m długości zbiorniku jakaś cyrkulacja też jest wskazana.

W dniu 18.02.2020 o 18:49, Samael266 napisał:

3. Jak oglądałem gotowce z sunsun pojemności sumpa to 60% zbiornika głównego.

 

To wychodzi 345l, trochę dużo... Nie można zrobić mniejszego?

 

 

Uparty na budowę sumpa nie jestem, chcę jedynie tej automatycznej ciągłej podmiany. Jeżeli jest jakiś lepszy i prostszy sposób to mogę jeszcze pomyśleć nad czymś innym.

 

Stelaż do szafki lepiej uspawać z kształtownika czy zrobić z drewna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko wyraziłem swoje obawy z takim projektem sam działam na gotowym zestawie plus prefiltr.

Dekiel szkło puszki filtra i belka LED pod drzwi na euro palecie dotarło.

Przy czym samo szkło to wymiary sunpa który chcesz tworzyć.

 

W Mikołowie jest firma myciok

Ja bym tam zadzwonił jaki rozmiar sunpa by zapronowali i jaka pompa oraz spytał o koszty. Robią to z 20lat.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...