Skocz do zawartości

Zajawka Na Nowo


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po wielu letniej przerwie z akwarystyką postanowiłem wrócić do tego ciekawego hobby. Z czym wiąże się też to że postanowiłem dołączę do jakiegoś forum akwarystycznego, aby otrzymywać jakieś porady od osób które mają naprawdę sporą wiedzę w utrzymywaniu i pielęgnacji akwarium.
Dodam parę zdjęć aby pokazać jak wygląda moje akwarium. Mam nadzieję że otrzymam parę wskazówek od Was. Dodam że kiedyś trzymałem pielęgnice typu: cytrynowe, pawieokie, zebry, a później parę gatunków pyszczaków. Więc jest to moje pierwsze akwarium z roślinami.

 

69f181dbbf3b611dmed.jpg
cb77135b9e74da6dmed.jpg
e1176c62312b644emed.jpg
d5b1f65de8b244f6med.jpg
1d4ddff21f9ff552med.jpg
1879f919c5057a01med.jpg
a Tu krótki filmik(muzyka w tle nie do filmiku, akurat skończył się film na PC). 
http://wrzucplik.pl/pokaz/1944710---tlj2.html
 :lol: 


Wiem na pewno że muszę dosypać kamyczków bo trochę za mało kupiłem worków i wystają miejscami korzenie roślin. Co do roślin, nie są ze sklepu tylko od znajomego sobie trochę podebrałem i dla tego niektóre wyglądają jak wyglądają. Czekam na jakieś sugestie co do zmian lub i nie. Wszystkie porady mile widziane. Akwarium 112l, pompka wewnętrzna i filtr zewnętrzny, światło trochę przyciemnione, ponieważ było zbyt mocne i ryby się chowały na dnie akwarium pod roślinami. Ryby: Samiec kakadu, 2samiczki, 4 kiriski albinosy, 1 zbrojnik, 10 żałobniczek i około 20 neonków. Nie za dużo trochę ryb wrzuciłem w ten zbiornik?

Pozdrawiam Adrian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej.

Pierwsze co rzuca się mi w oczy to: 

1. Podłoże! Jak dla mnie wybrałeś najgorsze z najgorszych, zwłaszcza jeśli chodzi o estetykę 😑 a odczytując z tekstu to jest totalnie nieodpowiednie dla kirysów! 

2. Z przodu na środku posadziłeś cryptocoryne, co również uważam za błąd. Zresztą roślina ta wygląda efektownie w zwartej grupie - nie pojedynczo tu czy tam. Jest rośliną środkowego planu w bardzo dużych zbiornikach lub tylnego jak w Twoim.

3. Mech wymaga strzyżenia, bo w takich strąkach wygląda nieciekawie, poza tym w takiej warstwie od środka zacznie gnić i wszystko odpadnie 😉 

 

Co do ilości ryb. Jakie masz wymiary zbiornika? Łącznie z grubością szyb? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym, tylko powstał problem, ponieważ mniejszy zbiornik zastępczy pękł i nie miałem bardzo gdzie wpuścić ryb na ten czas. Jak było wcześniej robione akwa, to same rośliny w akwarium trzymałem prawie miesiąc. Ale jestem dobrej myśli, że może ryby zbyt dużego szoku nie dostaną. 1/2 wody ze zbiornika została z wcześniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze umiejscawia się w podłożu i w filtrze... Może filtra chociaż nie płukałeś i użyłeś jak był? Dodaj bakterii startowych jak najwięcej. Rób testy, najważniejsze NO3 i NO2, poczytaj jak obniżać. Walcz chłopie, może się uda :) Będą glony jak ta lala, ale testując wodę i robiąc jak trzeba możesz ograniczyć to do minimum. 

