Skocz do zawartości

Start akwarium 112L +


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Kolejne pytanie :D Akwarium już jest - 80x40x40cm. Teraz przyszedł czas na pokrywę. Znalazłem pokrywy na zamówienie, bardzo fajne takie jak mi się podobają. Kwestia wyboru oświetlenia. Czy do akwarium ogólnego, gdzie będą rośliny mało wymagające i zalezy mi żeby nie rosły w błyskawicznym tempie wystarczy rurka LED 17W ze światłem White? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2020 o 22:34, Marcin P. napisał:

Nie nie... Żadne z powyższych ;) Wyglądały mega pięknie i nie mam czasu podskoczyć do tego sklepu dopytać sprzedawcy. 

Mam nadzieję, że jak znajdę czas to jeszcze będą...

Zrób zdjęcie ryby.

 

W dniu 22.03.2020 o 21:13, Marcin P. napisał:

Kolejne pytanie :D Akwarium już jest - 80x40x40cm. Teraz przyszedł czas na pokrywę. Znalazłem pokrywy na zamówienie, bardzo fajne takie jak mi się podobają. Kwestia wyboru oświetlenia. Czy do akwarium ogólnego, gdzie będą rośliny mało wymagające i zalezy mi żeby nie rosły w błyskawicznym tempie wystarczy rurka LED 17W ze światłem White? 

Dla akwarium ogólnego z niewymagającymi roślinami wystarczy pokrywa fabryczna z LED. np Aquael.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin P. napisał:

 

Co znaczy fabryczna z LED? Przecież są przeróżne LEDy także chciałbym uzyskać trochę bardziej precyzyjną podpowiedź ;)

 

Na przykład taka: https://allegro.pl/oferta/diversa-pokrywa-selecto-led-80x40cm-1x17w-9055455612

 

Jeśli uznasz, że światła jest za mało, to kupujesz to: https://allegro.pl/oferta/aquael-leddy-tube-sunny-6w-led-6500k-oswietlenie-6085375464

Plus dwa komplety tego: https://allegro.pl/oferta/uchwyt-swietlowki-t5-t8-kpl-2szt-429-7004639706

 

Następnie instalujesz do świetlówki LED w pokrywie i masz już oświetlenie do hodowli bardziej wymagających roślin: rotale, ludwigie itp.  

 

Oświetlenie to nie wszystko. Zastanawiałeś się jakiego podłoża użyjesz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dlatego pytałem, czy LED 17W w kolorze białym wystarczy do mało wymagających roślinek w takim baniaczku ;)

 

2 godziny temu, DavyJones napisał:

Oświetlenie to nie wszystko. Zastanawiałeś się jakiego podłoża użyjesz?

 

Jeśli chodzi o podłoże to akwarium podzielone będzie na dwie części:

- część prawa będzie miała ok 30cm szerokości i będzie to plaża z jasnego piasku kwarcowego. Tam nie będzie roślin, może jakiś kamień stanie tylko, a tak to czysta plaża 

- część lewa to ok 50cm podłoża gdzie posadzone będą rośliny i będzie korzeń oraz kamienie. Tam pójdzie ziemia ogrodowa, na nią siatka i żwirek lub jakieś podłoże aktywne. Czytałem kilka artykułów i zdania podzielone co do aktywnego podłoża w low tech. Tutaj muszę też jeszcze pomyśleć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Marcin P. napisał:

Tam pójdzie ziemia ogrodowa, na nią siatka i żwirek lub jakieś podłoże aktywne.

Albo ziemia albo podłoże aktywne.

Jeśli ziemia i żwirek to siatka jest zbędna.

 

27 minut temu, Marcin P. napisał:

Czytałem kilka artykułów i zdania podzielone co do aktywnego podłoża w low tech.

Po co wydawać kasę na podłoże aktywne do LT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, DavyJones napisał:

Po co wydawać kasę na podłoże aktywne do LT?

