Jump to content
darek505

Oświetlenie do akwarium 350 L i wysokości 70cm

Recommended Posts

Witam wszystkich proszę o poradę i dobranie sprzętu chcę zbudować belkę oświetlenia na moje akwarium o wym 120x50 i wysokości 70cm - 420l (netto ok 350 dużo skał, kamyki, otoczaki i lawa na spodzie), obsada pyszczaki 3 gatunki, rośliny anubiasy zasilane CO2 założone tydzień temu, jednak rośliny słabo rosną. Akwarium jest zabudowane i leży na nim pokrywa szklana oświetlenie chciałbym na tej pokrywie by nie zaszło kamieniem. Proszę o poradę co wybrać z czasem możliwe że zmienię obsadę ale co do roślin to z tych mniej wymagających. Myślałem o zbudowaniu belki POWER LED ale nie wiem czy to najlepszy wybór. Do niedawna w akwarium nie było żadnych roślin wszystkie wyginęły lub pyszczaki zjadły a oświetlenie funkcjonowało na zwykłych żarówkach ledowych 6 szt. po 7W.
Teraz zainwestowałem w CO2 ale widzę że chyba problem jest w oświetleniu.

Pozdrawiam. Liczę na pomoc. Dziękuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anubiasy chyba nie potrzebują CO2, po drugie - czy posadziłeś je prawidłowo (znaczy żeby kłącze nie było zakopane w podłożu)? Druga sprawa - jeśli podajesz CO2, to i nawozy wypadałoby. . Z teorii ponoć na wysokie akwaria to tylko świetlówki HQI.  Co do roślin odpornych na pyszczaki i  szybko rosnące - nie pomogę. Co do oświetlenia, poczekaj na kogoś znającego się.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, darek505 napisał:

rośliny anubiasy zasilane CO2 założone tydzień temu, jednak rośliny słabo rosną

Tak ma być. Anubiasy rosną bardzo wolno. Po tygodniu zapewne nie pojawił się żaden nowy liść.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak są posadzone prawidłowo z kłączem na zewnątrz co do oświetlenia przeglądałem HQI ale cena jest okropna taniej wyjdzie od czasu do czasu anubiasy kupować na olx :). Co do oświetlenia wiem że niektórzy polecają POWER LEDy inni AQUAGROW pytanie co wybrać co bardziej mi się przyda na przyszłość anubiasy ponoć nie potrzebują bardzo dużego światła ale może z czasem jak zmieniłbym obsadę to dołożyłbym inne mniej wymagające rośliny. Obecnie coś muszę jednak z tym zrobić bo mam na zwykłych żarówkach Ledowych 7W na GU10 i to świeci już 5 lat i się zużyły coraz słabiej świecą. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podawanie CO2 w akwarium z pyszczakami żeby anubiasy szybciej rosły. Normalnie masakra jakaś.

Przy tej wysokości słupa wody to raczej bez szans na trawniki bez użycia porządnych lamp. Aby anubiasy rosły na korzeniach nie koniecznie przy dnie to powinna wystarczyć zwykła belka od Aquaela nawet, jak masz je na dnie to niewiele da takie światło (w sieci bez problemu znajdziesz informacje o przenikaniu światła przez wodę). W wyższym budżecie to lampy Fluvala (PLANT) albo Juwela, z regulacjami, ustawieniami barw, świtami i zmierzchami. Porządna lampa na power ledach wyjdzie niewiele taniej (pod warunkiem, że sam ją polutujesz i poskładasz).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za info faktycznie Fluval fajne ale drogo (800zł) ale bajery kosztują ja nie potrzebuję obsługi przez telefon czy też programator który w sklepie można kupić za 30zł. Co do lutowania składania tak mógłbym to zrobić sam tylko pytanie jakie ledy zastosować u kogo kupić w jakich ilościach bo w sieci tego pełno ale od kogo i co kupić nie wiem. 

 

 

 

Jak wspomniałem zastanawiam się nad POWER LED w sieci znalazłem filmik https://www.youtube.com/watch?v=Tg8gq2O2GDw
z akwarium wysokości 60cm  i szerokości 150 cm i diody tam zastosowane to:
dioda full spectrum 1W (24szt) i diody epista 6500k 1W(144szt) w ilości 168 szt
 
Tak pomyślałem by zrobić coś podobnego na profilach aluminiowych szerokości 160 tylko u mnie zastosowałbym belki o wymiarze 110cm i 70cm (w osłonie mam otwór wentylacyjny i dlatego jedna z belek musi być krótsza) o łącznej mocy ok 100-110 W i tak pomyślałem by zastosować:
dioda full spectrum 1W - 24 szt
diada epistar 6500k 1W - 86 szt
 
nie wiem co jeszcze do tego zastosować jakiego typu Drivery ? I tu pytanie czy jest jeszcze możliwość tu regulacji mocy ?
Edited by darek505

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam jednak mój pomysł nieco zmieniłem i już złożyłem zamówienie 

dioda full spectrum 1W - 25 szt
diada epistar 6500k 1W - 50 szt
diada epistar 8500k 1W - 21 szt
wszystko ma chodzić na 3 driverach MEAN WELL APC-35-350
Drivery są 35W czyli po 32 diody 
pytania:
1. jak to połączyć czy zrobić osobną sekcję dla full spectrum + 7 innych czy może łączyć full spectrum razem z innymi ??
Belek będzie dwie na jedną szklaną pokrywę w akwarium belki są różniej długości bo mam zabudowany otwór wentylacyjny z odprowadzeniem do wentylacji w kominie.
2. czy belki mam unieść nad pokrywą szklaną czy mogą na niej leżeć swobodnie? Jeśli unieść to ile centymetrów ?
1872278122_belka1.thumb.jpg.3b606a961395c7f71837db635e16c77b.jpgbelka.thumb.jpg.8a4a3253d921690e1e8c854a06522365.jpg1958753702_belka2.thumb.jpg.5d17e3c54b9f9c07806f6f2e4a66258e.jpg
 
Tu rozrysowałem jak ja to widzę i ew połączenie gdzie mniejsza belka to cała jeden obwód a druga belka to pół na pół. 
Proszę o porady co robię źle co mogę zrobić lepiej 
 
 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×