Sama woda z dojrzałego zbiornika to kropla w morzu w porównaniu z resztą :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Lekkie zmiany, dodam że kakadu miały pierwsze tarło, lecz tylko samiczka pilnowała ikry i wiadomo co się z nią stało. Mam nadzieję że przy 3-4 tarle już nauczy się parka pilnować ikry tak jak należy. Nie wiem tylko co mam zrobić ze ślimakami Helenkami, bo zauważyłem że dwa dostały się do wnętrza kokosa i prawdopodobnie zjadły ikrę. Lecz miałem problem ze zwykłymi ślimakami i stąd była decyzja o wpuszczeniu 8 Helenek do akwarium... Jakieś porady?

ak 1 dob.jpg

ak dob 2.jpg

ak dob3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2020 o 23:24, Skayki napisał:

trochę za mało kupiłem worków

Podłoże w którym rosną rośliny powinno mieć minimum 4 - 6 cm grubości w zależności od wielkości zbiornika. Ja w swoim 200l mam 9 cm podłoża - Manado plus substrat podżwirowy.

 

Grubość podłoża liczysz tak (załóżmy że chcesz mieć podłoże o grubości 6 cm): 

(długość zbiornika * szerokość zbiornika * 6)/1000 = podłoże w litrach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2020 o 18:24, katija napisał:

jak nie masz już problemu ze zwykłymi ślimakami to odłów helenki. Zostaw co najwyżej jedną sztukę,

 Zrobię tak jak mówisz, w środę przy podmiance wody.

 

W dniu 24.03.2020 o 18:42, DavyJones napisał:

Podłoże w którym rosną rośliny powinno mieć minimum 4 - 6 cm grubości w zależności od wielkości zbiornika. Ja w swoim 200l mam 9 cm podłoża - Manado plus substrat podżwirowy.

 

Grubość podłoża liczysz tak (załóżmy że chcesz mieć podłoże o grubości 6 cm): 

(długość zbiornika * szerokość zbiornika * 6)/1000 = podłoże w litrach

 

W chwili obecnej mam około 6,5-7cm na środku z przodu akwarium, więc na tyle mam około 8-8,5cm warstwy ziemi i żwiru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Skayki napisał:

W chwili obecnej mam

jeżeli stosujesz podłoże pod podłoże (np. ziemia i żwir, albo substrat i żwir) to powinno się zrobić z przodu zbiornika i na bokach ok. 1,5-2 cm przerwę, którą wypełniamy neutralnym "wierzchnim" podłożem (jak żwir). I powinno się rozkładać całość rosnąco, czyli z przodu powiedzmy 3 cm a w tyle już 6-7 cm. Bynajmniej ja uważam, że to dobry pomysł :) 

 

Dlaczego? Bo:

- podłoże aktywne, ziemia czy substrat znajdujący się przy brzegu szyby zostaje wystawiony na naturalne światło dzienne, co sprzyja szybszemu oddawaniu cennych składników do podłoża wierzchniego i wody, na czym tracą rośliny. Poza tym sprzyja to rozwojowi glonów (często pojawiają się wtedy naloty na szybie właśnie w miejscu kontaktu ze szkłem.

- usypanie podłoża rosnąco - po skosie od przodu w tył - dodaje zbiornikowi głębi, tak ważnej w uzyskaniu naturalnej aranżacji. Poza tym większość roślin na tylny plan należy do tych mocno ukorzeniających się (mają masę i długie korzenie) i wymagają grubej warstwy, w której rosną. Rośliny słabo ukorzeniające się (bacopy, rotale, rogatki, ludwigie) nie wymagają takiej wysokości podłoża i spokojnie rosną w niższej warstwie. 

 

np. rośliny trawnikowe jak ponikła, sitowia czy Monte carlo mają rozbudowany system korzeniowy choć delikatny, ale posadzone w wysokim podłożu będą skupiały "energię" w rozwoju korzeni a nie na rośnięciu i zagęszczaniu się, co da efekt "dziurawego dywanu", a do tego listki tych roślin są krótkotrwałe i szybko zamierają. Więc zanim rozwinie się system korzeniowy to na wierzchu będą wiechcie... Przy niskim podłożu szybko utworzą zwarte systemy korzeniowe i szybciej "skupią się" na pozostałym rozwoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, katija napisał:

jeżeli stosujesz podłoże pod podłoże (np. ziemia i żwir, albo substrat i żwir) to powinno się zrobić z przodu zbiornika i na bokach ok. 1,5-2 cm przerwę, którą wypełniamy neutralnym "wierzchnim" podłożem (jak żwir). I powinno się rozkładać całość rosnąco, czyli z przodu powiedzmy 3 cm a w tyle już 6-7 cm. Bynajmniej ja uważam, że to dobry pomysł :) 

 

Dlaczego? Bo:

- podłoże aktywne, ziemia czy substrat znajdujący się przy brzegu szyby zostaje wystawiony na naturalne światło dzienne, co sprzyja szybszemu oddawaniu cennych składników do podłoża wierzchniego i wody, na czym tracą rośliny. Poza tym sprzyja to rozwojowi glonów (często pojawiają się wtedy naloty na szybie właśnie w miejscu kontaktu ze szkłem.

