Skocz do zawartości

Proszę o identyfikację roślin


BedBedy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ten osobny krzaczek po lewej stronie to nadwódka wąskolistna, na środku jest zwartka karbowana, po prawej z przodu to chyba ludwigia, to z tyłu całkiem nie mam pojęcia, podobnie jak i ten karzełek między zwartką a domniemaną ludwigią, który mi wygląda na jakąś mniejsza zwartkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dzierzka666 napisał:

Ten osobny krzaczek po lewej stronie to nadwódka wąskolistna, na środku jest zwartka karbowana, po prawej z przodu to chyba ludwigia, to z tyłu całkiem nie mam pojęcia, podobnie jak i ten karzełek między zwartką a domniemaną ludwigią, który mi wygląda na jakąś mniejsza zwartkę.

Cytat

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na środku to na bank Cryptocoryne aponogetifolia - Zwartka aponogetenowa. Dorasta do 45 cm długości i wymaga temp. ponad 24 st.C

Po mojej prawej na przedzie - jak widzę zbiornik - to Ludwigia Repens - Ludwigia płożąca

Ta roślina "pod skalarem na tle korzenia" wygląda mi na młodą sadzonkę Cryptocoryne wendtii var. jahnelii - zw. Zwartką Wendta Brown

Nie jestem pewna co do Hygrophila angustifolia - Nadwódki wąskolistnej... To chyba nie to...

 

Jakbyś mógł/mogła dodać zdjęcia w przybliżeniu danych sadzonek, a nie jak teraz tak z całości to może udałoby mi się zidentyfikować pozostałe gatunki :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, katija napisał:

Fot. 1  Nadwódka szerokolistna Hygrophila corymbosa lub Gujańska Hygrophila guianensis

Fot.2 Przypomina trochę Gymnokoronisa dębnolistnego Gymnocoronis spilanthoides 

 

niestety innych pomysłów nie mam :( 

Pozdrawiam

Dziękuję Bardzo  za pomoc została jeszcze jedna do indetyfikacji z prawej strony z tyłu ta pnąca do góry 

moze ktos rozpozna 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, katija napisał:

Fot. 1  Nadwódka szerokolistna Hygrophila corymbosa lub Gujańska Hygrophila guianensis

 

 

Mnie to akurat sprzedano jako hygrophila angustifolia i mam drugą właśnie określoną jako hygrophila corymbosa "taiwan" i jednak różni się od tej wąskolistnej układem liści i ich szerokością oraz kolorem - oraz tym, że praktycznie nie rośnie. Owszem, myślałam, że to gujańska - ale ponoć gujańskie znoszą źle długotrwałe zanurzenie i rosną dużo wolniej. Dlatego stawiam na wąskolistną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Dzierzka666 napisał:

Mnie to akurat sprzedano

Kochana, mnie takie rośliny posprzedawali (jak jeszcze byłam zielona i nie wiedziałam, czego chcę), że jakbym Ci podała nazwy pod jakimi mi je sprzedano, a jakimi się okazały, to brzuch ze śmiechu bolałby Cię do piątku :D 

Dlatego nie kupuję się "na pałę" ani nie pyta sprzedawców w sklepie co polecają do takich i srakich warunków, tylko samemu się czyta i wybiera, a wtedy idzie z konkretami. 

 

Mała dygresja: W jakimś mieście nazwy już nie pamiętam, ale dużym :P poszłam do akwarystyka, bo czytając opinie był bardzo dobrze wyposażony i to jeszcze nakierowany na AKWARYSTYKĘ, zero zwykłej zoologii. To co tam przeżyłam, po dziś dzień wywołuje u mnie uśmiech :) Mianowicie poszłam za konkretną rybą - bottia striata. Proszę o rozmowę z osobą adekwatną co do gatunków ryb - "zboczenie zawodowe", nie rozmawiam w takich miejscach z laikami - przychodzi Pan bardzo pewny siebie. "Jest, już pokazuję"... a w zbiorniku bocje wspaniałe i jakieś kąsaczowate (nie pamiętam). Teraz zacytuję słowa Pana, moje pytania i odpowiedzi nasuwają się same :P "To są bocje", "Z rodziny zbronikowych" (sic!), "noo... bo mają te kolce", "takie srebrzyste" (sic!) i "to jednak nie mamy". :D Dolne prawe akwarium mniej więcej w połowie ciągu zbiorników na frontowej ścianie od wejścia widzę: ok 7 młodych ładnie wybarwionych osobników Bottia striata :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja droga, napisałam, że sprzedano mi jako … - w sensie, że kupowałam je z etykietką, na której podane były nazwy. Konkret zamówiłam wysyłkowo - i mam inną zwartkę niż chciałam, więc z tymi konkretami też nie do końca. I oczywiście - nie kupowałam "na pałę". Kupiłam, ponieważ szukałam czegoś z Azji i tylko tego byłam pewna :) w opisie nadwódki gujańskiej piszą, że to roślina wolnorosnąca, co oznacza, że to nie jest nadwódka gujańska, zresztą nawet ułożenie liście nie pasuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dzierzka666 napisał:

Moja droga,

Jakie my uprzejme wobec siebie jesteśmy :D Ja o tym też mówiłam, z etykietką, w koszyczku tra la la la

Szukałaś "CZEGOŚ", a nie konkretnej rośliny :P Mniejsza o większość, trzeba uważać, przyswoić sobie najpierw jak najwięcej informacji o danym gatunku i dobrze zapamiętać jej wygląd "za młodu" i "dojrzałej". Wtedy będzie mniej rozczarowań i zaskoczeń :) 

 

Porównaj sobie tu: https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-rosliny/atlas-roslin/roslinyh/hygrophila-guianensis/  ta na fot. 2 jest po prostu częściej przycinana, co spowodowało zagęszczenie kępy oraz zdjęcie jest pod innym kontem zrobione, zważ, że rosną blisko niej inne rośliny, więc inaczej układają się same liście.

                                  https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-rosliny/atlas-roslin/roslinyh/hygrophila-carymbosa/ ewentualnie może to być ta - fot. 2

                                  https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-rosliny/atlas-roslin/roslinyh/hygrophila-angustifolia/ zaś ta kompletnie nie przypomina rośliny ze zdjęcia BedBedy

 

Stąd moje przypuszczenia :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, katija napisał:

Mniejsza o większość, trzeba uważać, przyswoić sobie najpierw jak najwięcej informacji o danym gatunku i dobrze zapamiętać jej wygląd "za młodu" i "dojrzałej". Wtedy będzie mniej rozczarowań i zaskoczeń

 

 

No cóż - przecież rośliny kupionej wysyłkowo nie zwrócę...a co do nadwódek - owszem, czasami mam wątpliwości, ale z opisu moja nadwódka nie może być gujańską - w ciągu ostatniego roku przycinałam ją praktycznie co 2 miesiące (z jednej uratowanej sadzonki wyszło mi w sumie chyba z 10 sztuk), poza tym liście się miarę wzrostu wydłużają (u mnie na początku również były przykrótkawe, a teraz im bliżej światła, tym dłuższe i cieńsze).  I nie - nie rozczarowała mnie ta nadwódka  - moje rybcie ją uwielbiają, a zanim mi siostra wyrwała niemal wszystkie krzaczyska (ze zbrojnikiem wynegocjowałam zgodę na 4 krzaczki, został tylko jeden), służyły im te nadwódki jako łóżeczko. Generalnie moje akwarium meblują sobie same ryby - ja tylko dbam, aby za dużo roślin nie pływało na powierzchni :D a nadwódka ze zdjęcia BedBedy młoda jest jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...