 

Hmm... trochę pytanie retoryczne ;) Tak jak wyżej - czytam o tym akurat i ludzie różnie robią. Co więcej - wszystko im podobno działa. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania. No tego jeszcze chce się dowiedzieć. Widziałem połączenia ziemi ogrodowej i Dark Soil, do tego glina, nawozy itd. i ludzie nadal nazywali to low tech. Ja bym wolał właśnie pójść w stronę ziemi i jakiegoś zwirku czarnego z okrągłym krawędziami, żeby nie ranic ryb. Taniej wyjdzie i mniej roboty ;) A przy słabym świetle i założeniu, że nie oczekuje (A wręcz nie porządam) szybkiego wzrostu roślin będzie cacy :P

Natomiast jeśli to nie było pytanie retoryczne to odpowiem :D Kase wydać można po to żeby mieć ładne akwarium i zaspokoić swoje ego. Równie dobrze można nie robić nic i zaoszczędzić grubo ponad 1000zł na start akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Marcin P. napisał:

Co więcej - wszystko im podobno działa

W teorii wszystko działa. Przekonałem się na własnej skórze, że praktyka bywa odmienna.

 

38 minut temu, Marcin P. napisał:

Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania. No tego jeszcze chce się dowiedzieć.

Jeśli masz podłoże (licząc od dołu):

 

A:

  • ziemia
  • żwir

 

B:

  • podłoże aktywne

 

to (pomijając grubość warstw) w wariancie 'A' nawozy pozostają "odcięte od wody", w wariancie 'B' mają bezpośredni kontakt z wodą.

 

Jeśli masz podłoże aktywne, nie stosujesz CO2, masz oświetlenie większe niż 0,5 W/l (świetlówki) to prosisz się o kłopoty: glony, zakwity.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, DavyJones napisał:

W teorii wszystko działa. Przekonałem się na własnej skórze, że praktyka bywa odmienna.

 

Jeśli masz podłoże (licząc od dołu):

 

A:

  • ziemia
  • żwir

 

B:

  • podłoże aktywne

 

to (pomijając grubość warstw) w wariancie 'A' nawozy pozostają "odcięte od wody", w wariancie 'B' mają bezpośredni kontakt z wodą.

 

Jeśli masz podłoże aktywne, nie stosujesz CO2, masz oświetlenie większe niż 0,5 W/l (świetlówki) to prosisz się o kłopoty: glony, zakwity.

 

 

 

No ok to postawie na ziemię i żwir. 

Znasz może jakiś żwir lub grubszy piasek w kolorze koniecznie czerń/ciemny grafit? Byle bez ostrych krawędzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcin P. napisał:

 

No ok to postawie na ziemię i żwir. 

Znasz może jakiś żwir lub grubszy piasek w kolorze koniecznie czerń/ciemny grafit? Byle bez ostrych krawędzi ;)

Dennerle ma żwirki o różnych barwach. Jest to żwir barwiony tlenkami żelaza, całkowicie bezpieczny ale cholernie drogi.

JBL wypuściło też Manado Black. JBL ma też piaski Sansibar w kilku kolorach.

 

9 godzin temu, Marcin P. napisał:

No ok to postawie na ziemię i żwir. 

To tania opcja i dobra. Dobra na początek na pierwsze akwarium. Zdobędziesz doświadczenie.

 

Ziemi 1 cm i na to 5-6 cm żwirku. Żwirek raczej drobny. Gruby mógłby przepuszczać nawozy do wody i wtedy katastrofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DavyJones napisał:

Dennerle ma żwirki o różnych barwach. Jest to żwir barwiony tlenkami żelaza, całkowicie bezpieczny ale cholernie drogi.

 

Skoro pytasz po co do Low Tech drogie podłoże aktywne to równie bezsensu jest wydawanie dużej kasy na kolorowe kamyki. Racja ? :D

 

A tak na poważnie. Skoro mam iść w ziemię i żwir to będę szukał taniej opcji, byle by ciemne, bez ostrych krawędzi oraz obojętne dla wody.

 

Wczoraj miałem podsumować to co mam do tej pory juz na stanie oraz to co mam już wybrane i czekam tylko na odpowiedni moment zakupu ;)

1) szkło - mam juz kupione i gotowe do pracy szkielko 80×40×40cm 6mm ze wzmocnieniem. Zwykle szkło i czarny silikon.

2) pokrywa - pokrywę zamówiłem wstępnie robiona pod zamówienie. Wyjdzie mnie dosłownie 30zł więcej niż te czarne brzydkie plastiki, do tego będzie lepszej jakości. W zestawie będzie oświetlenie LED.

3) oświetlenie - rurka LED 17W ze światłem białym. Mam nadzieję, że wystarczy do LT.

4) filtr - tutaj mam już wybrany, wrzucony w koszyk u sprzedawcy,  ale nie zamawiam póki co. Zamówię dopiero przed startem akwarium, bo bez sensu żeby leciała gwarancja lub żeby jakaś wada fabryczna wyszła kilka tygodni po zakupie... Postawiłem na kubełek Aquael Ultramax 1000. Media filtracyjne? Póki co zostają takie jakie są czyli gąbki i ceramika. 