- usypanie podłoża rosnąco - po skosie od przodu w tył - dodaje zbiornikowi głębi, tak ważnej w uzyskaniu naturalnej aranżacji. Poza tym większość roślin na tylny plan należy do tych mocno ukorzeniających się (mają masę i długie korzenie) i wymagają grubej warstwy, w której rosną. Rośliny słabo ukorzeniające się (bacopy, rotale, rogatki, ludwigie) nie wymagają takiej wysokości podłoża i spokojnie rosną w niższej warstwie. 

 

np. rośliny trawnikowe jak ponikła, sitowia czy Monte carlo mają rozbudowany system korzeniowy choć delikatny, ale posadzone w wysokim podłożu będą skupiały "energię" w rozwoju korzeni a nie na rośnięciu i zagęszczaniu się, co da efekt "dziurawego dywanu", a do tego listki tych roślin są krótkotrwałe i szybko zamierają. Więc zanim rozwinie się system korzeniowy to na wierzchu będą wiechcie... Przy niskim podłożu szybko utworzą zwarte systemy korzeniowe i szybciej "skupią się" na pozostałym rozwoju.

 

Zgadza się, też tak właśnie zrobiłem, że od szyby do wnętrza akwarium jest około 2,5cm samego żwiru i dopiero później dana ziemi. Ogólnie jestem w trakcie podejmowania decyzji czy kupić w next tyg akwa od sąsiada 370l czy odczekać dwa miesiące i kupić 500l. Jednak 112l to zbyt małe jak dla mnie, kiedyś w takim to kotnik miałem dla ryb. 😛 Tylko strasznie ciągnie mnie nadal do takich ryb jak miałem kiedyś, czyli: pielęgnica pawiooka, cytrynowa, managuańska, miodowa, meeka i do tego nożownik lub duch. ❤️

 

 

Helenki wyłapane i przy okazji zauważyłem że druga samiczka kakadu składa ikrę, a helenka już się czaiła na nią. Dobrze że coś ruszyło mnie aby dziś zrobić podmiankę wody.

Edytowane przez Skayki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam problem z samcem kakadu, od paru dni tak jakby leży przy dnie i nigdzie nie pływa. Na płetwach nic nie widać, jedyne co zwróciło moją uwagę to ciężkie oddychanie u samca, u innych ryb nie widać takich dolegliwości. Samca mam około 4-5 miesięcy i był kupiony jako młoda rybka, więc odpada chyba to że to ze starości. Jakieś wskazówki, porady? Pozdrawiam

Edytowane przez Skayki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema

Właśnie jestem w trakcie zakładania akwarium, po 15 letniej przewie( Zajawka na Nowo)

Kupiłem Akwarium Juwel Primo 70 litrów Białe( Niestety na większe nie mam obecnie miejsca, ale temat powroci w przyszlosci po przeprowadzce ) Kupilem też Rośliny

( których nazw nie wypowiem) i ozdoby tutaj na miejscu w Sztokholmie, a całą reszte zamowiłem z Polski bo jest o połowe taniej i czekam na paczke.

Do Akwarium zamowiłem 

Filter Tetra Ex 600 plus. Do tego kupilem grzałke przepływową SunSun EH-300.

Na podłoże zamowiłem Substrat JBL ProFlora AquaBasis Plus i żwirek Ebi 1-3 mm oraz kulki nawozowe JBL.

Na obsade Planuje

4 Gupiki

4 Zmienniaki

2 Barwniaki czerwonobrzuche

8-10 Razbora Klinowa

6 Otosków lub Babek Tęczowych 

5-6 krewetek Amano

5-6 krewetek Crystal Red

2 ślimaki Helenka 

 

Napiszcie mi co sądzicie o obsadzie o sprzęcie itp.

 

 

15872950257392929209110098777592.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...