Skocz do zawartości

Pokojowa obsada do 160l


Rahim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem sobie nowe akwarium 160 l (80 x45x50h). Zastanawiam się nad obsada pokojową. Chciałbym mieć tam parkę skalarów chociaż. Tylko niewiem z jakimi rybami mógłbym je trzymać. Myślałem może jakieś żyworodne i do tego jakąś ławica. Pomoże ktoś?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Ławicowe musisz wybrać dość spore, bo Skalary są sprytne bestie i drapieżniki, więc np. Neonki mogą Ci wykończyć, choć nie koniecznie zjeść.

Żyworodne jak najbardziej, ale nie weloniaste. Skalary podgryzają takim płetwy. Ale nie licz na rozród, bo Skalary wyżrą każdą sztukę narybku. Ale masz dla nich wtedy darmowe żarełko :) 

Przy takim litrażu masz większe pole do popisu, jest tyle pięknych ryb. Ale jak zdecydujesz się na Skalary to poczytaj o nich, na pewno znajdziesz informację o doborze towarzystwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to dokładnie przemyśleć. Napiszę w punktach:

1. Jeśli chodzi o zbiornik to litraż jest ok, bo wymagają powyżej 100L. Wysokość też może być, choć to minimum. Mnie się wydaje, że z długości powinno być jednak dłuższe jak dla skalarów - osiągają spore rozmiary.

2. Para skalarów. Taką parę musisz zakupić już dobraną. A jeśli będzie dobrana to zważaj, że mogą odbywać tarło. A wtedy każda inna ryba będzie traktowana jako intruz. W okresie tarła skalary są terytorialne.

3. Jeśli nie para to minimum kilka osobników. I wszystkie w podobnym rozmiarze i wieku - łagodnie ustalą między sobą hierarchię. Ale nie próbowałabym z więcej niż 6 sztukami, bo zbiornik wtedy będzie za mały i będzie dochodziło do agresji wobec innych ryb.

4. Towarzystwo. Są odważni co trzymają skalary z neonami... Ja odradzam, chyba, że będziesz często uzupełniał ławicę :D Jak wspominałam, nie mogą to być ryby za małe, ani też takie co podgryzają płetwy. Co by tu zaproponować? Hmm... Dużym ułatwieniem jest to, że skalary "mają" bardzo duży zakres parametrów wody, ale nie wiem jak to jest z jakimiś bardziej egzotycznymi odmianami - piszę pod najzwyklejszą odmianę.

Może spróbować z bystrzykiem: czerwonym, pereza, cytrynowym, ozdobnym (ornatus), kolumbijskim, brylantowym (tetra brylantowa)? Oczywiście maksymalnie 2 odmiany po 10 sztuk w stadzie!!! 

Albo z żałobniczką, zwinnikiem jarzeńcem, rodostomusem, prystelką barwną, miedzikiem obrzeżonym, tetrą cesarską? Oczywiście jak poprzednio max 2 gatunki po 10 sztuk.

Zawsze możesz dorzucić coś przydennego, ale wtedy ważne jest podłoże.

Możesz wybrać jeden gatunek w jednej odmianie i wtedy zwiększyć ilość sztuk w stadzie np do 20.

Takie jest moje zdanie, choć sama skalarów nie trzymam :D Zaproponowałam Ci spokojne gatunki i odmiany, od 4,5 cm wzwyż. Spokojne znaczy nie tak ruchliwe i zaczepialskie jak np. danio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...