5) akcesoria - gadżety typu grzałka, siatka, odmulacz, termoment czy skrobak. Wszystko w koszyku razem z filtrem i czeka na zamówienie.

6) podłoże - postawie na ziemię i żwir czarny po jednej stronie akwarium, natomiast druga strona, gdzie nie będzie roślinności, zasypana będzie jedynie piaskiem. Żwiru będę szukał w wolnej chwili. Z piaskiem nie będzie problemu.

7) rośliny - pójdę w rośliny łatwe w hodowli. Niezbyt wymagające. Na przód pójdzie trawnik, kilka kępek. Do tego na pewno mech, a na tym kilka wysokich roślinek. Mam je wybrane w teorii, ale wsytsko wyjdzie w trakcie urządzania. Zobaczę ile miejsca będę miał i gdzie. Jedynym pewniakiem jest Bacopa Caroliniana.

😎Wystrój - to już chyba wyłącznie kwestia gustu więc tutaj nie będę się rozpisywał. Poszukam jakiegoś ciekawego korzenia, kilku większych, ciemnych kamieni oraz troche małych, do oddzielenia żwiru od piasku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin P. napisał:

Skoro mam iść w ziemię i żwir to będę szukał taniej opcji, byle by ciemne, bez ostrych krawędzi oraz obojętne dla wody.

Czarny czyli bazaltowy, może nie być obojętny dla wody.

 

1 godzinę temu, Marcin P. napisał:

szkielko 80×40×40cm 6mm ze wzmocnieniem

Przy tej wysokości zbiornika i grubości szkła wzmocnienia są zbędne. Norma DIN 32622.

 

2 godziny temu, Marcin P. napisał:

Postawiłem na kubełek Aquael Ultramax 1000. Media filtracyjne? Póki co zostają takie jakie są czyli gąbki i ceramika. 

Dobry wybór. Fabryczne media też są OK.

 

2 godziny temu, Marcin P. napisał:

odmulacz

Zbędny. Ewentualny muł i szczątki ściągasz wężem przy podmianie wody. Kup wąż (3 m) w markecie budowlanym, takie przeźroczyste na metry są w marketach budowlanych.

 

2 godziny temu, Marcin P. napisał:

skrobak

Zbędny. Używaj starej karty bankomatowej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DavyJones napisał:

Przy tej wysokości zbiornika i grubości szkła wzmocnienia są zbędne. Norma DIN 32622.

No nie mam wpływu na producentów. Taki jest i nic nie zmienię. A skoro są to usuwać ich nie będę :D

 

Żwirku bazaltowego będę unikał, ze względu na zmiany parametrów wody. Czytałem też, żeby wybierać naturalne podłoże ale znalazłem w sklepie żwirek Aqua Decoris. Jest czarny i gładki, bez ostrych krawędzi, jednakże jest "powlekany". Jakies opinie?

 

P.S. Czy piasek kwarcowy na plażę dla kirysków będzie odpowiedni w gradacji 0.8-1.2mm? Czy zbyt drobno?

Edytowane przez Marcin P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Marcin P. napisał:

Czy piasek kwarcowy na plażę dla kirysków będzie odpowiedni w gradacji 0.8-1.2mm? Czy zbyt drobno?

Plaża ma to do siebie, że ciężko jest ją utrzymać aby nie mieszała się z innym podłożem, zwłaszcza przy rybach kopiących.

 

Znalazłem dla ciebie fajny ciemny żwir: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/aqua-della-alps-5410?variant=10kg-5689

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DavyJones napisał:

Plaża ma to do siebie, że ciężko jest ją utrzymać aby nie mieszała się z innym podłożem, zwłaszcza przy rybach kopiących.

 

Akurat tutaj podpowiedziano mi fajny patent na to, który później znalazłem w 3 czy 4 filmach.

Oddziele ciemny żwirek od jasnego piasku "murkiem" z kamienia. Murek sklejony silikonem, a do tego od strony żwiru pójdzie grubszą folia, która zapobiegnie przesypywaniu się piasku i zwirku przez pozostałe otwory ;)

Konsultowane z chłopakiem, który to ma i działa bezbłędnie ;) Zawsze coś tam będzie ale to pojedyncze ziarna.

 

Dzięki za żwirek!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...