Skocz do zawartości

160l od "zera" : etap I


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Chciałbym spełnić swoje marzenie o "dużym" akwarium. W przeszłości posiadałem 3 zbiorniki (20, 35 oraz 60l) jednak to wciąż nie było to. Były to zbiorniki (można powiedzieć) całkowitego laika, bez nadzwyczajnego przygotowania, jednak poświęcałem im dużo czasu. Teraz chciałbym założyć akwarium w bardzo przemyślany sposób i tutaj chciałbym się zwrócić do doświadcoznych akwarystów o pomoc, ponieważ czytając fora ciągle uświadamiam sobie jak mało wiem. Chciałbym przygotować również kosztorys takiego przedsięwzięcia, żeby nie porwać się z motyką na Słońce, a więc do rzeczy:

1) Mebel pod akwarium mam już przygotowany - koszt 0zł.
2) Mata pod akwarium w moim przypadku 100x40cm -koszt ok. 20ł chyba, że polecacie cos innego
3)Zastanawiam się nad akwarium o wymiarach 82x39x50 (dł. szer. wys) lub mam możliwość zakupu 80x40x50. Musi być ono zrobione na wymiar i tutaj pojawia się pierwsze pytanie na co zwrócić uwagę? Wiadomo łączenia silikonem czy dobrze wypełnione, czy szyby są równe na łączeniach. Jest coś na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? koszt +/- 200zł.
4) Filtr - tutaj mam problem ponieważ moje poprzednie akwaria posiadały filtr wewnętrzny. Czy do takiego litrażu warto zastosować inny rodzaj filtra? Proszę o całkowitą pomoc w tej kwestii. (koszt. ???zł)
5) Co do grzałki z termostatem mam sprzeczne informacje: jedna wersja to 2x 75W, duga 100W i trzecia 150-200W. Również proszę o pomoc. +/- 100zł.
*jeśli chodzi o sprzęt to chciałbym skonstruować takie zetsawienie aby było wydaje i maksymalnie energooszczędne
6) Czy potrzebuję jeszcze jakiegoś urządzenia (typu filtr, grzałka), o którym nie wiem a powinienem?

Nie wiem czy jest póki co zagłębiać się dalej w tematy podłoża, CO2, pokrywy, roślin i obsady jeżeli jeszcze nie posiadam wyżej wymienionych elementów układanki .
Moim celem jest aby w wersji finalnej akwarium wyglądało tak jak jedna z trzech przedstawionych wersji.
Z góry dziękuję za pomoc i będę starał się na bierząco wrzucać zdjęcia z postępów, kiedy będę miał już wszystko co potrzebne. :D

akwa1.jpg

akwa2.jpg

akwa3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 2 -jeśli chcesz obciąć koszty, może taniej wyniesie Ciebie podkład ze styropianu?

ad 3 - odradzam akwarium o wysokości 50 cm, jeśli zamierzasz mieć coś takiego jak któraś z tych 3 wersji ;) - będzie ciężko z oświetleniem dna i nie każda roślina Ci urośnie...

ad 4 - koniecznie filtr zewnętrzny kubełkowy, pewnie będzie to najdroższy element, ale warto wydać;  niestety ja mam od 6/7 lat ten sam filtr, więc nie doradzę odnośnie czegoś dobrego, a do mojego niezbyt jestem przekonana (z drugiej strony obsada nieadekwatna do litrażu, więc może po prostu za słaby kupiłam)...

ad 5 - mówiąc szczerze moc grzałki to chyba sprawa indywidualnego ustawienia - przy dłuższym akwarium warto mieć dwie słabsze grzałki, aby ciepło rozprowadzane było bardziej równomiernie; zależy tez od hodowanych ryb i temperatury w pomieszczeniu z akwarium; ja mam przy 160 litrach grzałkę o mocy 250 W, bo 200 W w zimie  nie dawała rady podgrzać wody do żądanej temperatury;

ad 6 - programator czasowy do włączania/wyłączania oświetlenia - chyba 20 zł kosztuje, a nieoceniona pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z akwariami na wymiar pojawiają się dwa problemy.

1. Jakość 

2. Pokrywa

 

U normalnego szklarza bywa drożej niż w standardowym sklepie zoologicznym

 

U firm które robią akwaria to na Śląsku są dwie godne polecenia chodź nie najtańsze.

1. Myciok z Mikołowa doświadczenie nabywane z pokolenia na pokolenie. Masa tych zbiorników jest w sklepach i są wykonane bardzo solidnie.

2. To firma Nexus z Rudy Śląskiej. Tu mogę powiedzieć tylko tyle że są ładne. Bo na temat solidność nic nie wiem.

 

Akwarium na wymiar to często pokrywa na wymiar więc droga.

 

Ja bym szukał standardowym wymiarze 180l czyli 40*40*100

Szkło float czy opti lub guardian to wybór portfela.

 

Na float są akwaria juwela eheima i 60procent pozostałych.

 

Ps w akwarium mam grzałkę na wylocie z filtra więc jest prąd rozprowadzający temperaturę.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie sytuacja wygląda tak :
1) akwarium o wymiarach 83x39x50 zamówione
2)Zdecydowałem się na fitr IKOLA 400 maxx 
3)grzałka z aquaela 150-200W nie wiem bardziej chyba pójdę w stornę tej 200W
-4)pokrywę planuje zrobić sam z racji tego, że będzie filtr zewnętrzny , oświetlenie ledowe
-5)co do instalacji CO2 to też planuję taką kupić, tutaj znalazłem ciekawy zestaw
CO2 :AQUA-PLANTER MINI zestaw CO2 z butlą 1,5kg/2,1l
https://allegro.pl/oferta/aqua-planter- ... 5917044013

 6) Woda kranowa parametry
Twardość ogólna [mg/l CaCO3]: 90,7
Stopnie niemieckie [odH]:5,1
Skala twardości : miękka

Informacja o jakości wody przeznaczonej do spożycia:
ph- 7,6-7,9
Żelazo ogólne [μg/l] do 30
Mangan [μg/l] <1,0
Chlorki [mg/l] do 13
Twardość ogólna [mg/l CaCO3] 82,0-280
Chlor wolny [mg/l] <0,020
Jon amonowy [mg/l] <0,026
Azotyny [mg/l] pon. 0,066
Azotany [mg/l] do 2,3

na podstawie powyższego zdecydowałem się na następujące rybki 

-pstrążnice (6-8szt )
-Harem Agassiza (1+2?) - badisy też były łądne, ale wycyztałem, że nie nadają sie do towarzyskiego
- otoski 5-6 szt?
-kiryski pstre ( 5-6szt?)
- ławica behlera lub razbory galaxy jeżeli będę miał dostęp do takich (12 szt)

 

Pytanie o liczebność czy jest dobra? Jeżeli macie jakieś inne propozycje co do obsady chętnie wysłucham :)
 

7) została mi w zasadzie kwestia doboru roślin, do której już wstępnie podszedłem. Ciekawi mnie natomiast jakie podłoże byściem i polecili. Nie mam zamiaru chodowac jakichś ultra trudnych roślin. 

Czekam na odpowiedź z góry dzięki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę stawiał 240l na ziemi ogrodowej z Osmocorp lub composana do oczek wodnych.

 

Instrukcja jak to zrobić by nie syfilisu nie było lub wysypu glonów jest na YT na kanale mossart. 

 

Rośliny posadzę invitro.

Zresztą na dniach będą fotki jak idzie.

Edytowane przez Samael266
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...